Monumentalny pomnik przypominający ponad 1000 lat polskiej państwowości powstawał etapami od 2005. Ostatnia faza prac zakończyła się w roku bieżącym, a 29 listopada, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie.
Odsłonięcie pomnika Pamięci Narodowej znajdującego się na placu przed kościołem Chrystusa Króla w Jarosławiu to bodajże jeden z najważniejszych punktów obchodów jubileuszu odzyskania niepodległosci w regionie. Pomnik budowany w trzech etapach od 2005 roku jest nie tylko niezwykłą formą upamiętnienia[paywall] przywiązania mieszkańców Jarosławia do wartości patriotycznych, jest także wyrazem solidarności i wielkiego serca lokalnej społeczności – do powstania tej instalacji przyczyniła się ofiarność zarówno osób prywatnych, jak i wielu tutejszych firm.
W uroczystości wzięli udział przedstawicie władz każdego szczebla. Andrzej Waśko reprezentował prezydenta A. Dudę, parlament: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz. Licznie przybili też przedstawiciele władz samorządowych. Przy odsłonięciu pomnika obecny był marszałek województwa Władysław Ortyl, starosta Tadeusz Chrzan i burmistrz Waldemar Paluch. Nie zabrakło delegatów służb mundurowych oraz przedstawicieli jarosławskich szkół. Wydarzenie rozpoczął patriotyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Potem uczestnicy wysłuchali mszy koncelebrowanej przez abpa Adama Szala, który wygłosił także homilię. Po niej nastąpił akt odsłonięcia pomnika i przecięcia biało-czerwonej szarfy. W trakcie tego uroczystego wydarzenia nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, po nim zaś apel pamięci, salwa honorowa, a na koniec przybyłe delegacje złożyły u stóp pomnika kwiaty.
Świetnym podsumowaniem całego wydarzenia stały się słowa pomysłodawcy pomnika, ks. prałata Andrzeja Surowca, który w trakcie uroczystości mówił: – Obowiązek kształtowania świadomości historycznej nie może być przypisany tylko autorom podręczników, nauczycielom, szkołom. Musimy sobie uświadomić, że jest to obowiązek nas wszystkich, w tym rodziców i dziadków. Bo ta historia jest nasza i nas dotyczy, to jest nasze życie. Ks. Surowiec wyraził tym samym potrzebę tworzenia nie tylko pomników materialnych, ale także kształtowania żywej pamięci o źródłach polskości i historii kraju.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dzisiaj jest 17, to jak się udało odsłonić 29 listopada?
Jak to już ktoś powiedział "skład materiałów budowlanych". Koszmar i zarazem bubel architektoniczny w jednym. Wymysł chorego umysłu. Pomnik głupoty i pychy, nikomu do niczego nie potrzebny. Pieniądze wyrzucone w błoto. Ale jak wierni dają to można szaleć, ot i cała prawda.
NIE wydaje mi się żeby to można było uważać za chlubę naszego miasta. Bezsensowne wydanie pieniędzy i tyle....
Jaka chluba???, Badziewie postawione przez Chytrusa Króla i nic pozatym. Lepiej by wydatkował środki gdyby przeznaczył na jakiś szczytny cel np dofinansowanie "alberta" koło mostu. Jak widać Polska pomnikami stoi
Dzisiaj jest 17, to jak się udało odsłonić 29 listopada?
Jak to już ktoś powiedział "skład materiałów budowlanych". Koszmar i zarazem bubel architektoniczny w jednym. Wymysł chorego umysłu. Pomnik głupoty i pychy, nikomu do niczego nie potrzebny. Pieniądze wyrzucone w błoto. Ale jak wierni dają to można szaleć, ot i cała prawda.
NIE wydaje mi się żeby to można było uważać za chlubę naszego miasta. Bezsensowne wydanie pieniędzy i tyle....