Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu to miejsca, w których gościła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Minister podpisała umowę na dofinansowanie zakupu 7 nowych karetek.
Karetki zostaną zakupione w ramach „Programu wymiany ambulansów”. To kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia br. – upaństwowieniem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego[paywall]. W ub.r. Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.
Efektem wspomnianego programu była też przyznana dotacja na zakup 200 nowoczesnych karetek. Dodatkowe ambulanse pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczynią się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 r. wynosi prawie 80 mln zł.
– Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego dokładamy, jako Ministerstwo Zdrowia, wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek – powiedziała m.in. minister J. Szczurek-Żelazko.
Czwartkowa (26 ub.m.) wizyta minister J. Szczurek-Żelazko w Rzeszowie i Przemyślu związana była z podpisaniem umowy na dofinansowanie zakupu 7 nowych karetek pogotowia z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SPZOZ, Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym SPZOZ w Sanoku oraz Szpitalem Specjalistycznym w Jaśle. Nowe ambulanse w naszym regionie trafią do Fredropola i Jarosławia. Ponadto także do: Nozdrzca, Komańczy, Ustrzyk Górnych, Polańczyka i Jasła.
– Kwota dofinansowania to 400 tysięcy złotych na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy – podsumowała minister J. Szczurek-Żelazko.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Dla Frederopola a Kormanice to co be