Reklama

Polichromia we wnętrzach bazyliki ponownie zachwyca

Prace konserwatorskie prowadzone przy polichromii w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu doczekały się szczęśliwego finału. Dawny blask odzyskało ponad 420 m kw. polichromii i detali architektonicznych. 29 października br. – po tzw. wizji lokalnej – dokonano ich oficjalnego odbioru z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, burmistrza Jarosławia Marcina Nazarewicza oraz o. Marka Grubki – przeora jarosławskiego klasztoru oo. Dominikanów.

Zabytkowe polichromie odzyskują swój blask i piękno już od jakiegoś czasu. Pewien etap procesu renowacji zakończono w roku ubiegłym, kolejny w sierpniu br. Wówczas zakończyła się konserwacja i restauracja polichromii i elementów wystroju nawy głównej, co również możliwe było dzięki ok. 390 tys. zł pozyskanym z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Teraz dobiegł końca etap finałowy przedsięwzięcia. Przeprowadzona kontynuacja inwestycji polegającej na konserwacji i restauracji polichromii przęsła chórowego oraz ściany zachodniej nawy głównej kościoła pw. MB Bolesnej w Jarosławiu była możliwa dzięki dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wynoszącej ok. 485 tys. zł. Miasto z własnego budżetu dołożyło do tej inwestycji jedynie kwotę stanowiącą 2 proc. dofinansowania.

Polichromie zdobiące wnętrza Bazyliki pw. Matki Bożej Bolesnej to dzieło m.in. mistrza włoskiego baroku Giuseppe Rossiego. Jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Wykonania dekoracji malarskiej sklepienia jarosławskiego kościoła podjął się w latach 1722 – 1723 na zlecenie Elżbiety Sieniawskiej, za co otrzymał sumę 10 tysięcy tynfów. Jego malowidła[paywall] uzupełnione zostały polichromią autorstwa Adama Swacha i być może Joachima Omanusa. Jako ciekawostkę warto dodać, że poza jarosławskim kościołem największy zespół zachowanych dzieł freskanta Giuseppe Rossiego zachował się we wnętrzach pałacu w Wilanowie, które dekorował w latach 1724 – 1729.

Reklama

Obecnie w Jarosławiu trwają również prace remontowo-konserwatorskie odcinka muru obronnego w jarosławskim opactwie pobenedyktyńskim, na które samorząd otrzymał blisko 410 tys. zł dofinansowania. W październiku br. władze miasta podpisały też umowę z ks. Marianem Bocho – proboszczem jarosławskiej kolegiaty – na kontynuację prac konserwatorskich przy polichromii znajdującej się we wnętrzach tej świątyni o wartości blisko 490 tys. zł.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/11/2024 11:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama