Reklama

Połączą szpitale. Pracownicy stracą pracę?

26/03/2015 08:03

Szpital Miejski przy ulicy Słowackiego prawdopodobnie połączy się z Wojewódzkim Szpitalem im. św. Ojca Pio przy ulicy Monte Cassino w Przemyślu. Pomysłodawcy widzą w fuzji tylko same korzyści. Pracownicy pierwszej z placówek obawiają się, że całe przedsięwzięcie odbędzie się ich kosztem.

Sprawa ewentualnego połączenia lecznic ma zostać przedyskutowana podczas czwartkowej, 26 bm., sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Jeśli radni wyrażą wolę, aby rozpocząć działania w tym kierunku, dojdzie do powołania zespołu roboczego składającego się z przedstawicieli tutejszego magistratu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz reprezentantów obu szpitali. Oczywiście podobną chęć muszą wyrazić także radni wojewódzcy. Zespół, o którym mowa, przygotuje szczegółowe analizy i wnioski mające stanowić jedną z podstaw ewentualnej decyzji o fuzji. Według prezydenta Roberta Chomy przyniesie ona szereg korzyści. Wśród nich wymienia m.in. możliwość zwiększenia (zsumowania) kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i radykalny wzrost siły negocjacyjnej w kontaktach z nim. Nie bez znaczenia – w opinii gospodarza miasta – jest również fakt zwiększenia konkurencyjności wśród lekarzy i redukcja presji płacowej, a także efektywniejsze wykorzystanie pracowni i stanowiącej ich wyposażenie specjalistycznej aparatury medycznej.

– Jeden duży szpital gwarantuje możliwość rozwoju świadczeń medycznych w subregionie przemyskim w obszarach obecnie deficytowych, umożliwia podniesienie poziomu leczenia chorób stanowiących główne przyczyny zgonów – przekonuje Choma w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którą radni mają procedować. 

– Wojewódzki szpital, co pewien czas redukuje liczbę zatrudnionych w nim ludzi – słyszymy od chcącego zachować anonimowość pracownika Szpitala Miejskiego. – Dość regularnie media informują o odbywających się tam protestach, strajkach, wysuwaniu żądań płacowych. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ma długi. Być może w połączeniu chodzi wyłącznie o przejęcie naszego kontraktu, a później część naszej obecnej załogi zasili grono bezrobotnych? – zastanawia się.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama