Reklama

Niebawem dołączy do „orkiestry maryjnej”

21/07/2019 15:30

W Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu trwają prace wykończeniowe przy odlanym tam 700-kilogramym dzwonie, który zawiśnie w Kościele Mariackim w Krakowie.

Okazją do odlania dzwonu jest jubileusz 700-lecia konsekracji krakowskiej [paywall] bazyliki. „Święty Józef z Nazaretu” dołączy do średniowiecznej „orkiestry maryjnej” bijącej już w wieżach krakowskiego Kościoła Mariackiego. Przed odlaniem szatę graficzną dzwonu odebrał dzwonnik i mechanik Dzwonu Zygmunt – inżynier Andrzej Bochniak, pod opieką którego znajdują się dzwony na Wawelu, Jasnej Górze oraz właśnie w Kościele Mariackim. Ornamenty są pomysłu znanego artysty plastyka Ryszarda „Ryha” Paprockiego. Dzwon zdobi m.in. postać św. Józefa, 4 herby, a jako tzw. początnik – wizerunek pieczęci archiprezbitera kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Dzwon po raz pierwszy zabrzmi w roku jubileuszu – 1 stycznia 2020 roku.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama