Reklama

Niesprawna klimatyzacja i tropiki w stacji dializ. Pacjenci odetchnęli, jest progres


Upalna letnia aura wykańczała chorych dializowanych w przemyskim szpitalu. – Mimo interwencji nie możemy się doczekać sprawnego funkcjonowania klimatyzacji. Okazuje się, że serwis nie jest w stanie usunąć usterki, co w dobie lotów na Marsa jest sprawą kuriozalną. Na moje ponaglenia otrzymałem odpowiedź, że klimatyzacja na stacji dializ nie jest wymagana – zaalarmował nas w ubiegłym tygodniu mąż jednej z pacjentek przemyskiej nefrologii, która od 8 lat korzysta z dializ. Idąc za ciosem, zdecydowaliśmy się w tej sprawie interweniować w szpitalu. W poniedziałek rano otrzymaliśmy informację, że niesprawne od jakiegoś czasu urządzenie... udało się „reanimować”.


O tym, że upał może być sporym dyskomfortem dla dializowanych pacjentów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Procedura dializy trwa długa. Chorzy korzystający ze stacji dializ w przemyskim szpitalu przez wiele godzin leżą nieruchomo na łóżkach, w szumie pracujących dializatorów emitujących ciepło. Kiedy klimatyzacja nie działa, w sali robi się niewyobrażalnie gorąco. Z taką właśnie sytuacją od jakiegoś czasu borykają się pacjenci korzystający z leczenia nerkozastępczego w Stacji Dializ i z pomocy hospitalizacyjnej na Oddziale Nefrologii przemyskiego szpitala. Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócił się do nas mieszkaniec podprzemyskiej miejscowości, który na dializy regularnie przywozi chorą żonę.

– Nie ukrywamy, że wiązaliśmy duże nadzieje z ponownym włączeniem Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ w struktury Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Po ponad roku okazało się, że warunki leczenia nie uległy poprawie, a dializy odbywają się w gorszych niż w wówczas, gdy te dwa podmioty były zarządzane przez firmę zewnętrzną. W Oddziale Nefrologii i Stacji Dializ przemyskiego szpitala pracuje naprawdę kompetentny, doświadczony i oddany pacjentom, empatyczny zespół ludzi. Jednak nie możemy się doczekać sprawnego funkcjonowania klimatyzacji – napisał mężczyzna.

Reklama

– A przecież stacja dializ jest newralgicznym pomieszczeniem, wymagającym wysokiego stopnia czystości mikrobiologicznej. Instalacja klimatyzacji powinna zapewnić nawiew powietrza poprzez filtr zapewniający wymaganą jego czystość – podniósł zgłaszający problem[paywall].

– Czy dyrekcja szpitala ma świadomość tego, jak przebiega leczenie nerkozastępcze, ile godzin trzeba leżeć nieruchomo? Cztery godziny spędzone podczas zabiegu w pomieszczeniu, w którym jest gorąco i duszno, nie należą do przyjemności. A zabiegi są cykliczne – podkreślił.

Reklama

Mężczyzna próbował interweniować bezpośrednio w szpitalu. – Otrzymałem odpowiedź, że klimatyzacja na stacji dializ nie jest wymagana – mówi. Odniósł się też do sytuacji, o której pisaliśmy w numerze 26 ŻP, dotyczącej oddziału nefrologii. Tematowi poświęciliśmy artykuł „Nefrologia do likwidacji? Pacjenci pełni obaw”, traktujący o połączeniu oddziału nefrologii z oddziałem chorób wewnętrznych, które szpital wytłumaczył planowanym remontem, informując, że jest to rozwiązanie czasowe. Mimo zapewnień placówki, że pacjenci nie zostaną pozostawieni bez pomocy i nie będą musieli dojeżdżać do innych szpitali, a zmieni się jedynie miejsce udzielania świadczeń w obrębie przemyskiej placówki, niepokoje związane z funkcjonowaniem oddziału w szpitalu na Monte Cassino i stacji dializ nie ustają.

– Stworzony 25 lat temu przez dra n. med. Andrzeja Kosickiego oddział może nie był „dochodowy”,  ale w połączeniu ze stacją dializ nie przynosił strat. Tzw. reorganizacja jest przeprowadzana w zaciszu dyrektorskich gabinetów. Nic o tym nie wiedzą pacjenci stacji dializ i ich rodziny – konstatuje mąż wieloletniej pacjentki oddziału.

Reklama

Szpital zapowiada nową jakość

Zapytaliśmy w szpitalu na Monte Cassino, jakie podjęto działania, by przywrócić sprawność klimatyzacji w Stacji Dializ oraz czy rozważano możliwość zainstalowania nowej, skoro obecna jest niesprawna?

Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, odniósł się do problemu następująco: – Stacja Dializ znajduje się w strukturach szpitala od kwietnia 2024 r. Oczywistym był fakt, że remonty nie zaczną się od razu. Dopiero, gdy formalnie powróciła do szpitala, można było rozpocząć starania o środki na jej modernizację. Plany finansowe tworzy się z dużym wyprzedzeniem, dlatego realnie można było aplikować o pieniądze na rok 2025. Tak też uczyniliśmy i pozyskaliśmy dotację z urzędu marszałkowskiego. Modernizacja rozpocznie się już wkrótce i Stacja Dializ w przeciągu najbliższych miesięcy zyska zupełnie nową jakość.

Reklama

W piątek, 4 lipca, w odpowiedzi na nasze monity w sprawie klimatyzacji, otrzymaliśmy ze szpitala informację, że niesprawne urządzenie nie jest efektem złej woli dyrekcji czy kogokolwiek innego w szpitalu i że od razu po zaistnieniu awarii powiadomiona została firma serwisująca takie sprzęty. Również w piątek szpital informował, że nie udało się przywrócić klimatyzacji do sprawności, na co nie ma niestety wpływu. W odpowiedzi na nasze dociekania rzecznik szpitala P. Bugira wyjaśnił też, że kwestię posiadania przez Stację Dializ klimatyzacji regulują stosowne przepisy. – Żadne przepisy nie nakazują montowania klimatyzacji na Stacji Dializ – powołał się na regulacje zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. (z późniejszymi zmianami) odnośnie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. – Dokument nie wspomina o klimatyzacji jako obowiązkowym wyposażeniu w jakiejkolwiek sali podmiotu leczniczego – uściślił.

Na szczęście w poniedziałek w godzinach porannych (7 lipca) sprawa przybrała pozytywny obrót.

Reklama

– Czas potrzebny na naprawę był od nas niezależny, ale usterka została usunięta i klimatyzacja już działa –  poinformował rzecznik szpitala P. Bugira.

Pozostaje zatem mieć nadzieję, że awaryjny sprzęt nie sprawi w najbliższym czasie kłopotów. Jeśli chodzi o szansę na montaż nowego, szpital informuje, że w tym momencie nie ma on sensu, ponieważ Stacja Dializ zyska nową klimatyzację w ramach remontu. – Klimatyzacja jest sukcesywnie montowana na kolejnych oddziałach. Będzie również na zmodernizowanej Stacji Dializ – padło zapewnienie ze strony szpitala. W imieniu pacjentów, trzymamy placówkę za słowo.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/07/2025 18:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama