Szpital Miejski przy ulicy Słowackiego prawdopodobnie połączy się z Wojewódzkim Szpitalem im. św. Ojca Pio przy ulicy Monte Cassino w Przemyślu. Pomysłodawcy widzą w fuzji tylko same korzyści. Pracownicy pierwszej z placówek obawiają się, że całe przedsięwzięcie odbędzie się ich kosztem.
Sprawa ewentualnego połączenia lecznic ma zostać przedyskutowana podczas czwartkowej, 26 bm., sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Jeśli radni wyrażą wolę, aby rozpocząć działania w tym kierunku, dojdzie do powołania zespołu roboczego składającego się z przedstawicieli tutejszego magistratu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz reprezentantów obu szpitali. Oczywiście podobną chęć muszą wyrazić także radni wojewódzcy. Zespół, o którym mowa, przygotuje szczegółowe analizy i wnioski mające stanowić jedną z podstaw ewentualnej decyzji o fuzji. Według prezydenta Roberta Chomy przyniesie ona szereg korzyści. Wśród nich wymienia m.in. możliwość zwiększenia (zsumowania) kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i radykalny wzrost siły negocjacyjnej w kontaktach z nim. Nie bez znaczenia – w opinii gospodarza miasta – jest również fakt zwiększenia konkurencyjności wśród lekarzy i redukcja presji płacowej, a także efektywniejsze wykorzystanie pracowni i stanowiącej ich wyposażenie specjalistycznej aparatury medycznej.
– Jeden duży szpital gwarantuje możliwość rozwoju świadczeń medycznych w subregionie przemyskim w obszarach obecnie deficytowych, umożliwia podniesienie poziomu leczenia chorób stanowiących główne przyczyny zgonów – przekonuje Choma w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którą radni mają procedować.– Wojewódzki szpital, co pewien czas redukuje liczbę zatrudnionych w nim ludzi – słyszymy od chcącego zachować anonimowość pracownika Szpitala Miejskiego. – Dość regularnie media informują o odbywających się tam protestach, strajkach, wysuwaniu żądań płacowych. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ma długi. Być może w połączeniu chodzi wyłącznie o przejęcie naszego kontraktu, a później część naszej obecnej załogi zasili grono bezrobotnych? – zastanawia się.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze