Reklama

Nowy Przemyski Niedźwiadek. Prosto z Orlen Basket Ligi

Mający polski paszport 23-letni Mark Mboya Kotieno został nowym koszykarzem Niedźwiadków Chemart Przemyśl. Sezon 2023 – 2024 rozpoczął w zespole PGE Spójni Stargard, występującej w Orlen Basket Lidze.

Mark ma 206 cm wzrostu, waży 95 kg. Urodził się w drugim co do wielkości (po stolicy Nairobi) mieście w Kenii – Mombasie. Jest synem Polki i Kenijczyka. Całą dotychczasową koszykarską karierę spędził w Niemczech. Grał tam w zespołach z niższych lig: MTV Herzoege Wolfenbuettel, Basketball Loewen Erfurt czy Dragons Rhoendorf. Przez moment miał nadzieję na występy w czołowym zespole BBL (niemieckiej koszykarskiej Bundeslidze) Telekom Baskecie Bonn, ale finalnie nie zaliczył tam ani minuty na parkiecie.

W sezonie 2022 – 2023 grał w ekipie Panthers Schwenningen w lidze Pro A (drugi szczebel rozgrywkowy w Niemczech; odpowiednik polskiej PEKAO I ligi). Zespół ten zajął ostatnie, 18. miejsce i został relegowany do ligi Pro B.

Reklama

M. Mboya Kotieno w 21 z 33 rozegranych meczów wychodził w pierwszej „piątce”. Na parkiecie spędzał średnio 26 minut. Zdobył 217 punktów (średnio – 6,6 pkt), miał 3,8 zbiórki i 2,1 asysty na mecz. Trafił 22 z 28 wykonywanych rzutów wolnych i 27 „trójek” na 88 oddanych rzutów (ponad 30 procent).

 

Mark Mboya Kotieno (z piłką) w sezonie 2022 – 2023 grał w ekipie „Panter” ze Schwenningen w lidze Pro A (drugi szczebel rozgrywkowy w Niemczech; odpowiednik polskiej PEKAO I ligi). Fot. Panthers Schwenningen

Reklama

 

Za duża konkurencja

Przed sezonem 2023 – 2024 zdecydował się na grę w kraju swojej matki. Był przymierzany do I-ligowego Żaka Koszalin, ale ostatecznie zainteresował się nim Sebastian Machowski, szkoleniowiec PGE Spójni Stargard, występującej w Orlen Basket Lidze.

– Mark to kolejny młody zawodnik, który w PGE Spójni chce zrobić kolejny krok w swojej karierze. Dobrze gra do środka i, jak na swoje warunki fizyczne, jest bardzo wszechstronny. Dobrze rzuca za trzy i świetnie czuje się z piłką bliżej kosza

– powiedział o nim S. Machowski na oficjalnej stronie drużyny.

Reklama

Dla Marka miało to być przetarcie, sezon nauki. Ostatecznie w barwach PGE Spójni wystąpił w 5 meczach OBL. Na parkiecie przebywał średnio przez prawie 8 minut. Zdobył 11 pkt i miał 2 zbiórki. Wystąpił także w jednym meczu rezerw PGE Spójni w II lidze. W 27 minut zdobył 10 punktów, zebrał 9 piłek i popełnił 5 fauli.

W ekipie S. Machowskiego za bardzo nie miał szans na więcej minut, bo kiedy wymieni się graczy, z którymi musiał o nie rywalizować, sprawa się zdecydowanie rozjaśnia. Stargadzianie sprowadzili przez sezonem na pozycje, na których zazwyczaj występuje M. Mboya Kotieno (silny skrzydłowy/center): efektownego Wesleya Gordona, Serba Aleksandara Langovicia, a ostatnio byłego reprezentanta Polski Adama Łapetę. Konkurencję miał więc zacną i mocną.

Reklama

Pożegnali Michała Marka

Zdecydował się na przenosiny do ekipy Niedźwiadków Chemart, którą opuścił Michał Marek. Mimo najszczerszych chęci, były zawodnik wałbrzyskiego Górnika nie odnalazł formy po bardzo ciężkiej kontuzji i zupełnie nie zaistniał w teamie Daniela Puchalskiego. Czy Mark Mboya Kotieno będzie tym graczem, który zapewni Przemyskim Niedźwiadkom znacznie większą jakość pod deskami, czas pokaże. Oby!

 

23-latek w barwach przemyślan zadebiutuje podczas niedzielnego (12 listopada br.) domowego meczu z Hydro Truckiem Radom. Początek o g. 16. Zapraszamy!

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama