Prace konserwatorskie prowadzone przy polichromii w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu doczekały się szczęśliwego finału. Dawny blask odzyskało ponad 420 m kw. polichromii i detali architektonicznych. 29 października br. – po tzw. wizji lokalnej – dokonano ich oficjalnego odbioru z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, burmistrza Jarosławia Marcina Nazarewicza oraz o. Marka Grubki – przeora jarosławskiego klasztoru oo. Dominikanów.
Zabytkowe polichromie odzyskują swój blask i piękno już od jakiegoś czasu. Pewien etap procesu renowacji zakończono w roku ubiegłym, kolejny w sierpniu br. Wówczas zakończyła się konserwacja i restauracja polichromii i elementów wystroju nawy głównej, co również możliwe było dzięki ok. 390 tys. zł pozyskanym z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Teraz dobiegł końca etap finałowy przedsięwzięcia. Przeprowadzona kontynuacja inwestycji polegającej na konserwacji i restauracji polichromii przęsła chórowego oraz ściany zachodniej nawy głównej kościoła pw. MB Bolesnej w Jarosławiu była możliwa dzięki dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wynoszącej ok. 485 tys. zł. Miasto z własnego budżetu dołożyło do tej inwestycji jedynie kwotę stanowiącą 2 proc. dofinansowania.
Polichromie zdobiące wnętrza Bazyliki pw. Matki Bożej Bolesnej to dzieło m.in. mistrza włoskiego baroku Giuseppe Rossiego. Jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Wykonania dekoracji malarskiej sklepienia jarosławskiego kościoła podjął się w latach 1722 – 1723 na zlecenie Elżbiety Sieniawskiej, za co otrzymał sumę 10 tysięcy tynfów. Jego malowidła[paywall] uzupełnione zostały polichromią autorstwa Adama Swacha i być może Joachima Omanusa. Jako ciekawostkę warto dodać, że poza jarosławskim kościołem największy zespół zachowanych dzieł freskanta Giuseppe Rossiego zachował się we wnętrzach pałacu w Wilanowie, które dekorował w latach 1724 – 1729.
Obecnie w Jarosławiu trwają również prace remontowo-konserwatorskie odcinka muru obronnego w jarosławskim opactwie pobenedyktyńskim, na które samorząd otrzymał blisko 410 tys. zł dofinansowania. W październiku br. władze miasta podpisały też umowę z ks. Marianem Bocho – proboszczem jarosławskiej kolegiaty – na kontynuację prac konserwatorskich przy polichromii znajdującej się we wnętrzach tej świątyni o wartości blisko 490 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze