Reklama

MY PYTAMY, SPECJALIŚCI ODPOWIADAJĄ. Profilaktyka jest dla wszystkich

Trzy pytania do dr n. med. Anety Grabowskiej-Popek, specjalisty chorób wewnętrznych i gastroenterologii z Wojewódzkiego Szpitala pw. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Często słyszymy utarte powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Czy dieta śmieciowa, mało wartościowa, w której dominują produkty wysokoprzetworzone, pełne chemii  to proszenie się o kłopoty zdrowotne? Na ile zdrowa dieta może być naszym sprzymierzeńcem w profilaktyce onkologicznej?

– Jeśli chodzi o nowotwory układu pokarmowego, a szczególnie najczęstszy jego rodzaj, czyli nowotwór jelita grubego, profilaktyka skupiać się powinna na różnych aspektach. Czynników sprzyjających zachorowaniu jest wiele. Są to zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe oraz oczywiście indywidualne czynniki osobnicze. To, co jemy, również ma znaczenie. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce z pewnego źródła, jest zatem istotna.

Reklama

Czy jest jakaś grupa osób szczególnie narażona na nowotwory układu pokarmowego?

– Jak już mówiłam, zachorowaniu sprzyjają na pewno czynniki genetyczne, ale i środowiskowe. Są osoby, u których ryzyko jest większe, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie i badania przesiewowe. Może je zlecić lekarz pierwszego kontaktu.  Podstawowe to morfologia i badanie kału na krew utajoną, które możemy wykonać w ramach programu „40 Plus”.

Kiedy powinniśmy się na takie badania zgłosić? Jakie są objawy, które powinny być dla nas  alarmowe?

Reklama

– Jeśli pojawiają się niedokrwistość, bóle brzucha i inne objawy ze strony układu pokarmowego, należy zgłosić je lekarzowi pierwszego kontaktu. On najlepiej zna pacjenta i w razie niepokojących[paywall] objawów pokieruje do specjalisty. Bardziej szczegółowymi badaniami, na które możemy zostać wysłani i które pomogą w postawieniu diagnozy, są kolonoskopia czy gastroskopia. To pierwsze w ramach programu badań przesiewowych w kierunku nowotworu jelita grubego możemy wykonać od 50 roku życia, a nawet wcześniej, jeśli w naszej najbliższej rodzinie rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Często trafiają do Pani pacjenci, którzy zaniedbali profilaktykę?

Reklama

– Pacjenci zwykle dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nadmiernie korzystają z wizyt u lekarza, nie zawsze potrzebnie, i tych, którzy kwestie zdrowia zaniedbują. W tej drugiej nowotwory są wykrywane w stadium bardziej rozsianym, kiedy medycyna może pomóc jedynie częściowo. Dlatego nie lekceważmy symptomów choroby.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/02/2025 12:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama