Reklama

Parkingu dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi na terenie MZK nie będzie

Od kilku tygodni w Przemyślu krążyła plotka o tworzeniu na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. parkingu dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi. Parkingu, który zdecydowanie nie powinien się znajdować w tak ścisłej zabudowie, jaka znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Pismo w tej sprawie do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna skierowali przewodniczący dwóch związków zawodowych, działających w tej miejskiej spółce.

Związkowcy pismo do włodarza miasta skierowali 14 grudnia br. Trudno się dziwić ich zatroskaniu, nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z pojęcia „pojazdy przewożące materiały niebezpieczne”. W niektórych przypadkach mogą być to substancje np. trujące czy wybuchowe. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 13 listopada 2012 r. w sprawie warunków technicznych parkingów, na które są usuwane pojazdy przewożące towary niebezpieczne, takie miejsce musi spełniać określone wymogi[paywall]. Wspomniani przewodniczący dwóch związków zawodowych działających w tej miejskiej spółce, czyli Donald Krzysik (KZ NSZZ „Solidarność”) oraz Kazimierz Dudziak (NSZZ Pracowników Komunikacji Miejskiej przy MZK sp. z o.o. w Przemyślu) stwierdzili w piśmie, że teren zajezdni MZK przy ul. Lwowskiej nie spełnia obecnie wymogów, wynikających z ministerialnego rozporządzenia, a przystosowanie go będzie wymagać pieniędzy. Pytanie: kto pokryje realizację tej inwestycji? Z całą pewnością nie MZK, bo nie ma funduszy.

„(...) Obawiamy się, że budowa tego parkingu spowoduje likwidację obecnego, płatnego parkingu na terenie zajezdni MZK dla samochodów ciężarowych, z którego spółka czerpie zyski (...). Wydzielenie miejsc parkingowych dla samochodów przewożących materiały niebezpieczne może spowodować przestawienie miejsc postojowych dla autobusów ze względu ma restrykcyjne przepisy mówiące o zachowaniu odpowiedniej odległości między tymi pojazdami (...). Naszym zdaniem lokalizacja na terenie zajezdni MZK takiego parkingu jest wątpliwa pod względem finansowym, ale może stworzyć zagrożenie dla zdrowia pracowników” – napisali w piśmie.

Reklama

Fałszywy alarm. Parkingu nie będzie

Zapytaliśmy w magistracie, czy rzeczywiście na terenie zajezdni MZK planowane jest stworzenie parkingu dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne i czy było to jedyne miejsce w mieście, rozpatrywane w kontekście lokalizacji takowego obiektu. Bo prawdą jest, że spółka mogłaby na tym zarabiać, ale najpierw musiałaby zainwestować pieniądze, których notorycznie nie ma. Zapytaliśmy także, czy władze miasta mają wiedzę, jakie materiały niebezpieczne mogą być „przechowywane” w samochodach na terenie zajezdni MZK i jeśli miałyby być składowane tam materiały, które mogłyby zagrażać zdrowiu pracowników spółki, czy decyzja jest dokładnie przemyślana?

Obawy związkowców i całej załogi MZK sp. z o.o. w Przemyślu były przedwczesne.  Prezydent Wojciech Bakun nie planuje tworzenia ani tam, ani na terenie miasta parkingu dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. – Na świadczenie całodobowych usług w zakresie przechowywania na parkingu strzeżonym pojazdów przewożących towary niebezpieczne ogłoszony był przetarg. Miejski Zakład Komunikacji w Przemyślu nie spełniał wymogów, o których mowa w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych z dnia 13 listopada 2012 r. w sprawie warunków technicznych parkingów, na które są usuwane pojazdy przewożące towary niebezpieczne, a więc nie mógł i nie przystępował do przetargu – dowiedzieliśmy się w magistracie. Na terenie zajezdni MZK od 1 stycznia 2021roku funkcjonować będzie parking dla samochodowych wraków i innych pojazdów na podstawie umowy zawartej między Urzędem Miasta w Przemyślu a władzami spółki.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-01-01 19:49:19

    Są jednak w naszym mieście niekwestionowani idioci.Jak można byc tak głupim i łakomym na kasę stwarzając potencjalne niebezpieczeństwo na mieszkańców naszego miasta.Moim zdaniem należy upublicznic nazwiska tych idiotów by mieszkańcy wiedzieli jakie typy są dla nich zagrożeniem w swojej głupocie i pazerności

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ktoś - niezalogowany 2021-01-01 21:49:57

    Ulica Wilsona do zrobienia jak i Mickiewicza Dworskiego i Siemiradzkiego :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2021-01-02 08:16:11

    Zdaniem związkowców trzeba zlikwidować wszelką działalność gospodarczą MZK, a pozostawić tylko przyjmowanie dotacji od miasta(czyli nas) na pensje pracowników. Będzie dużo bezpieczniej dla mieszkańców. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama