Reklama

„Poranek Patriotyczny” w CK

15 lutego br. w Centrum Kulturalnym w Przemyślu – podobnie jak w ubiegłych latach – odbyło się spotkanie sybiraków z młodzieżą szkół przemyskich i powiatu przemyskiego.

Luty jest miesiącem, w którym sybiracy powracają wspomnieniami do pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, do której doszło 10 lutego 1940 r. Tematem[paywall] przewodnim tegorocznego „Poranka Patriotycznego” – żywej lekcji historii – były losy żołnierzy sybiraków w armii gen. Władysława Andersa i gen. Zygmunta Berlinga. Czcząc ich pamięć, pomysłodawczynie scenariusza, sybiraczki Stanisława Żak i Lidia Kiełczyńska, chciały utrwalić w pamięci młodego pokolenia historię walk polskich zesłańców o Polskę.

Podczas spotkania przedstawiono też losy przemyskich sybiraków: Bronisława Klepackiego i jego rodziny, losy rodziny Kołodziejów i rodziny Bystrzyckich. Członkowie tych rodzin szli szlakiem bojowym, pragnąc powrotu swojego i swoich rodzin z deportacji na Sybir. Przemyska pisarka Teresa Paryna odczytała zgromadzonym m.in. wiersz o Katyniu, a Tadeusz Szczerbaty – aktor teatru „Fredreum” – zaprezentował wybrane wiersze Mariana Jonkajtysa, także wywiezionego na Sybir.

Reklama

Za naszym pośrednictwem przemyscy sybiracy dziękują Centrum Kulturalnemu w Przemyślu za okazaną pomoc w przygotowaniu tej żywej lekcji historii, a dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom za tak liczne uczestnictwo w spotkaniu.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2017-02-23 18:40:46

    hahaha... a misiu ptysiu był? wujcio antoś od świętego prącia? Oszołomy narodowe z bolszewickimi umysłkami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama