W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (pl. Berka Joselewicza 1) czynna jest ciekawa wystawa biżuterii i ozdób „Niegasnący blask”. Wszystkie prezentowane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Archeologii i Przyrody oraz Działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Może warto przed wizytą u jubilera odwiedzić wystawę i poszukać inspiracji w niegasnącym blasku dawnej biżuterii.
Historia biżuterii sięga początków ludzkości. Warto wiedzieć, że nawet nasi przodkowie, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia, oprócz prymitywnych narzędzi, wyrabiali też ozdoby pełniące funkcję amuletów mających magiczną moc.
Wykonywali je[paywall] z tego, co akurat mieli pod ręką, czyli muszli, kłów i kości zwierzęcych czy kawałków skóry. Najstarsze, odkryte w Izraelu, pochodzą sprzed około 100 tysięcy lat.
W ciągu mijających wieków zmieniały się role biżuterii – służyła ozdobie, była talizmanem, przedmiotem religijnym, symbolem władzy lub statusu. Z czasem do wyrobu ozdób zaczęto wykorzystywać różne materiały: metal, szkło, kamienie szlachetne, którym często przypisywano cudowne właściwości.
Duże bogactwo zabytków biżuteryjnych przynoszą wykopaliska archeologiczne. W przemyskich zbiorach przeważa biżuteria wykonana ze srebra i metali nieszlachetnych. Na wystawie możemy prześledzić różnorodność form biżuterii, od epoki brązu na XX wieku kończąc, bogactwo materiałów używanych do jej wykonania, podziwiać kunszt dawnych mistrzów, a także poznać jej znaczenie kulturowe.
Od dawna biżuteria była oznaką gustu i preferencji kogoś, kto ją nosił, jego statusu społecznego i materialnego, a także przynależności do określonej społeczności czy religii. Warto to wszystko zobaczyć. Autorkami wystawy są Dorota Zahel i Magdalena Krzemińska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze