Reklama

Powstaje reportaż o Czesławie „Baśce” Puzon i innych [ZDJĘCIA]

Najprawdopodobniej w lipcu br. odbędzie się premiera fabularyzowanego dokumentu o tragicznych losach miejscowych bohaterów II wojny światowej: Czesławie „Baśce” Puzon, Władysławie Półtoraku, Zbigniewie Kopciu, Marii Zimnickiej i innych żołnierzach AK zamordowanych w lesie kidałowickim, niedaleko Jarosławia.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarosławiu[paywall].

Scenariusz został opracowany w oparciu o oryginalne dokumenty, w tym protokół z ekshumacji z sierpnia 1944 r. oraz relacje świadków tamtych wydarzeń, m.in. Kazimierza Kopcia, Czesława Kłosowicza oraz Józefy Kość, którzy stracili swoich braci w okresie okupacji niemieckiej. – Reportaż jest realizowany przez ekipę TVP Rzeszów, którą udało mi się zaangażować do realizacji tego szczytnego przedsięwzięcia. Dziękuję przede wszystkim dyrektorowi Józefowi Matuszowi – powiedział starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Reklama

Prezes stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” Iwona Zelwach: – W role młodych członków Armii Krajowej wcielili się uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, a także członkowie stowarzyszenia. Rolę Czesławy Puzon odegrała uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. W funkcjonariuszy gestapo wcielili się natomiast członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, na czele z prezesem Mirosławem Majkowskim.

Niedawno zakończył się pierwszy etap przygotowań do tego fabularyzowanego dokumentu – dwudniowe zdjęcia, kręcone w plenerze. Premiera spodziewana jest w lipcu br.

Reklama

Ofiar może być więcej…

Wśród rozstrzelanych w lesie w Kidałowicach członków Armii Krajowej znaleźli się 25-letnia Czesława Puzon ps. „Baśka”, 17-letni Władysław Półtorak, 23-letni Zbigniew Kopeć, 40-letnia Maria Zimnicka oraz cztery nieznane osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, 30- i 40-letni mężczyzna oraz 30-letnia kobieta. To osoby o nieznanej dotąd tożsamości, których szczątki spoczywają we wspólnej mogile na tzw. Nowym Cmentarzu.

Jak się okazuje, z informacji członków Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, m.in. Jerzego Czechowicza, wynika, że rozstrzelanych może być znacznie więcej. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o pomoc w tej kwestii do rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który podjął już stosowane działania w tym temacie. Stąd apel do mieszkańców Jarosławia i okolic, którzy mogą posiadać jakiekolwiek informacje na ten temat z prośbą o kontakt ze stowarzyszeniem (tel. 698 447-792 lub 789 331-701).

Reklama

10 czerwca, o g. 11 w lesie kidałowickim zostanie odprawiona pierwsza msza polowa upamiętniająca tamte dramatyczne wydarzenia. – Celem naszego stowarzyszenia jest przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o czasach drugiej wojny światowej i męczeństwie Polaków na terenie powiatu jarosławskiego. Ocalenie tej wiedzy od zapomnienia jest naszą powinnością – podsumowała I. Zelwach.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama