15 lutego br. w Centrum Kulturalnym w Przemyślu – podobnie jak w ubiegłych latach – odbyło się spotkanie sybiraków z młodzieżą szkół przemyskich i powiatu przemyskiego.
Luty jest miesiącem, w którym sybiracy powracają wspomnieniami do pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, do której doszło 10 lutego 1940 r. Tematem[paywall] przewodnim tegorocznego „Poranka Patriotycznego” – żywej lekcji historii – były losy żołnierzy sybiraków w armii gen. Władysława Andersa i gen. Zygmunta Berlinga. Czcząc ich pamięć, pomysłodawczynie scenariusza, sybiraczki Stanisława Żak i Lidia Kiełczyńska, chciały utrwalić w pamięci młodego pokolenia historię walk polskich zesłańców o Polskę.
Podczas spotkania przedstawiono też losy przemyskich sybiraków: Bronisława Klepackiego i jego rodziny, losy rodziny Kołodziejów i rodziny Bystrzyckich. Członkowie tych rodzin szli szlakiem bojowym, pragnąc powrotu swojego i swoich rodzin z deportacji na Sybir. Przemyska pisarka Teresa Paryna odczytała zgromadzonym m.in. wiersz o Katyniu, a Tadeusz Szczerbaty – aktor teatru „Fredreum” – zaprezentował wybrane wiersze Mariana Jonkajtysa, także wywiezionego na Sybir.
Za naszym pośrednictwem przemyscy sybiracy dziękują Centrum Kulturalnemu w Przemyślu za okazaną pomoc w przygotowaniu tej żywej lekcji historii, a dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom za tak liczne uczestnictwo w spotkaniu.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.hahaha... a misiu ptysiu był? wujcio antoś od świętego prącia? Oszołomy narodowe z bolszewickimi umysłkami
hahaha... a misiu ptysiu był? wujcio antoś od świętego prącia? Oszołomy narodowe z bolszewickimi umysłkami