Niemal 12 miesięcy pałac w Sieniawie stał zamknięty. Spółka Polish Hospitality Group z Krakowa nie poradził sobie biznesowo i na początku ub.r. zrezygnował z dzierżawy. Na szczęście dla pięknego, zabytkowego obiektu znalazł się wreszcie nowy dzierżawca.
Sienawski pałac znany jest ze swojej bogatej historii i można byłoby się o nim rozpisywać w nieskończoność. Jego początek sięga XVIII w. Wybudowany został przez Michała Hieronima Sieniawskiego, a 150 lat później rozbudowany przed ród Czartoryskich, kiedy zyskał swój obecny wygląd. W latach swojej świetności nazywany był „pierwszym domem Galicji”. Gościli w m.in.: Julian Ursyn Niemcewicz, Tadeusz Kościuszko czy Juliusz Kossak. To właśnie w pałacu podczas II wojny światowej przechowywany były słynne obrazy z kolekcji Czartoryskich – „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci i „Portret młodzieńca” Rafaela Santi’ego. Ten drugi został wywieziony przez Niemców podczas II wojny światowej, a jego dalsze losy pozostają nieznane[paywall].
Bardzo długo, bo aż do lat osiemdziesiątych XX w., pałac nie miał gospodarza. Tkwił w ruinie, był okradany. Dopiero nowy właściciel, przedsiębiorstwo „Igloopol”, wyremontował, a właściwie odbudował konstrukcję pałacu. W latach 90. XX w. pałac stał się własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która doprowadziła obiekt i otaczający go park oraz budynki towarzyszące do obecnego stanu. W 2018 r., dzięki zakupowi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcji Czartoryskich, właścicielem nieruchomości pozostał Skarb Państwa, zaś zespół był (i jest) w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Instytucja ta od dłuższego czasu jednak nie mogła znaleźć dzierżawcy zabytkowego pałacu. Poprzedni, czyli spółka Polish Hospitality Group z Krakowa, nie poradził sobie biznesowo i na początku 2023 r. zrezygnował z dzierżawy. Od tamtego momentu obiekt stał zamknięty i niszczał.
Jak już wspomnieliśmy, na szczęście znalazł się nowy dzierżawca. To spółka „Fimusagro”, zajmująca się m.in. produkcją nawozów. Jej główną siedzibą jest miejscowość Bukowina (powiat niżański). Firma od grudnia 2023 r. dzierżawi obiekt i wzięła na siebie trudne zadanie doprowadzenia go do stanu użyteczności. Obecnie trwają tam prace remontowo-budowlane, aby lepiej przystosować go do funkcji hotelowo-restauracyjnej. W kwietniu br. planowane jest wielkie otwarcie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze