Reklama

Plaga popsutych autobusów MZK. Nowego taboru nie widać

W ciągu kilkunastu dni większej lub mniejszej – ale na tyle poważnej, aby nie wyjechać w trasę – awarii uległo aż sześć autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. w Przemyślu. A nowego, elektrycznego taboru wciąż nie widać na horyzoncie. Czy ten fakt może zachwiać poprawnym funkcjonowaniem całego transportu publicznego w mieście?

Autobusowy tabor, jakim dysponuje obecnie ta miejska spółka, liczy 35 pojazdów. W br. awarii uległo sześć. Kilka linii nie zostało obsłużonych, o czym można było się dowiedzieć na oficjalnej stronie internetowej spółki, m.in. linia nr 10 czy 25.

I nie były to drobne usterki, po których autobus następnego dnia mógł wrócić na trasę. Problem zauważyli przedstawiciele związków zawodowych w zakładzie.

– Skierowaliśmy pismo do naszego prezesa, w którym poruszyliśmy dwie kwestie. Przede wszystkim złego stanu technicznego autobusów. Brak nowych zakupów, uzupełniających tabor przez ostatnie lata, czyni go przestarzałym i generującym duże straty finansowe ze względu na sporą awaryjność. Nadzieją był rozstrzygnięty przetarg na zakup i dostarczenie nowych pojazdów, ale tych wciąż nie ma

Reklama

– powiedzieli przedstawiciele związków zawodowych w przemyskim MZK[paywall].

Będzie problem z niektórymi liniami?

Jak już wspomnieliśmy, tabor liczy obecnie 35 autobusów, obsługujących nie tylko miasto, ale i część gminy wiejskiej Przemyśl.

– Sześć z nich niedawno uległo awariom, które eliminują pojazdy z użytkowania na dłuższy czas. Należy wziąć także po uwagę awarie bieżące, do których bardzo często dochodzi. To wszystko może spowodować zakłócenia w obsłudze pasażerów na liniach i niewywiązywanie się z umowy świadczenia usług na rzecz organizatora publicznego transportu zbiorowego, jakim jest gmina miejska Przemyśl. A skutkiem tego mogą być kary finansowe, zgodnie z zapisami umowy wykonawczej

Reklama

– wyjaśnili związkowcy.

Drugą poruszoną kwestią jest remont zbiorników paliwowych na stacji paliw na terenie MZK.

– Chodzi nam o przyspieszenie remontu. Jeśli go szybko nie będzie, stacja paliw przestanie działać, a kilka osób straci pracę. Zapewnienia prezydenta miasta, jak i kolejnych prezesów o konieczności ich remontu, które padły na spotkaniach ze związkowcami, nie są realizowane. Ot, takie czcze obietnice. Budzi to podejrzenie o prawdziwych zamiarach co do dalszego istnienia tej stacji paliw

Reklama

– powiedzieli.

Dość pecha

Prezes MZK sp. z o.o. w Przemyślu Piotr Pyszczuk potwierdził, że do awarii doszło.

– Rzeczywiście, zdarzyło się ich kilka na raz. Początek roku był pechowy, bo awarii uległo aż pięć autobusów. W dwóch otokarach są bardzo poważne, bo dotyczą silników. Trzy zostaną naprawione do końca lutego. Tam awarii uległy skrzynie biegów. Pojawił się problem z funkcjonowaniem niektórych linii, ale minimum mamy zachowane. Gorzej byłoby, gdyby doszło do kolejnej usterki. Ale odpukuję w niemalowane. Dość pecha

Reklama

– stwierdził prezes P. Pyszczuk.

Prawdą jest, że w ciągu kilku dni autobusy przemyskiego MZK pokonują tysiące kilometrów. A że nie są nowiusieńkie, można się spodziewać awarii. To naturalna kolej rzeczy. W samochodach osobowych także do nich dochodzi.

– Szukamy możliwości kupna dwóch używanych, kilkuletnich autobusów, aby zasiliły nasz tabor. Musimy mieć jakąś rezerwę

– dodał.

Elektryki nie tak szybko

Na pytanie, czy jest powód do niepokoju związanego z poważniejszymi zakłóceniami w funkcjonowaniu niektórych linii autobusowych, P. Pyszczuk odrzekł:

Reklama

– Nie obawiam się, że dojdzie do jakiegoś masowego kryzysu. Owszem, mogą się pojawić pojedyncze problemy z podstawieniem jakiegoś autobusu, ale o większych kłopotach nie ma mowy. Takie sytuacje już się zdarzały, zdarzają i zdarzać będą. Nie tylko w Przemyślu.

Kiedy tabor MZK zostanie wzbogacony o elektryki?

– Zgodnie z podpisaną pod koniec listopada zeszłego roku umową, wykonawca ma czas na dostarczenie sześciu nowych pojazdów do końca tego roku. Nie ma jeszcze całej infrastruktury, czyli przede wszystkim stacji ładowania pojazdów. I nawet gdyby elektryki pojawiły się u nas wcześniej, na trasę nie wyjadą

Reklama

– stwierdził P. Pyszczuk.

Wiadomo także, kiedy dojdzie do wymiany jednego ze zbiorników paliwowych na stacji paliw.

– Jestem już po rozmowach z projektantem. Będziemy naszą stację paliw modernizować etapami

– podsumował prezes MZK sp. z o.o. w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/02/2024 18:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama