Reklama

Można kupić podwórko za... złotówkę

Z inicjatywy Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jej przewodniczącego Janusza Zapotockiego powstał projekt uchwały, według której każdy mieszkaniec miasta czy wspólnota mieszkaniowa, która spełnia określone warunki, może kupić lub pozyskać w wieczyste użytkowanie sąsiadujące z jego mieszkaniem podwórko lub plac.

– Chcieliśmy tą propozycją wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Udało się przekonać radnych do tego pomysłu i jestem z tego bardzo zadowolony. Teraz każdy będzie mógł za przysłowiową złotówkę kupić sobie kawałek podwórka i na nim gospodarować, urządzając na przykład jakiś plac zabaw dla dzieci albo inne miejsce do spędzania wolnego czasu – powiedział przewodniczący Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Janusz Zapotocki[paywall].

O co chodzi?

26 maja 2011 r. przemyscy radni uchwałą wyrazili zgodę na sprzedaż lub oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości należących do zasobów miasta z 85-procentową bonifikatą. Chodziło o m.in. podwórka czy place bezpośrednio przylegające do budynków wielolokalowych. Od momentu wprowadzenia tej bonifikaty miasto sprzedało łącznie podwórka dla dziewięciu takich budynków. – To niezbyt wiele. Zainteresowani właściciele lokali uzależniali podjęcie decyzji o wystąpieniu z wnioskiem o nabycie takich gruntów od ceny. Przy 85-procentowej bonifikacie cena ta była chyba jednak za wysoka – powiedział zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak.

Reklama

Radni SLD poszli więc jeszcze dalej, proponując sprzedaż miejskich gruntów, będących podwórkami czy placami z 99-procentową bonifikatą. Dzięki temu cena będzie w zasadzie symboliczna. Przygotowali projekt uchwały, który przedłożony został władzom miasta i radnym. Spotkał się z pozytywnym odzewem wśród wszystkich radnych.

Co z tego wynika?

– Do tej pory mieszkańcy wielu budynków czy kamienic w Przemyślu byli właścicielami terenu po tak zwanym obrysie budynku czy kamienicy. Teren położony tuż obok nie należał do nich, więc słusznie nie mieli obowiązku się nim zajmować. Utrzymanie porządku należało więc do miasta. Z tym różnie bywało. To generowało spore koszty. Wiem, że wiele osób chętnie przejęłoby takie tereny, ale cena kupna czy wieczystego użytkowania odstraszała ich. Zdecydowaliśmy się to zmienić dla dobra miasta  i ich korzyści. Wydaje mi się, że teraz za minimalną kwotę będzie znacznie więcej chętnych, którzy zdecydują się kupić takie podwórka – uważa radny J. Zapotocki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

Reklama

Uchwała przegłosowana została jednogłośnie. Od chwili uprawomocnienia się chętni będą mogli zgłaszać się do przemyskiego magistratu z wnioskiem o nabycie lub oddanie w wieczyste użytkowanie takiego gruntu. Każdy z nich zapłaci 1 procent jego wartości.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    as - niezalogowany 2017-04-03 19:23:59

    Co za  bzdura. Jeśli ktoś kupi , to tylko dla  siebie i  bedzie to stanowiło jego i tylko jego własność . To dlaczego  to miałby się  z kimś obcym dzielić?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    leklerk - niezalogowany 2017-04-03 22:53:41

    dzielić to jedno , zrobi , narobi się a potem ma przyjść trzoda i naświni zdewastuje itp. he he ;]

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cezar - niezalogowany 2017-04-04 06:10:24

    Ciekawe które podwórko chce kupić Janusz i spółka?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama