Reklama

Nie ma przegranych

26/07/2017 07:54

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto w sprawie przeforsowanych przez PiS ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent wykazał się dużą odwagą. Po raz pierwszy w tak trudnej sytuacji dla Polski przeciwstawił się własnemu środowisku politycznemu.

Chociaż pierwsze weto w sprawie Regionalnych Izb Obrachunkowych miało swoje znaczenie, ciężar gatunkowy ogłoszonej w poniedziałek (24.07) decyzji jest bez porównania większy. Natychmiast ruszyła fala komentarzy. Opinie polityków są przewidywalne i tak naprawdę nie ma większego sensu ich przytaczać. Każdy będzie przypisywał swojemu środowisku zasługi. Liczyć się będą fakty. A najistotniejsze są cztery. 

1. Próba przeforsowania przez obóz władzy reformy wymiaru sprawiedliwości w sposób daleki od ideału zmusił prezydenta do wybicia się ponad podziały polityczne. Prezydent Andrzej Duda ma wielką szansę uruchomienia autentycznego dialogu nie tylko w kwestii reformy sądownictwa, ale dialogu społecznego w ogóle. Politycy zaś mają niepowtarzalną okazję ostudzenia własnych emocji.

Reklama

2. Pokojowe protesty w obronie konstytucji i niezawisłości sądów przejdą do historii. Dla młodych uczestników manifestacji to może być czas narodzin ich „Solidarności”, ich obywatelskiej tożsamości.

3. Weto prezydenta to mocny sygnał dla Unii Europejskiej. Jesteśmy nadal w rodzinie. Nie chcemy rozwodu. Mamy swoje problemy, ale chcemy i potrafimy sami je rozwiązywać.

4. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy to okazja dla PiS i ugrupowań opozycyjnych na reset. Na powrót do polityki jako sztuki dyskusji, a nie młócki. Jeżeli prezydent podtrzyma swoje stanowisko i nie ulegnie presji dołączy do najważniejszych osobistości współczesnych dziejów Polski. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ewan33_536 2017-07-26 10:41:14

    "Jeżeli prezydent podtrzyma swoje stanowisko i nie ulegnie presji dołączy do najważniejszych osobistości współczesnych dziejów Polski'. Pod warunkiem, że PRZESTANIE ŁAMAĆ KONSTYTUCJĘ. Póki co - zapisuje się na bardzo niechlubnych kartach dziejącej się historii, niestety.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wp - niezalogowany 2017-07-26 10:45:38

    Większych głupot nie przeczytałem już od lat.Pan redaktor jak zawsze w formie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2017-07-29 20:09:41

    Panie redaktorze , już Panu pisałem wielokrotnie ,ze jest Pan stronniczy , czego nie przystoi dziennikarzowi.  Czy jest Pan  idiotą  , czy też próbuje wprowadzać ludzi w błąd . Przecież  wiadomo ,że weto  do nie podpisanych 2-ch Ustaw , powoduje ,że  wrócą one do władzy ustawodawczej , która  przegłosuje  je .  bo tak mówi prawo .  I na to nic nie może poradzić  prezydent

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama