W miejscowości Rudka, kilka kilometrów za Sieniawą, ktoś utwardza polną dróżkę lub po prostu wyrzuca gruz. W regularnych odstępach leżą sterty wspomnianego materiału. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że gruz pochodzi z cmentarza. To fragmenty granitowych i betonowych grobowców, wśród których są krzyże, niektóre z dobrze zachowanymi pasyjkami.
Na drodze pomiędzy Rudką a Cieplicami jest miejsce, w którym przebiega granica pomiędzy gminami Sieniawa i Adamówka. Nietrudno je poznać. Od strony Siniewy asfalt jest kilkadziesiąt centymetrów węższy niż ten ciągnący się w kierunku Cieplic. Niemal dokładnie w tym miejscu[paywall] do asfaltu przylega droga wiodąca w pola. Miejscowi mówią na nią droga graniczna. Sto, może dwieście metrów od skrzyżowania ktoś usypał kilka kupek gruzu. Kilka kolejnych nieco dalej, z przerwą 500, może 700 metrów.
Gruz jest gruby, bardzo wyraźnie widać, skąd pochodzi. To elementy nagrobków. Są fragmenty płyt, tablic z wyraźnie odznaczającymi się miejscami, w których kiedyś przyklejone były zdjęcia i inskrypcje. W jednym miejscu znajduje się charakterystyczny kamienny flakon. Elementy pochodzą z nagrobków z różnych okresów, są części granitowe i fragmenty betonowych, strzelistych cokołów, jakie widuje się niekiedy na najstarszych grobach. Kilku krzyży, niedbale rozrzuconych tu i ówdzie, nie sposób przeoczyć.
Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że na spotkaniu sołeckim z burmistrzem Sieniawy, które odbyło się 25 lutego br., mieszkańcy podnieśli problem owej granicznej dróżki. Teren jest tam trudny. W czasie wiosennych roztopów zbiera się dużo wody, ziemia rozmięka, nie da się przejechać w pola. Sołtys z burmistrzem zapewnili, że w najbliższym czasie problem spróbują rozwiązać. W trakcie zbierania materiałów do tego tekstu nie udało się nam skontaktować z burmistrzem Adamem Wosiem. Był w ciągłych rozjazdach. Od Tadeusza Sikory, sołtysa Rudki, usłyszeliśmy potwierdzenie, że na rzeczoną drogę nawożony jest gruz. Do tego zadania zaangażowane są maszyny gospodarki komunalnej. Na pytanie, skąd pochodzi i co się w nim znajduje, usłyszeliśmy odpowiedź zawierającą kilka ogólników, z których wynikało, że sołtys albo nie wie, albo nie chce wiedzieć, jakiego rodzaju to gruz.
Nie ma pewności, dlaczego gruz powstały przy wymianach nagrobków leży na polach w okolicy miejscowości Rudka. Wiele wskazuje na to, że został zgromadzony w celu utwardzenia nim polnej drogi. Niewykluczone też, że znalazł się tam za zgodą, wiedzą i z udziałem władz samorządowych. Niezależnie jednak od tego, czy ktoś te krzyże zgromadził przy polnej dróżce po to, by w przyszłości okolicznym rolnikom lepiej jeździło się traktorami, czy też – jak sugerują niektórzy – jakiś pobliski zakład kamieniarski urządził sobie tu nielegalne wypisko „odpadów”, sprawa budzi niesmak. W komentarzach ludzi pada słowo: profanacja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A gdzie jest Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu???Jeszcze ciągle w śnie zimowym?Przecież mają możliwość nakładania kar...
>>mają możliwość nakładania kar...<<A niby za co i co ma konserwator to gruzu z rozbiórki?Niepotrzebny, rozwalony fragment krzyża to zabytek? Takich cudów to jeszcze u nas nie ma.Widocznie komuś był niepotrzebny już i wywalił jak i resztę gruzu.
Kasander- Po pierwsze krzyż to symbol religijny, i jest karalne jego poniewieranie. Po drugie jesli coś jest stare to nawet jego kawałeczek jest już zabytkiem.Chamstwo i buractwo nic więcej wstydziłby się ten co to zrobił i Ci co to popierają. Jednemu co zrobił niech uschnie ręka a temu co popiera język.
Kasandra gdybym cię miał w zasięgu ręki to bym ci wytłumaczył co to jest krzysz i nie bliźnij
A gdzie jest Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu???Jeszcze ciągle w śnie zimowym?Przecież mają możliwość nakładania kar...
Jak w filmie " Pokłosie " :)
>>mają możliwość nakładania kar...<<A niby za co i co ma konserwator to gruzu z rozbiórki?Niepotrzebny, rozwalony fragment krzyża to zabytek? Takich cudów to jeszcze u nas nie ma.Widocznie komuś był niepotrzebny już i wywalił jak i resztę gruzu.