Reklama

Niezrozumiałe piękno. Na Focha królują empatia, cierpliwość i konsekwencja

23/04/2023 12:12

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada co roku 2 kwietnia. To niezwykle ważna data nie tylko dla samych autystów i ich rodzin, ale dla całego społeczeństwa. Bo chociaż zdecydowanie więcej w nas świadomości zaburzeń neurologicznych, nadal miewamy problem z adekwatnym zachowaniem i przekuciem teorii w praktykę. O przyczynach autyzmu, terapii, morzu empatii i nucie konsekwencji rozmawiam z zespołem Oddziału Dziennego dla Osób z Autyzmem Dziecięcym przy ul. Focha 31.

Wiele lat temu autyzm definiowano jako trudności w komunikowaniu się, brak zainteresowania ludźmi i potrzebę niezmienności. Czy w dalszym ciągu to są główne zachowania wskazujące na to zaburzenie? 

Paula– (psycholog): - Tak. Spektrum autyzmu w dalszym ciągu obejmuje nieprawidłowości w rozwoju społecznym, obecność sztywnych wzorców zachowania, zainteresowań i aktywności oraz deficyty w komunikacji. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na samo słowo „spektrum” autyzmu. To spektrum właśnie oznacza, że każda osoba z diagnozą autyzmu jest inna i ma różne nasilenie tych cech. Dodatkowo u każdej z nich mogą się pojawić różne zaburzenia w odbiorze i przetwarzaniu bodźców sensorycznych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych i zapachowych.

Reklama

Czy znana jest przyczyna tej przypadłości? 

Piotr (fizjoterapeuta): – Obecnie uważa się, że[paywall] na rozwój zaburzeń autystycznych wpływa wiele uwarunkowań. Naukowcy najczęściej wymieniają nieprawidłowy rozwój lub wczesne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane przez: czynniki genetyczne, infekcje, stosowane leki czy powikłania w trakcie ciąży, porodu i we wczesnym okresie życia.

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie osób z autyzmem? 

Sylwia (pedagog specjalny): – Ponieważ diagnoza pomaga rozpoznać styl uczenia się i postrzegania świata przez dziecko. Dzięki temu możemy lepiej je zrozumieć i dobrać styl wychowania, czyli zasady, metody, techniki, które są stosowane przez wszystkich członków rodziny. Pomoże mu to ukształtować się na szczęśliwą osobę. Nie warto czekać z tą diagnozą. Im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym wcześniej zostanie objęte terapią wieloprofilową, za którą idzie większa szansa na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Mózg jest najbardziej plastyczny, gdy jesteśmy dziećmi, a więc we wczesnych fazach rozwojowych. Jednym z celów diagnozowania jest zapewnienie dzieciom odpowiedniego wsparcia. Diagnoza daje również możliwość uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zawierającego uwagi dotyczące zalecanych metod pracy z dzieckiem. Może w nim też być zawarta informacja o konieczności przydzielenia dziecku nauczyciela wspomagającego, co w znacznym stopniu ułatwi mu radzenie sobie zarówno w przedszkolu, jak i później w szkole. 

Reklama

Słyszy się, że autyzm staje się chorobą cywilizacyjną. Nie jest to opinia krzywdząca? Może po prostu częściej, świadomie i na podstawie pewnych przesłanek, jest on diagnozowany? 

Ewa (logopeda): – Przede wszystkim autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, obok raka, cukrzycy i AIDS, należy do najważniejszych globalnych problemów zdrowotnych. Jest to zaburzenie o podłożu neurorozwojowym, w którym fundamentalne znaczenie mają dysfunkcje w budowie i funkcjonowaniu mózgu, czynniki natury genetycznej i środowiskowej. Szacuje się, że około 1 – 3 proc. populacji ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wzrost częstości diagnozowania ASD może wynikać z jednej strony stąd, że zamiast mówić jedynie o autyzmie dziecięcym,  mówimy obecnie o spektrum autyzmu, w którego skład wchodzi kilka jednostek diagnostycznych. Z drugiej strony jest większa świadomość w społeczeństwie i lepszy dostęp do specjalistów niż np. 20 lat temu. Fakt, że dzieci, a nawet dorośli są obecnie diagnozowani, jest bardzo dobrą przesłanką dla całego społeczeństwa, gdyż stwarza to duże możliwości do lepszego ich funkcjonowania i rozwoju. 

Reklama

Przekazują Państwo, że w ramach terapii pacjenci są objęci opieką lekarza psychiatry dziecięcego oraz zajęciami specjalistycznymi. Jak te zajęcia wyglądają? 

Ewelina (pedagog specjalny): – Nasz szpital oferuje zarówno oddział dzienny, jak i poradnię. Zajęcia indywidualne i grupowe są prowadzone przez psychologa, pedagoga, logopedę i fizjoterapeutę. Dzieci są też objęte opieką lekarza psychiatry i pielęgniarki. Zajęcia  specjalistyczne polegają przede wszystkim na nawiązywaniu z dziećmi wspólnego pola uwagi, uczeniu ich relacji, komunikacji, zabawy, przebywania razem, tolerowania się nawzajem, wyrażania swoich emocji, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Służymy też pomocą rodzicom, prowadząc konsultacje. Każdy nasz specjalista posiada swój wachlarz wiedzy i metod pracy, ale wszyscy dążymy do jednego: by dzieci, wychodząc stąd, miały możliwość jak najlepszego funkcjonowania w społeczeństwie.  

Reklama

Przez jaki okres dziecko może korzystać z państwa pomocy? 

Ewelina (pedagog specjalny): – Na oddziale dziennym dzieci mogą być od drugiego do siódmego roku życia, a w poradni nawet do 18. Żeby dostać się na terapię, wymagane jest skierowanie od lekarza. Ostatnimi czasy coraz częściej trafiają do nas rodzice z dziećmi, u których np. pediatra jako pierwszy zauważył coś niepokojącego. To dobra wiadomość, ponieważ stanowi odzwierciedlenie faktu coraz większej świadomości autyzmu – również wśród lekarzy. Do tej pory najczęściej dopiero w przedszkolu pedagodzy zauważali, że dziecko przejawia zachowania autystyczne. Dziecko po skierowaniu od lekarza może się pojawiać na oddziale przez 217 dni w roku. Jesteśmy podzieleni na 3 małe grupy, ponieważ musimy mieć pewność, że dzieci będą czuły się dobrze, bezpiecznie i nadal będzie istniała możliwość prowadzenia efektywnych zajęć zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Fundamentalna jest systematyczność przyprowadzania dzieci. Po upływie 217 dni podopieczny jest wypisywany, a zespół terapeutów dokonuje oceny postępów, która wędruje do rodzica. Jeśli istnieje potrzeba kontynuacji terapii, po 14 dniach dziecko może bez problemu wrócić na oddział.

Reklama


fot.Monika Rusinek
– Zaczynamy od podłogi – śmieją się terapeuci. – Musimy najpierw poznać zainteresowania dzieci, by na tym móc oprzeć dalsze współdziałanie. Pytając o najważniejsze cechy, które musi posiadać osoba zajmująca się dziećmi ze spektrum autyzmu, zgodnie odpowiadają, że to empatia, cierpliwość i konsekwencja.


fot.Monika Rusinek
Na oddziale dziennym dzieci mogą być od drugiego do siódmego roku życia, a w poradni nawet do 18. Żeby dostać się na terapię wymagane jest skierowanie od lekarza. Dziecko po skierowaniu od lekarza może pojawiać się na oddziale przez 217 dni w roku. Po upływie 217 dni, podopieczny jest wypisywany, a zespół terapeutów dokonuje oceny postępów, która wędruje do rodzica. Jeśli istnieje potrzeba kontynuacji terapii, po 14 dniach dziecko może bez problemu wrócić na oddział.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama