Reklama

Nie chcą kostnicy pod oknami. Wójt ma zgryz

Maria Piejko od kilka lat razem z mężem przebywa i pracuje w Irlandii, by zarobić na wykończenie domu, który czeka w Wacławicach. Obecnie zamieszkuje w nim jej matka. To od niej dowiedziała się, że kilkanaście metrów od jej posesji, w byłym budynku gospodarczym, władze gminy w porozumieniu z tamtejszą parafią chcą stworzyć kostnicę.

– Zastanawiam się, czy to kara za to, że przekazałam parafii w formie darowizny kawałek mojego ogrodu? Przekazałam z dobrej woli, bo brakowało im pod parking przy kościele. Zastawiali mi drogę samochodami, więc chciałam pomóc. A teraz słyszę, że tuż pod nosem chcą mi trupiarnię zrobić! Oszukali mnie! I to zarówno wójt gminy, jak i ksiądz proboszcz! – denerwuje się, rozmawiając z nami przez telefon[paywall]. – Powiedzieli, że zasadzą mi tam rząd tui, które zasłonią mi trupiarnię, ale ja nie zgadzam się na ulokowanie jej w tamtym miejscu. Przecież takie rzeczy stawia się obok cmentarzy, tak jak jest w innych miejscowościach. Tak, jak stało się w Kaszycach, gdzie mieszkańcy nie zgodzili się na budowę trupiarni w środku wsi. Jak będzie trzeba, przyjadę z Irlandii i będę protestować. Jak przyjdzie nam tam żyć, kiedy co chwilę będą pod oknami zdrowaśki odmawiać? Ani wyjść na zewnątrz, ani zrobić jakiegoś grilla czy głośniej puścić muzykę – dodała pani Maria.

Kiedyś kozy, teraz kaplica

Jeszcze bliżej swojej posesji kostnicę może mieć Józef Grela. To – jak sam obliczył – 40 kroków od ogrodzenia. – Podobnie jak pani Maria jestem kategorycznie przeciwny. Nie jestem biegły w tych sprawach, ale kwestię przechowywania zwłok regulują jakieś przepisy. W jakiej odległości od domostw, i tak dalej. Dla mnie będzie to pewne obciążenie psychiczne. Kiedyś w tym budynku koło kościoła mieszkały kozy, a teraz chcą przerobić to na kostnicę. To brak szacunku dla zmarłego. Przecież Wacławice to bogata wieś, można wybudować nową kaplicę przedpogrzebową na cmentarzu. Są przecież unijne dotacje, trzeba tylko chcieć. Wówczas wszyscy byliby zadowoleni – uważa pan Józef. – Wiemy, że większość mieszkańców popiera ten pomysł, bo kostnica powstanie z dala od ich domostw. Ciekawy jestem, jakby się zachowali, gdyby to na nich trafiło. Powiedziałem sołtysowi, żeby zrobił to koło siebie, przecież ma tak rozległe gospodarstwo. Odpowiedział mi, że nie – dodał.

Reklama

– Zażyczyłam sobie, że jak umrę, to żeby pod żadnym pozorem nie zanosili mnie do tej stodoły. Wystarczy, że na swoją przez ponad osiemdziesiąt lat patrzyłam. Zapowiedziałam rodzinie, że prosto z zamrażarki z Przemyśla mam trafić do kościoła i na nasz cmentarz – stwierdziła pani Bronisława Leja, matka M. Piejko.

Chcieli dobrze...

Decyzja o przekształceniu budynku gospodarczego na potrzeby kostnicy zapadła na jednym z zebrań wiejskich, któremu przewodniczył sołtys wsi Krzysztof Świdnicki. – Wiem, że są dwie opcje, za i przeciw. Za są ci, którzy uważają, że to znakomite miejsce. W budynku powstałyby dwa, trzy miejsca na trumny i postawionych zostałoby kilka ławek dla modlących się. Bliskość kościoła to dodatkowy plus. Była tutaj pani z sanepidu i powiedziała, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Wybudowanie od podstaw kostnicy na cmentarzu to ogromny koszt i w ciągu kilku najbliższych lat nie byłoby na to szans. Zdaję sobie sprawę, że to trudna decyzja, chcieliśmy dobrze, wyszło, jak wyszło – tłumaczy.

Reklama

Zapytany, czy zgodziłby się na to przedsięwzięcie, gdyby to on mieszkał 40 metrów od kostnicy, odpowiedział, że chyba tak.

Nic nie jest jeszcze przesądzone

Wszystkiemu na razie przygląda się wójt gminy Orły Bogusław Słabicki. Doskonale wie, że będzie miał spory problem przy podjęciu ostatecznej decyzji. – Choć jestem zdziwiony postawą tych dwóch rodzin, ich podejściem do sprawy, to częściowo ich rozumiem, bo to z całą pewnością będzie pewien dyskomfort. Wiem, że mentalnie nie przeskoczymy pewnych spraw. Rzeczywiście pani Piejko przekazała kościołowi kawałek swojej działki, kiedy nie było mowy o powstaniu obok kostnicy. Decyzja zapadła na zebraniu wiejskim. Padła propozycja, aby wzorem innych miejscowości na działce, na której stoi kościół, stworzyć kaplicę przedpogrzebową w byłym budynku gospodarczym. W Wacławicach rocznie odbywa się od 10 do 12 pogrzebów, więc nie byłaby to aż taka uciążliwość, jak ci państwo wskazują – tłumaczy wójt Słabicki. – Słyszałem już różne opowieści na ten temat, nawet tego typu, że będą tam przeprowadzane sekcje zwłok, a ciała będą się walać po ziemi. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale muszę także brać pod uwagę koszty. Przebudowa tego budynku i zakup chłodni to koszt rzędu 50 – 60 tysięcy złotych, budowa nowej kaplicy na cmentarzu to około pół miliona złotych. Zanim podejmę ostateczną decyzję, czekam na końcową opinię sanepidu. Powiem tak: jeśli zdecydowana większość mieszkańców będzie tego chciała, to niestety te dwie rodziny nie będą miały możliwości prawnych, aby przeciwstawić się tej decyzji – podsumował wójt gminy Orły B. Słabicki.

Niestety, kilkukrotne próby skontaktowania się z proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski ks. Andrzejem Stopyrą nie powiodły się.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SG - niezalogowany 2016-11-30 09:27:14

    No tak, bo przecież trupy mogą wstać i zjeść. Gdzieś postawić ją trzeba, a gdzie by to nie było, to i tak komuś będzie przeszkadzać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2016-11-30 10:28:20

    tu nie chodzi o cyt..."trupy mogą wstać i zjeść .Gdzieś postawić ją trzeba,...".'   takie obiekty od wieków nasi przodkowie stawiali i nadal się  stawia  na cmentarzu. Nazywają się Kaplice Cmentarne a nie w środku wsi ,czy w Wacławicach mieszka ciemny lud wraz z Wójtem ,że o tym nie wie? .Ludzie którzy się sprzeciwiają tej budowli mają rację ,oni chcą prowadzić normalne życie praca,zabawa,grill ,a nie pod oknami mieć stały obraz żałobników czy to tak trudno zrozumieć.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    n - niezalogowany 2016-11-30 12:07:35

    Ile pogrzebów rocznie jest w Wacławicach ?  (10)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama