Już nie tylko mieszkańcy czy turyści, miłośnicy długich spacerów w otoczeniu zieleni, ale i niektórzy radni zauważają pogarszający się z roku na rok stan Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego w Przemyślu. Zaniedbane alejki, brudny i śmierdzący staw, połamane drzewa, nie do końca bezpieczne dwa place zabaw.
W br. przypada 10. rocznica oddania do użytku zrewitalizowanego Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego. Prace wykonane zostały w ramach projektu „Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego wraz z rewitalizacją Parku Miejskiego w Przemyślu”. Zakończono je w listopadzie 2011 r.
Obejmowały m.in. modernizację oświetlenia oraz alejek, remont dwóch placów zabaw, rewitalizację stawu parkowego. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013). Całkowity koszt wyniósł ponad 6 mln zł.
Imponująco prezentowały się zwłaszcza zmodernizowane alejki parkowe oraz place zabaw[paywall]. Podobnie jak gruntownie przebudowany system oświetlenia parkowego.
Wymienione na nowe zostały istniejące słupy oświetleniowe, jak również wybudowane zostały dodatkowe punkty oświetleniowe w miejscach, w których dotychczas ich nie było (łącznie 114 sztuk). Na terenie parku i placów zabaw zamontowano 107 nowych ławek oraz 60 dodatkowych pojemników na śmieci.
Minęło 10 lat i – zdaniem zwłaszcza starszych mieszkańców miasta, dla których ulubionym miejscem spacerów jest właśnie park – stan techniczny urządzeń i udogodnień zaczyna przypominać ten z okresu sprzed rewitalizacji.
– Jak to dlaczego? O to trzeba dbać! Przecież nic nie trwa wiecznie. Jeśli coś nie jest systematycznie doglądane, nie są wykonywane prace kosmetyczne, to wszystko będzie się walić. To system naczyń połączonych. Jedna zdewastowana część ciągnie za sobą kolejną. Podam przykład: jeśli ktoś puszcza rowerzystów na wyścigi parkowymi alejkami, to wszelkie późniejsze ubytki trzeba naprawić. To chyba naturalna kolej rzeczy. Problem w tym, że tak nie było i nie jest. Ileż to razy interweniowaliśmy w sprawie stawu parkowego. Reklamówki, butelki i puszki po piwie, podpaski pływają w nim od wielu, wielu miesięcy. Tym po prostu trzeba się zająć! – podobne narzekania usłyszeliśmy od kilku mieszkańców miasta.
– W połowie lipca zauważyłem, że ścieżka prowadząca do dolnego placu zabaw jest zniszczona. Jej elementy są poważną przeszkodą dla seniorów i dzieci. Zniszczone były także rynienki przy ścieżce. Okazuje się, że takich miejsc jest więcej. Nie można nie wspomnieć o stanie zieleni w parku. Ten każe podjąć natychmiastowe wręcz działania, aby korzystanie z parku było bezpieczne i by miejsce to miało jakikolwiek walor estetyczny. W przeciwnym razie tracił będzie na tym wizerunek miasta. Dlatego skierowałem w tej sprawie pismo do prezydenta z prośbą o podjęcie szybkich działań naprawczych – powiedział radny niezależny Dariusz Lasek.
W odpowiedzi prezydent miasta Wojciech Bakun stwierdził, że rok po zakończeniu inwestycji (czyli w 2012 r.) wystąpiły bardzo gwałtowne i intensywne opady deszczu, które w wielu miejscach zniszczyły nawierzchnię alejek. W ramach gwarancji wykonawca naprawił uszkodzenia. Tyle, że natura znowu dała o sobie znać, dokonując coraz większych zniszczeń.
W lipcu 2020 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu sporządził kosztorys wymiany zniszczonych alejek. Wartość prac oszacowana została na kwotę 1 mln 155 tys. zł.
Sporządzony został po to, aby złożyć wniosek do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie o dofinansowanie prac remontowych, które będą efektem klęski żywiołowej.
Jednak wartość zgłoszonych szkód nie przekroczyła równowartości 5 procent dochodu gminy za rok poprzedni, więc PUW dotacji nie przyznał. Tyle, że to nie jest powód, aby ubytków, o których wspomniał m.in. radny D. Lasek, nie naprawić.
– Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Przemyślu na bieżąco monitoruje stan alejek parkowych i w miarę posiadanych środków finansowych zleca ich naprawę. Co do zieleni, zgodnie z umową zawartą z ZUK-iem tereny w parku miejskim i w okolicach Zniesienia są objęte koszeniem w zależności od miejsca – od dwóch do ośmiu razy w sezonie. Dwukrotnie przycinane są żywopłoty. Drzewa poddawane są pielęgnacji lub wycince zgodnie z otrzymanymi decyzjami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu lub marszałka województwa podkarpackiego – wyjaśnił W. Bakun.

fot.Mariusz Godos
Jak stwierdził prezydent W. Bakun, drzewa poddawane są pielęgnacji lub wycince zgodnie z otrzymanymi decyzjami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Ten konar prawdopodobnie odpadł sam. Po jednej z burz... Warto byłoby go stamtąd zabrać. Choćby dla estetyki miejsca.

fot.Mariusz Godos
Staw parkowy pełen jest reklamówek, puszek i butelek po piwie. Karpie koi póki co dają radę...

fot.Mariusz Godos
Jedna z parkowych alejek...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co roku ta sama historia. Brudny, śmierdzący staw, zniszczone alejki itp.Czy "gospodarz" tego terenu nie planuje i nie wykonuje żadnych podstawowych prac porządkowych, napraw.Wywalić na tzw. "zbity pysk", zatrudnić kogoś komu zechce się robić.Wstyd i żenada.
Tylko zostawcie te drzewa i krzewy już w spokoju !!! Mało to już TW Kristofer z panem Zbyszkiem przeprowadzili tam bestialskiej eksterminacji tychże albo dokonali tzw. pielęgnacji !!!DRZEWA I KRZEWY SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PLTAK ZABIJA SMOG - FAKT.PLSMOG ZWIĘKSZA ŚMIERTELNOŚĆ Z POWODU KORONAWIRUSA - GEEN- NEWS.PL
YOUTUBE.COM - HOMO HOMINI - DRZEWA RUSZAJĄ W DROGĘ
PGK zajmuje się tylko ścinaniem trawy, która nie jest za wysoka, do gołej ziemi. Wygląda to później tragicznie, tak jak ostatnio przy Krasińskiego za blokiem, przy postoju taksówek.
"ty se mów a ja zdrów" obaczym w roku przyszłym czy będzie coś na lepsze!?
Odpowiedz na interpelacje w tym temaci jez bezczelna, park jest w opłakanym stanie tyle w temacie.
Jaka rada miejska , taki park i całe miasto .
Chyba w Prezydenta kompetencji są te sprawy a nie Rady? Jak Sobie wybraliście tak macie dalej głosujecie jak ostatnio. A co do parku czy innych rzeczy to najlepiej umyć ręce. Panie Prezydencie czy w końcu coś zacznie funkcjonować na 100 procent zgodnie z uwagami i prośbami mieszkańców?
Gosciu. A ty dalej to samo.Park jest w kompetencji prezydenta.!!!! A może ja mam to zrobić?Zresztą może coś zrobimy sami, skoro nie da się inaczej.
Dzieci w przedszkolu to możesz coś w końcu zrobić dla miasta.
Jak widać od miemal 3 lat ten Wielki Uzdrowiciel Królewskiego i Wolnego od czystości i porządku Przemyśla Bakun udając miejscowego patriotę oprócz Rynku i krasnala szwejka podobnie jak jego wielki poprzednik Ch nic innego w Przemyślu nie widzi, ba nie słyszy głosów krytyki, dlaczego? Bo łatwiej i prościej jest udawać niewidomego, głuchoniemego , po prostu nie widząc nie ma problemów. Niestety panie merze Bakun tą starą metoda Chomy nie ucieknie się od problemów nie tylko gospodarczycy ekonomicznych ale tych zwykłych, codziennych czyli okropnego brudu i dziadostwa jakie panują od wielu lat, szczególnie po objęciu służby z woli suwerena przez ówczesną wschodzącą samorządową gwiazdę jaką dla 75% wyborców był i może jest Wojtek, Wojtek, Wojtek co do dzisiaj brzmi w uszach. A co jest, Przemyśl jest mieściną już nie 60 tysięczną nijaką, ani rozwijającą się gospodarczo, ni turystyczną, ani naukową na poziomie wyższem z marnym handlem i kulturą, po prostu mierna i dzięki Wojtkowi bierna, marna. A co widać, nieustanny brud i nieporządek niemal wszędzie w tym w parku na wzgórzu o czym póżniej. I dalej, odrapane z tynków domy i kamienice do tego zbazgrane totalnie ale to już nie wina Wojtka, krzywe i obesrane chodniki poza ścisłym centrum, i wszechobecny brud, dziadostwo co widać nawet w rynku niemal pod oknami mera jak te zaniedbane podcienia czy kamienice w Rynku, na Kazimierza Wlk czy Franciszkańskiej wszyskich nie wymienię bo powstałaby mała broszurka. Przecieżo tym dziadostwie w Parku im. Strońskiego pisze lę od lat, również informowałem redaktorów Życia Godosa i panią Gielo, ukazały się 2 duże artykuły w 2019 i obecny w ostatnim wydaniu Życia o okropnym stanie nieczynnej fortanny w parku i duszących się kolorowych rybkach w zbiorniku wodnym a raczej śmierdzącym bajorze , a co w odpowiedzi z UM, winę za stan parku ponoszą deszcze a raczej burze i brak dotacji na poprawę istniejącego stanu, czyli dziadostwa. Ciekawe tłumaczenie, odsyłam do pełnej lektury w ostanim wydaniu Życia w tym jakże bulwersującym temacie parku na wzgórzu zamkowym zrewitalizowanym nie za kwotę 6 milionów jak w artykule a za ponad 22 mln o czym na tablicy znamionowej w parku, pieniądze oczywiście unijne panie Bakun który nieustannie milczy udając że nie ma problemu. No cóż Przemyśl za wycofanie się rady - bezrady z głupiego oświadczenia o lgbt dostał z łaski pisu od ministra Budy 15,5 mln zł z funuszu zwanym norweskim, ciekawe panie merze Bakun jak wydacie tą niespodziewana mannę, ogromna jak na taką upadłą mieścinę mamonę, posmotrim, uwidim, to za klasykiem. A jaki e jest Miasto Przemyśl świadczy zapytanie mojej siostry która mieszkając od lat w Warszawie odwiedziła mnie w Przemyślu w ub tygodniach i spacerując po 20, zapytała mnie czy zawsze jest na ulicach w centrum tak pusto, co mogłem odpowiedzieć, potwierdziłem to spostrzeżenie, gdyż pamiętamy Przemyśl z lat 60-70, może biedny ale pełny młodych ludzi, gwarny i wesoły i usportowiony, tak merze Bakun, Przemyśl stał się sportową pustynią, ruina totalna. Może mer się odezwie i nie zasłaniając się zmęczeniem podejmie polemikę z suwerem i wypowie się poważnie na temat parku im. Strońskiego, nieczynnej fontanny która jest śmietnikiem i biednych duszących się kolorowych rybkach jedynej atrakcji w Przemyślu, odwagi panie Bakun, a może spacerek na wzgórze zamkowe , skoro ja emeryt mogę, może jednak, zachęcam.
Katarynka w akcji .... nawet tego nie czytam.. . niech zgadnę zadupie, wszystko zasrane, Ferenc, Jarosław,....itp...
Do Ap . Pocałuj mnie w Dp, choć dziwny fenomen z ciebie młody trolu. Nie czytasz a wiesz o czym piszę w krótkim wywodzie, cały prorok, możesz przepowiadać przyszłośc a więc do dzieła. Jednak wolałbym abyś zamiast recenzować nie czytając i dobrze sam spróbował napisać poprawnie, na temat kilkaw miarę składnych zdań, jednak to przekracza twój poziom, nawet ten najprostszy, zwykły.
Kataryniarz .....i wszystko jasne. Pleciesz w kółko to samo, ...
TO tylko pokazuje w jakim stanie odziedziczył nowy prezydent po starym schedę, gdzie nie spojrzeć tam redaktor życia widzi fuszerkę na rok czy 2 ..Rada miejska też nie jest bez winy , to oni są mieszkańcami i to oni uchwalają budżet z roku na rok, co oni nie widzą jakiś tam problemów..
Karpie Koi wkrótce pozdychają w mule. Z jakiejś przyczyny w Ciurku nie ma wody, źródło zniknęło. Do stawu nie dopływa świeża woda i jej poziom jest zastraszająco niski. Mam wrażenie że nikt z odpowiedzialnych wydziałów utrzymania nie monitoruje stanu stawu. Za moment będzie w tym miejscu śmierdząca zupa z rybią padliną. Na wiosnę wandale złamali fontannę poniżej Ciurka. I już tak zostało. Z każdego spaceru wynoszę reklamówkę śmieci, ręce opadają... Trzy lata temu "ktosie" odłamali oparcia ławek na wzgórzu zamkowym... itd,itd,itd ...
Popatrzcie na ul.Rakoczego i cmentarz Żydowski .. Brud,chaszcze ,pokrzywy.. Takich miejsc jest więcej..
sęk w tym, że tutaj nikomu nie chce się robić...
wczoraj dwóch męczenników goliło z resztek trawy kamienie nad brzegiem Sanu
na pieszczoty musisz sobie zasłużyć, dziadu czosnkowy
Co roku ta sama historia. Brudny, śmierdzący staw, zniszczone alejki itp.Czy "gospodarz" tego terenu nie planuje i nie wykonuje żadnych podstawowych prac porządkowych, napraw.Wywalić na tzw. "zbity pysk", zatrudnić kogoś komu zechce się robić.Wstyd i żenada.
Tylko zostawcie te drzewa i krzewy już w spokoju !!! Mało to już TW Kristofer z panem Zbyszkiem przeprowadzili tam bestialskiej eksterminacji tychże albo dokonali tzw. pielęgnacji !!!DRZEWA I KRZEWY SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PLTAK ZABIJA SMOG - FAKT.PLSMOG ZWIĘKSZA ŚMIERTELNOŚĆ Z POWODU KORONAWIRUSA - GEEN- NEWS.PL
YOUTUBE.COM - HOMO HOMINI - DRZEWA RUSZAJĄ W DROGĘ