Reklama

Oglądasz pornografię w sieci? Możesz za to słono zapłacić

W Polsce to już zjawisko nagminne. Przedsądowe wezwania do zapłaty ogromnych kwot za korzystanie z dóbr internetowych stron pornograficznych otrzymały już tysiące osób, w tym również mieszkanka Przemyśla. Obawiając się kłopotów, decydują się na wpłatę. Tyle że rachunek może wynosić 750 zł.

Przedsądowe pisma – na masową skalę – wysyła Kancelaria Prawa Własności Intelektualnej Lex Superior. Pierwsze wyszło ponoć z ich biura całkiem niedawno, bo 29 stycznia br. Chodzi o wezwanie do zapłaty za rzekome internetowe piractwo. Sprawa nie jest błaha, bo dotyczy – zdaniem kancelarii – kilkudziesięciu tysięcy adresów IP, z których ściągano filmy pornograficzne! W tej sprawie pojawia się jednak wiele pytań, na które starają się odpowiedzieć fachowcy, przede wszystkim na stronie internetowej Dziennika Internautów Biznes i Prawo.

„(...) Pisma kierowane przez Lex Superior budzą wątpliwości. Po pierwsze, nie można się z nich dowiedzieć, do jakiego utworu prawa naruszono. Jest co prawda jakaś nazwa pliku w tabelce, ale nazwa pliku nie musi być tytułem utworu. Pismo powinno jaśniej informować o tym, za jakie rzekome naruszenie kancelaria chce 750 zł. Nie wiadomo, skąd kancelaria w ogóle ma dane osobowe. Na początku pisma kancelaria powołuje się na jakieś „dochodzenie przeprowadzone przez organy ścigania”. To sugeruje, że jakieś dochodzenie zostało zakończone i dało jakiś rezultat, ale o jakie dochodzenie chodzi? Kto je prowadził? 

Pismo tego nie wyjaśnia. Lex Superior nie podaje w swoim piśmie sygnatury akt postępowania karnego. W lewym górnym rogu pisma znajduje się jakaś sygnatura, ale najwyraźniej jest to oznaczenie dokumentu wprowadzone przez samą kancelarię (...). W dalszej części pisma znajduje się zapowiedź złożenia wniosku o ściganie sprawcy przestępstwa w razie braku wpłaty. Na podstawie pisma trudno powiedzieć, czy kancelaria faktycznie uruchomiła jakieś postępowanie. Skoro nie wiadomo nic o postępowaniu, to skąd pochodzą dane osobowe? (...). Pismo sugeruje, że kancelaria może spowodować określone niemiłe działania organów ścigania, ale tak naprawdę to organy ścigania decydują o takich rzeczach, jak przesłuchanie czy przeszukanie (...)” – czytamy w obszernej analizie treści pisma na wspomnianej stronie internetowej.

Reklama

Dotarło i do Przemyśla

Kilka dni temu z podobnym pismem zgłosiła się do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu – w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – jedna z mieszkanek miasta. – Bardzo dobrze się stało, że przyszła z tym pismem do nas. Boi się konsekwencji i nie wie, co ma zrobić. Jest przekonana, że nigdy nie korzystała z takich stron internetowych. Jest pewna, że otrzymane pismo to próba wyłudzenia od niej pieniędzy. Zastanawiam się, czy w Przemyślu jest więcej takich osób? Proponujemy dokładne przeczytanie pisma i w razie wątpliwości zgłaszanie się do nas – powiedziała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, prokurator Marta Pętkowska.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aangell_18_518 2015-03-04 12:02:32

    nikt nie jest anonimowy  w sieci, po drugie przecież zawsze przy jakimkolwiek działaniu w necie zaznaczamy opcję "zgoda na przetwarzanie swoich danych". Więc nie ma czemu się dziwić, że nasze dane są wszem obecne :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    marco polo - niezalogowany 2015-03-04 12:10:38

    Głupoty piszecie redaktorzy ŻP.  Zastraszacie ludzi tak samo jak ta pseudo kancelaria. Proszę poczytać choćby to: http://czasopismo.legeartis.org/2015/01/kancelaria-lex-superior-wezwania.htmlTe wezwania to kolejni naciągacze i nic więcej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Miron - niezalogowany 2015-03-04 13:31:30

    Chodzi o ściąganie filmów z sieci a nie oglądanie ! Ściągasz plik p2p jednocześnie go udostępniasz i tu jest "myk" dla różnych "kancelarii" bo oczywiście nasze "prawo" jest nie ścisłe i pozostawia pole interpretacyjne dla cwaniaków i copyright trollingu.Płacić ? Oczywiście nie !!! Zapłata to przyznanie się do winy i może koleje wezwanie  i kolejne .Temat dość popularny na forach prawnych  : "wezwanie do zapłaty"Pozdrawiam.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama