O zmianach poinformowali podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister Adam Niedzielski, minister Marleny Maląg oraz profesora Andrzeja Horbana.
Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:
objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu); w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna; zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów; zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos; max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych; ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.
Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11
W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.
Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów
Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.
Jak pomagać?
Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?
Jak skorzystać ze wsparcia?
Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.
Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.
Pomoc dla seniorów
Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.
Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Najwyższa pora odsunąć od koryta niekompetentna pisowską "władzę".Rząd nie panuje nad niczym kompromitując się coraz bardziej.1. Minister zdrowia mówi w radiu, że maseczki nic nie dają, ale kiedy tylko jego znajomi zaczynają nimi handlować od razu są niezbędne.2. Ten sam minister, który mówi, żeby nie jeździć za granicę, bo to niebezpieczne sam jedzie za granicę na wakacje.3. Ten sam minister, który drugi raz jest chory!4. Premier, który przed wyborami mówi, że wirus jest tak groźny, że nie da się zrobić wyborów, tuż po pierwszej turze szybko dymisjonuje wirusa i zachęca starszych do tłumnego pójścia na wybory, bo już wirus przestał być groźny!5. Ludziom zamknięto cmentarze a jeden karakan ze swoją świtą paraduje po cmentarzu przed kamerami6, Ten sam karakan, który paraduje bez maski na miesięcznicy, kiedy ludzie dostają mandaty za ich brak.7. Ludzie czekają kilka dni na wynik testu a poseł pisu wystarczy, że zakaszle i ma wynik za dwie godziny. 8, Nie zapominajmy o tych co umierają przed szpitalami, bo rząd jest bardzo dobrze przygotowany9. Ludzie maja zakaz wstępu do własnych dzieci w szpitalu a poseł pisu z covidem wchodzi sobie do babci w szpitalu podczas obowiązywania zakazu odwiedzin jakby nigdy nic...10. Kiedy było 40 chorych zamknęli ludzi w domach iładowali mandaty, kiedy jest 6500 chorych można wszystko: chodzić na wesela, na stadiony, do teatrów, kin itd itp11. Ustawa na przygotowanie której było pół roku przygotowuje się na kolanie ostatniego dnia i wysyła do sejmu kilka godzin przed głosowaniem. Ktoś tu jest niepoważny.12. Godziny dla seniorów obowiązują w sklepikach szkolnych! Parodia.NARODZIE OBUDŹ SIĘ W KOŃCU. STOP NIEKOMPETENCJI PISU!A w międzyczasie jeden wiceminister przepier... 70 milionów naszych pieniędzy i nic mu się nie dzieje... A drugi robi wałek na respiratorach na 160 milionów(!!!) i też mu włos z głowy nie spadł.
ich już do reszty pojebało z tymi zakazami. Banda idiotów ale ich to oczywiście nie dotyczy bo przecież obywatel za to wszystko zapłaci.
tylko potem nie płacz że jesteś chory umieraj z godnością w domu...
To wy z Przemyśla doprowadziliście do tego co mamy w państwie.
Covido PiS w natarciu jeszcze nie tak dawno pan premier twierdził on jest w odwrocie i idźcie tłumnie na wybory teraz powraca program zostań w domu powrót do klatek
Zgadzam się co do czerwonego koloru widać że komuna jeszcze nie upadła i to co się dzieje w kraju daleko nie odbiegamy od sąsiedniej Białorusi
REŻIM +Wszystko zniszczyč a pozniej zachorować i oby nie dostać sie w łapy tych szalencow
Panie X, nie uogólniaj, nie wszyscy i nie tylko z Przemyśla. Ale niestety udział Przemyślanie mają znaczący, ale chyba w większości nie mają pojęcia o związku tego kogo wybierają z tym jak to teraz wygląda.
a opozycja chciała wybory w październiku co za hipokryzja komunistyczna
Szpitale zlikwidowane, do specialisty się dostać nie można , u rodznnego tylko teleporady .Wszscy walczą z covid w ludzie umierają z powodu braku opieki lekarskiej .
NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - WOLNA-POLSKA.PL
Z dziennika młodej lekarki:Pandemiczny sen Ostatnio mało śpię, bo bycie w czerwonej strefie nie pozwala mi na pełny sen. Muszę żyć nieustanną troską o zdrowotność mas wyćwiczonych przez cerebro-medialnych uzdrowicieli. Wczoraj wieczorem wpadła do mnie koleżanka ze studiów, i taki urządziliśmy razgawor, że wychodząc ode mnie nad ranem pomyliła obuwie i wzięła moje drewniaki. Gdy tylko wyszła, a tematów było wiele, zapadłam w głęboki sen, który dla młodej lekarki, która wiele widziała, przypominał świat znany jedynie z literatury, który o dziwo, gdy się obudziłam, nie różnił się zbytnio od tego zza okna. Spróbuję go zrelacjonować. Wyszłam z domu, a że mieszkam obok parku, na ławkach siedziało wielu opartych o siebie śpiących ludzi. Wstąpiłam do sklepu, by kupić świeże bułki. Wrzuciłam je do torby i chciałam za nie zapłacić, ale sprzedawca nawet na mnie nie spojrzał. Zasnął na kasowej klawiaturze. Idąc dalej ulicą widziałam auta z wyłączonym silnikiem, a w nich także siedzieli śpiący ludzie. Autobus, który wiózł pasażerów, nagle zatrzymał się na przystanku, a w nim siedziały dziesiątki śpiących pasażerów, w tym znany redaktor gazety i kilku polityków jadących na przecięcie wstęgi (z kieszeni wystawały im nożyce). Kierowca zanim zasnął, ziewnął kilka razy i oparł się o kierownicę, wyłączając wcześniej silnik. Ze swej willi wyszła znana celebrytka, żona słynnego kopacza powietrza zamkniętego w skórzaną otoczkę (ta od diety wafelkowej), i nagle siadając na chodniku, zasnęła. Próbowałam wszystkich budzić, szarpałam za ręce, nogi, ale nikt nie reagował, wszyscy spali z grymasem zadowolenia. Wróciłam do domu, włączyłam TV i przerzucając kanały natknęłam się na transmisję jakichś obrad. Nie mogłam uwierzyć, wszyscy w ławach słodko chrapali, za wyjątkiem paru mężczyzn, którzy zapewne wrócili z kawiarni i byli pod wpływem kofeiny. Kolejny kanał, sportowy i mecz piłki kopanej; kopacze spali jak susły na murawie. To jakieś szaleństwo - pomyślałam. Wyjęłam z torebki telefon, co z racji skomplikowanej budowy torebek żeńskich, zajęło mi trochę czasu, i zadzwoniłam do odpowiednich służb, ale w słuchawce usłyszałam zaspany głos dyżurnego, który oznajmił mi, że wszyscy śpią, a on też kładzie się zaraz do łóżka i że nikt mi nie pomoże, bo nastał czas regulowanego ustawą snu. Zirytowana zaczęłam do niego krzyczeć …, że ktoś musi nie spać i że trzeba obudzić ludzi, których spotkałam w parku, na ulicy, w autobusie …. Ruszyło go to nieco, bo ożywił się na chwilę i zaspanym głosem zdradził mi, że są jednak tacy, którzy nie śpią, i próbując tłumaczyć się przyznał, że pół roku temu odcięto mu Internet, więc nie czytał ustaw i dlatego jeszcze nie śpi.Skoro wszyscy winni spać, czemu ja nie śpię? A może nie tylko ja nie wpadłam w objęcia Morfeusza? Te pytania nie dawały mi spokoju. Postanowiłam rozejrzeć się dokoła i opuściwszy swoje osiedle, w oddali, gdzie kończył się plan zagospodarowania miasta, ujrzałam jakieś światło, które wraz z moim krokiem stawało się bardziej wyraźne, aż nagle ujrzałem żar ognia. Tak, to było ognisko, przy którym siedzieli wyspani i uśmiechnięci ludzie, a było ich niewielu. Z ich twarzy wręcz buchała niekłamana radość i blask prawdy. Nie zwracali na początku na mnie uwagi, lecz gdy tylko w mych oczach pojawił się blask ogniska, bardzo ciepło mnie przyjęli, będąc zaskoczeni tym, że nie zasnęłam. Poczęstowali wszystkim co mieli … . W tym miejscu mój sen przerwał dzwonek tradycyjnego dzwonka i wróciłam do rzeczywistości. Ktoś powiedział, że chcąc zasnąć trzeba liczyć barany. A czy chcąc żyć na jawie też trzeba tak czynić? Koleżanka ze studiów stwierdziła, że mój sen byłby świetnym scenariuszem na wsparcie walki z pandemią, i że wystarczyłoby sen w moim śnie zmienić na sen śmierci, by zrobić olbrzymie wrażenie i wzbudzić słuszny A gdybym tak jeszcze nagrała, jak się oddycha podczas ataku wirusa i umieściła filmik na szajs buku, to zyskałabym uznanie, a z wpływów z reklam mogłabym kupić fajowską i epicką podstawkę pod banany. Kiedy to mówiła, spałam. Jak widać nie trzeba liczyć barany by zasnąć, wystarczy jeden.
Teraz każdy zgon dopisywany jest pod COVID bo ludzie nie mogą normalnie korzystać ze służby zdrowia żeby się leczyć na inne schorzenia wszędzie tylko COVID COVID a rak jest na drugim miejscu
nowotwór nie jest zaraźliwy a to wielka różnica...
No i co z tego, że wprowadza się nowe restrykcje jak ludzie od dwóch dni masowo wychodzą na ulice w całym kraju, protestują, krzyczą "wypierda..c, jeb..ć pis". Sobie może Mateuszek te restrykcje schować do szuflady hehehe...
Najwyższa pora odsunąć od koryta niekompetentna pisowską "władzę".Rząd nie panuje nad niczym kompromitując się coraz bardziej.1. Minister zdrowia mówi w radiu, że maseczki nic nie dają, ale kiedy tylko jego znajomi zaczynają nimi handlować od razu są niezbędne.2. Ten sam minister, który mówi, żeby nie jeździć za granicę, bo to niebezpieczne sam jedzie za granicę na wakacje.3. Ten sam minister, który drugi raz jest chory!4. Premier, który przed wyborami mówi, że wirus jest tak groźny, że nie da się zrobić wyborów, tuż po pierwszej turze szybko dymisjonuje wirusa i zachęca starszych do tłumnego pójścia na wybory, bo już wirus przestał być groźny!5. Ludziom zamknięto cmentarze a jeden karakan ze swoją świtą paraduje po cmentarzu przed kamerami6, Ten sam karakan, który paraduje bez maski na miesięcznicy, kiedy ludzie dostają mandaty za ich brak.7. Ludzie czekają kilka dni na wynik testu a poseł pisu wystarczy, że zakaszle i ma wynik za dwie godziny. 8, Nie zapominajmy o tych co umierają przed szpitalami, bo rząd jest bardzo dobrze przygotowany9. Ludzie maja zakaz wstępu do własnych dzieci w szpitalu a poseł pisu z covidem wchodzi sobie do babci w szpitalu podczas obowiązywania zakazu odwiedzin jakby nigdy nic...10. Kiedy było 40 chorych zamknęli ludzi w domach iładowali mandaty, kiedy jest 6500 chorych można wszystko: chodzić na wesela, na stadiony, do teatrów, kin itd itp11. Ustawa na przygotowanie której było pół roku przygotowuje się na kolanie ostatniego dnia i wysyła do sejmu kilka godzin przed głosowaniem. Ktoś tu jest niepoważny.12. Godziny dla seniorów obowiązują w sklepikach szkolnych! Parodia.NARODZIE OBUDŹ SIĘ W KOŃCU. STOP NIEKOMPETENCJI PISU!A w międzyczasie jeden wiceminister przepier... 70 milionów naszych pieniędzy i nic mu się nie dzieje... A drugi robi wałek na respiratorach na 160 milionów(!!!) i też mu włos z głowy nie spadł.
ich już do reszty pojebało z tymi zakazami. Banda idiotów ale ich to oczywiście nie dotyczy bo przecież obywatel za to wszystko zapłaci.
tylko potem nie płacz że jesteś chory umieraj z godnością w domu...