Reklama

Nefrologia w Przemyślu do likwidacji?


Pogłoski o możliwej likwidacji oddziału nefrologii przemyskiego szpitala wywołały spore poruszenie wśród pacjentów i ich najbliższych. W sprawie tej zaczęto już nawet zbierać podpisy pod petycją do dyrekcji, mającą skłonić do zmiany planów. Zapytaliśmy u źródła, ile jest prawdy w doniesieniach, że z dniem 1 lipca nefrologia w strukturach Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca w Przemyślu przestanie istnieć.


O zajęcie się problemem poprosiła nas mieszkanka powiatu jarosławskiego, która odwiedza przemyską nefrologię z racji tego, że na oddziale leczona jest osoba z jej rodziny.

– To jedyny taki oddział w okolicy, gdzie trafiają pacjenci z kilku powiatów, nie tylko przemyskiego, ale też jarosławskiego, przeworskiego czy sanockiego. Jeśli zlikwidują nefrologię w szpitalu w Przemyślu, to zostanie nam jedynie Rzeszów, co oznacza dla pacjentów i rodzin dużo dłuższe odległości do pokonania. To naprawdę duże obciążenie, ponieważ wielu pacjentów nefrologii jest schorowanych, dializowanych oraz po amputacji kończyn i nierzadko spędzają w nim długie tygodnie. Być może oddział stał się z tego powodu nierentowny – powiedziała.

Reklama

Jak dodała, informację o planach likwidacji oddziału pacjenci pozyskali od przedstawicieli personelu. Część leczących się oddziale zdążyła już nawet złożyć podpisy sprzeciwu pod przygotowaną w powyższej sprawie petycją do dyrekcji placówki.

– Z tego, co wiemy, jedynie 6 łóżek z oddziału ma trafić na oddział wewnętrzny szpitala. Jeśli tak by się stało, to na pewno nie będzie to z korzyścią dla pacjentów. Obecnie są na oddziale 4 sale liczące po 3 łóżka, a i tak zdarzało się, że pacjenci musieli leżeć początkowo na korytarzu, zanim dokoptowano ich do którejś z sal – podzieliła się obawami kobieta.

Reklama

Co się zmieni dla pacjentów?

Nie są to pierwsze niepokoje związane z funkcjonowanie oddziału w szpitalu i stacji dializ[paywall] . Wojewódzki Szpital w Przemyślu przez lata dzierżawił ją wraz z oddziałem nefrologii zewnętrznej firmie (Diaverum Polska). 31 marca ub. r. obiegł końca termin obowiązywania umowy dzierżawy pomiędzy szpitalem i podmiotem zewnętrznym i strony uzgodniły wówczas, że nie będzie ona przedłużona. W związku z tym świadczenia w zakresie leczenia nefrologicznego zaczęły być kontynuowane w strukturze szpitala, by zapewnić dalszą opiekę. Dla pacjentów niewiele się więc zmieniło. Również wtedy była też mowa o tym, że stację dializ czeka modernizacja. Trudno się więc dziwić, że planowane obecnie zmiany tyczące się nefrologii wywołały poruszenie. Tym bardziej, że – jak się dowiedzieliśmy – oddział od marca nie ma kierownika.

Zapytaliśmy zatem u źródła, czyli w szpitalu na Monte Cassino, czy rzeczywiście z dniem 1 lipca nefrologia przestanie w szpitalu funkcjonować na dotychczasowych zasadach, a jeśli tak, to jakie powody takiej decyzji? Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio Paweł Bugira wyjaśnił w odpowiedzi, że od 1 lipca oddział nefrologii zostanie czasowo połączony z oddziałem chorób wewnętrznych, co ma związek z planowanym remontem.

Reklama

– Takie rozwiązanie jest dopuszczalne i zostało zaakceptowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci nie zostaną pozostawieni bez pomocy i nie będą musieli dojeżdżać do innych placówek

– uspokaja.

– Zmieni się jedynie miejsce udzielania świadczeń w obrębie naszego szpitala

– dodał.

Jeśli chodzi o niepokoje związane z dostępnością oddziału nefrologii dla pacjentów, założeniem placówki jest, by zapewnić ją na optymalnym poziomie, przynajmniej tak wynika z analiz odnośnie liczby miejsc i dotychczasowego obłożenia na oddziale.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/06/2025 09:19
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama