Reklama

Najwyższy wzrost cen od kilku lat. Drożeje żywność, węgiel i paliwa

24/10/2017 19:00

W ciągu roku ceny żywności wzrosły o 5 procent. To najmocniejszy skok w ciągu ostatnich 5 lat. Aż o 25 procent wzrosły ceny węgla, co ma znaczenie nie tylko dla właścicieli budynków jednorodzinnych, ale i mieszkań ogrzewanych z sieci MPEC.

Z tygodnia na tydzień paragony z codziennych zakupów opiewają na coraz wyższe kwoty. W ciągu miesiąca ceny żywności wzrosły przeciętnie o 0,5 procent, a odzieży i obuwia o 2,1 proc. W ciągu roku żywność zdrożała o 5 procent.

Najbardziej podrożało masło (o 6,9 proc.), warzywa (o 2,4 proc.) i [paywall]ryż (o 1,0%). O 0,7 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za nabiał (jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – 0,9 proc., sery i twarogi oraz mleko – 0,7 proc., jaja – 0,6 proc.). We wrześniu br. płaciliśmy więcej za makarony (o 0,5 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,3 proc.). Najbardziej zdrożał drób – o 0,7 proc., mniej wieprzowe – o 0,4 proc. i wędliny – o 0,1 proc. Bez zmian utrzymuje się wołowina i cielęcina. Nieznacznie w górę poszły ceny pieczywa i mąki.

Reklama

 

Jabłka droższe od bananów

Mniej niż w sierpniu płacimy za cukier (o 2,9 proc.), czekoladę (o 1,4%) oraz ryby, soki i napoje bezalkoholowe. Nieco spadły ceny owoców, ale klienci utyskują na bardzo drogie jabłka. – W promocji za kilogram trzeba zapłacić prawie 3 złote. Kupiłem banany, bo są tańsze – mówi pan Andrzej.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są słabsze zbiory jabłek. Powodem są wiosenne przymrozki oraz gradobicie późnym latem. – Przy niektórych odmianach towaru jest mniej nawet o 70 procent. W zamian owoce są dużo większe, a ich jakość jest dobra – mówi Marian Szeliga, właściciel gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy. Zaznacza, że ceny na sklepowych półkach są niewspółmierne do tych, które otrzymują sadownicy. – Owszem, dla nas ceny są wyższe niż przed rokiem, ale sklepy stosują narzut wysokości 100 – 200 procent. To jest nieuczciwe i dla producentów i dla konsumentów – mówi.

Reklama

– Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno-letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej

kolekcji jesienno-zimowej spowodował, iż we wrześniu ceny obuwia i odzieży ukształtowały

się na poziomie odpowiednio o 2,3 procent i 2,1 procent wyższym niż w sierpniu – podaje Anna Bobel z Departamentu Handlu i Usług Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Węgiel o 25 procent drożej

Mocno w górę poszły ceny węgla. Wzrost średnio wyniósł 25 procent – wynika z informacji Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW). Jak wylicza Łukasz Horbacz, prezes IGSPW, pierwszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyjątkowo niskie wydobycie krajowego górnictwa. Kolejną – wzrost cen na rynkach światowych.

Reklama

– Na ostatnie wzrosty cen ogromy wpływ miały także uchwały antysmogowe. W Małopolsce i na Śląsku – w województwach o największym zużyciu węgla przez gospodarstwa domowe – zakazano spalania najtańszych paliw węglowych: mułu, flotu węglowego i węgla brunatnego – mówi Ł. Horbacz.

Marszałkowie obu województw apelowali do producentów o wycofanie mułu i flotu z oferty dla sektora komunalno-bytowego. – Spółki wysłuchały tych apeli, zdejmując z łaknącego węgla rynku kolejne 400 – 500 tys. ton paliw, co stanowi około 6 procent całego krajowego zapotrzebowania na węgiel przez sektor komunalno-bytowy – zaznacza Ł. Horbacz. Jego zdaniem miało to ogromny wpływ na ceny węgla i należy się liczyć z kolejnymi podwyżkami.

Reklama

Taki stan rzeczy odbija się nie tylko na kieszeniach właścicieli domów jednorodzinnych, ale także mieszkań w blokach i kamienicach ogrzewanych z sieci MPEC.

Podrożały także paliwa. Najbardziej, bo o 11 procent gaz LPG. Benzyna podrożała o 3,2 proc., a olej napędowy – o 1,8 proc.


fot.Paweł Bugira
– W sklepach ceny jabłek są o 100 – 200 procent wyższe niż te oferowane producentom – mówi Marian Szeliga, właściciel gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kaczor - niezalogowany 2017-10-24 19:41:40

    500 plus dziala razem z pisem. Gratulacje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dd - niezalogowany 2017-10-24 19:45:37

    Dobra zmiana wyborco, to dopiero początek ale macie 500+

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-10-24 20:34:29

    Jak widać z sondaży - gawiedź jest ZA i im  to pasuje. Nazywają to "dobrą zmianą"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama