Reklama

Noty dyplomatyczne szaleją, a budowy jak nie było, tak nie ma

Tuż po odbiorze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński mówił m.in. o planach związanych z budową przejścia granicznego w Malhowicach. Mówił, że będzie to przejście drogowo-pieszo-kolejowe i prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Problem w tym, że nic na to nie wskazuje.

7 marca br. światło dzienne ujrzał plan zamówień publicznych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie na dostawy, usługi i roboty budowlane na 2018 r., parafowany przez wojewodę Ewę Leniart. Widnieje tam kilkanaście pozycji. Pierwszą jest[paywall] dostawa i prenumerata prasy codziennej i czasopism dla PUW w Rzeszowie i delegatur urzędu w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Spotkać można i pozycję związaną z przejściem granicznym. Ale nie tym, o którym mowa.

Za ponad 130 tys. zł w br. urząd zakupi i zainstaluje system tablic LED RBG sterowanych komputerowo na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Nie ma natomiast słowa o przejściu granicznym w podprzemyskich Malhowicach...

Nota za notą

Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksumdzka-Szarek wyjaśniła, że wciąż trwa wysyłanie not dyplomatycznych.

– W latach 2007 – 2012 doszło do wymiany not między polskim rządem a rządem Ukrainy w sprawie budowy przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, z wyłączeniem ruchu pieszego. W 2016 roku opracowano program funkcjonalno-użytkowy z uwzględnieniem ruchu pieszego, który w grudniu 2016 roku został zaakceptowany przez stronę ukraińską. Z uwagi na fakt, że nota dyplomatyczna nie uwzględnia ruchu pieszego na tym przejściu, w zeszłym roku wojewoda podkarpacki ogłosił przetarg na zaprojektowanie przejścia jednak bez ruchu pieszego. Istnieje możliwość doprojektowania go w ciągu trzech lat w ramach robót uzupełniających. Strona ukraińska podjęła już starania w celu wymiany stosownych not dyplomatycznych – powiedziała.

Reklama

Jak dodała, dokumentacja projektowa dotycząca tej inwestycji składa się z trzech etapów. Na dwa pierwsze dokumentacja już jest. Obecnie trwa odbiór dokumentacji trzeciego etapu. W br. wojewoda planuje ogłosić zamówienia na budowę przejścia pod warunkiem zapewnienia finansowania zadania. Przewidywany okres realizacji to trzy lata.

Wygląda więc na to, że – wbrew temu, co na scenie sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu mówił M. Kuchciński – nie ma większych szans na rozpoczęcie budowy przejścia w 2018 r.

Reklama

Za dwa, dwa i pół roku?

Starania o rozpoczęcie inwestycji podejmują od dawna także władze miasta Przemyśla. Na razie z marnym skutkiem, ale to akuratnie nie jest winą prezydenta Roberta Chomy i jego ludzi. Oni mogą co najwyżej monitować.

– Od wielu lat zarówno prezydent miasta, rady kolejnych kadencji, jak i wiele osób z różnych środowisk lobbowali za powstaniem nowego przejścia między Polską a Ukrainą. Przypomnę, że jednym z wydarzeń promujących to rozwiązanie były Dni Dobrosąsiedztwa, organizowane wspólnie ze starostą przemyskim i samorządami ukraińskimi. Pod kątem jego powstania prowadzone były także ważne inwestycje, między innymi druga część obwodnicy miasta. Decyzja o budowie przejścia to przede wszystkim jedna z szans rozwoju Przemyśla i regionu, a także poszerzenie oferty turystycznej. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody realizującymi tę inwestycję i jak wszyscy zainteresowani liczymy na to, że za dwa lata, dwa i pół roku już będziemy mogli przekraczać granicę w Malhowicach – z nadzieją w głosie powiedział rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    misiek - niezalogowany 2018-05-17 20:56:06

    a poco PIOTRUŚ PAN buduje na krzyżowce w Pikulicach duży pawilon sklepowy ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Myślak - niezalogowany 2018-05-17 21:16:55

    Za 1,5 roku Kuchciński zniknie ze sceny politycznej. Czekam wtedy na jego przemówienie w Przemyślu, jak chciał pomóc niepełnosprawnym. I aplauz na Kopcu Tatarskim (czytaj: kopach)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    cd. - niezalogowany 2018-05-17 22:14:13

    https://wiadomosci.wp.pl/awantura-w-sejmie-sprawa-trafi-do-komisji-etyki-6252845802886785a

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama