Reklama

Odsłaniamy kulisy przetargu na wymianę drzwi i okien PSM

13/05/2015 09:00

– To, co robi Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa, to „spółdzielnia” w czarnym wymiarze tego słowa. Ta sytuacja trwa od lat, zawsze wygrywa jedna firma, my nie jesteśmy brani pod uwagę – uważa Andrzej Pichur, szef firmy REM II (Hensfort). – Pan Pichur kłamie – odpowiada wprost Zbigniew Kurosz, prezes PSM.

O przetargu na wymianę okien i drzwi wejściowych w klatkach schodowych w zarządzanych przez PSM blokach pisaliśmy przed tygodniem. Z informacji, do jakich dotarliśmy, wynika, że spółdzielnia wybrała najdroższą ofertę, o wartości przekraczającej 191 tys. zł. Każda z trzech pozostałych miała być o ponad 50 tys. zł niższa. Cena ta zawiera towar wraz z montażem.
Prezes PSM zapewniał, że o rozstrzygnięciu nie decydowała tylko cena, ale również jakość wyrobu i okres gwarancji. Zwycięzca oferował 10 lat gwarancji, a pozostali oferenci tylko 5. Ponadto, zdaniem komisji przetargowej, jego towar był lepszej jakości niż pozostałe. – Jeśli u nas dopuściłoby się takie elementy, które tamte firmy zaproponowały, żaden z członków spółdzielni nie byłby zadowolony. Nie da się ukryć, że firmy, które przegrały, zaproponowały gorszy towar za niższą cenę. Chyba po to tylko, żeby przetarg wygrać – mówił Zbigniew Kurosz.


fot.Paweł Bugira
– Komisja przetargowa oceniła produkty firmy REM II w miejscach, gdzie były już montowane. Zauważyła wiele braków – prezes PSM Zbigniew Kurosz pokazuje wykonane zdjęcia.

Towar wysokiej klasy

Taka opinia zbulwersowała prezesa firmy REM II, która zajęła drugie miejsce w przetargu.
– To jest nie do pomyślenia, że kupuje się okna droższe o 40 procent. Wcale nie jesteśmy firmą najtańszą, bo musimy produkować okna, które spełniają normy europejskie. Nasze okna mają niemieckie certyfikaty, wykonywane są na niemieckich profilach i okuciach – mówi. – W takiej cenie, jaką zaproponowała zwycięska firma, my montujemy nasze wyroby w Paryżu czy Szwajcarii, a nie tu, na miejscu – dodaje. Jak zaznacza, prywatnymi pieniędzmi można dysponować według własnego uznania, ale spółdzielczymi trzeba rozporządzać bardziej racjonalnie.
A. Pichur twierdzi, że nie odwołał się od wyniku, ponieważ uznał, że nie ma to sensu. – Spółdzielnia nie musi się kierować prawem o przetargach, więc nic byśmy nie wskórali. W przeciwnym razie szybko byśmy ten wynik obalili – tłumaczy.

W czyim interesie działa PSM?

Komisja przetargowa oceniała również referencje firmy. – Realizujemy naprawdę duże zadania. Nasze okna są montowane w wielu nowych blokach i budynkach użyteczności publicznej w regionie, w Polsce i Europie. Mówienie, że one nie wystarczają na potrzeby spółdzielni, to obraza mojej firmy i pracowników – denerwuje się. – Nie chcę oceniać jakości produktu, który wygrał, ale nasz na pewno nie był gorszy – zapewnia.
– Ta sytuacja trwa od lat. Zawsze wygrywa jedna firma. PSM nigdy nie pyta nas o naszą ofertę. W czyim interesie działa spółdzielnia? Bo na pewno nie spółdzielców – mówi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Witraż - niezalogowany 2015-05-13 13:19:05

    Oj panie Pichur, panie Pichur. Poszedł pan do redakcji na skargę, a wyszły jaja! Cyt:– Nasze okna mają niemieckie certyfikaty i są robione na niemieckich profilach i okuciach. Sprzedajemy je w Europie Zachodniej.  No i co z tego się pytam? Czyżby polskie okucia były złej jakości? Któż to wystawił ten certyfikat, że pan się na niego powołujesz, polskie certyfikaty uważasz pan są warte potłuczenia o kant....? Montuj pan te swoje okna w PARYŻU i w Szwajcarii i zacznij się pan zachowywać zwyczajnie, tak normalnie, tak elegancko i nie skarż się pan w przyszłości kiedy przegra pan kolejny przetarg. Nie godzi się tak postępować!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    szogun z bulem w D - niezalogowany 2015-05-13 14:26:26

    Cos tutaj daje do myslenia,wystarczy spojrzec uwaznie na wyglad ,,reprezentacyjny,, obydwu Panow.P/Pichur czlowiek interesu,pan Kurosz ,,dobrze,, wygladajacy czlowiek-urzednik.Przeciez wyraznie widac komu mozna zaufac!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yoko - niezalogowany 2015-05-13 14:41:05

    Niech pan prezes spoldzielni przestanie pieprzyc. Blok w ktorym mieszka wygral tez jakis przetarg na docieplenie jako jedyny na osiedlu ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama