Reklama

Nadal chcą przenieść marszałka

Wraca problem przenosin popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego z placu przy ulicy Wodnej w bardziej reprezentatywne miejsce.

Kilka lat temu zamysł przeniesienia popiersia marszałka wzbudził wiele dyskusji. Wiele osób było za przeprowadzką w znacznie bardziej eksponowane miejsce w Przemyślu. Pomysł spalił na panewce, ale inicjatorzy nie dają za wygraną. – Mieszkam tu niedaleko, więc widzę, co na tym placyku się wyczynia. Nieczystości, stada sikających psów, alkoholowe libacje. Czy to jest miejsce na pomnik tak zacnego Polaka? – zastanawia się jeden z mieszkańców.

– W centrum miasta, w Rynku, stoi pomnik idioty, niejakiego Szwejka. Nikt na niego nie sika, nikt nie pluje. Całują go, fotografują się z nim, ciągną go za nos na szczęście. Ponoć niebawem tuż obok ma stanąć odlany z brązu posąg psa. To jest mądre? Spróbujmy przenieść Szwejka na Wodną, a Piłsudskiego na jego miejsce. Czy to nie jest dobry pomysł? – analizują starsi mieszkańcy starego miasta. – Pomnik Piłsudskiego powinien stać w reprezentacyjnej części miasta i być widoczny dla każdego, kto przyjeżdża do Przemyśla. Chodzi wiele wycieczek, wątpię, by któraś tutaj, na Wodną, zajrzała. Ktoś, kto zdecydował o takiej lokalizacji, jest niepoważny – dodają.

Miejsce mało wyeksponowane
Pomnik, a raczej popiersie Józefa Piłsudskiego postawione zostało w 2002 r. przy ulicy Wodnej z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego. Projekt wykonał artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlew wykonano w Odlewni Dzwonów im. Jana Felczyńskiego.
Prezes Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu dr Stanisław Stępień: – Lokalizacja jest niezbyt trafna, a wręcz nieszczęśliwa. Miejsce jest mało wyeksponowane, nie mogłyby się tu raczej odbywać uroczystości państwowe.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusława Pieczyńska: – Przed wojną w Przemyślu były dwa pomniki marszałka Piłsudskiego. Jeden przed obecną biblioteką przy Grodzkiej, drugi przy Łukasińskiego. W obu były dwa skwery, na których stały popiersia marszałka. Jesteśmy za tym, by wróciło ono na jedno z tych miejsc. W Rynku nie widzę miejsca dla tego pomnika.

Nie ma mowy o przeniesieniu
Rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk mówi, że to kolejna niepotrzebna próba skonfliktowania różnych środowisk. – Taka postać jak marszałek Piłsudski zdecydowanie zasługuje na poczesne miejsce. Tam, gdzie znajduje się jego pomnik, jest ścisłe centrum miasta. Nie rozważaliśmy i nie rozważamy zmiany jego lokalizacji. Odpowiednie służby reagują na każdy sygnał mieszkańców o zanieczyszczeniach cokołu. Pomniki i miejsca pamięci są pod naszą szczególną ochroną – wyjaśnił.
Wspomniana grupa mieszkańców ponownie rozpoczęła akcję zbiórki podpisów pod petycją do władz miasta w sprawie zmiany lokalizacji popiersia Piłsudskiego. Czy tym razem będzie skuteczna?


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama