Reklama

Prawie 10 mln unijnej dotacji dla jarosławskiego szpitala!

01/11/2017 20:00

–- Ta inwestycja pozwoli jarosławskiemu szpitalowi wyjść z XIX wieku i przeskakując wiek XX, wejść w XXI – mówił wiosną tego roku Stanisław Krasny, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, rozpoczynając rozbudowę placówki. Prace ruszyły, ale potrzebnych na nie prawie 22 mln zł nie było. Dopiero teraz, po decyzji Rady Powiatu o emisji obligacji na kwotę 15 mln zł i 10-milionowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego są pieniądze na inwestycyjny skok przed dwa wieki.

Rozbudowę, przebudowę i nadbudowę budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego rozpoczęto w kwietniu br. Koszt wyliczono na 21,8 mln zł. Wykonawca, firma Erbud S.A., ma ją zakończyć do[paywall] początku marca. Podpisujący wiosną umowę byli dobrej myśli i nikt nawet nie wspomniał, że pieniędzy na rozbudowę jeszcze nie ma. Była tylko nadzieja, że będą. Dopiero pod koniec września radni powiatu zdecydowali ostatecznie o emisji obligacji komunalnych na kwotę 15 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje prowadzone w Centrum Opieki Medycznej. Uzupełnieniem kwoty potrzebnej na inwestycje miało być wsparcie z RPO. – Wniosek złożony przez Centrum Opieki Medycznej był jednym z dziewiętnastu z całego Podkarpacia.  Dofinansowanie uzyskało 16 placówek.  Umowę podpisano 23 października 2017 r. Jarosławski szpital pozyskał w ten sposób dokładnie 9 mln 987 tys. 190 zł 32 gr z pieniędzy unijnych na prowadzoną już inwestycję. Prace od początku były zabezpieczone finansowo przez powiat jarosławski, organ prowadzący COM – wyjaśnia Konrad Sawiński z biura promocji starostwa.

Dokument podpisali Stanisław Kruczek i Lucjan Kuźniar w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego, zaś w imieniu COM Stanisław Krasny, dyrektor placówki. Towarzyszył im starosta jarosławski Tadeusz Chrzan z racji tego, że powiat jarosławski jest organem prowadzącym szpital oraz posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, a w imieniu senatora Mieczysława Golby – dyrektor biura Andrzej Homa.

Reklama

Za 4 miesiące ma być gotowa

– Po rozbudowie i nadbudowie do wykorzystania będą w sumie cztery kondygnacje. Na parterze usytuowana będzie centralna sterylizatornia, apteka szpitalna oraz pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze będzie zlokalizowany odcinek ginekologiczny oddziału ginekologiczno-położniczego z 24 łóżkami w salach jedno- lub dwułóżkowych z pełnymi węzłami sanitarnymi. Na drugim piętrze będzie odcinek położniczy tegoż oddziału i oddział neonatologiczny oraz 2 sale porodowe z 3 łóżkami porodowymi. Natomiast na trzecim piętrze  zostanie usytuowany blok operacyjny z 4 salami operacyjnymi. Nad budynkiem będzie wyniesione lądowisko dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego, które będzie mogło przyjmować transporty całodobowo. Ponadto budynek będzie posiadał łącznik z pozostałymi budynkami szpitala, a przede wszystkim będzie służył do transportu pacjentów do szpitalnego oddziału ratunkowego i odwrotnie – z SOR na blok operacyjny – wylicza K. Sawiński.

Kolejne plany

– Należy jeszcze pamiętać, że w ramach programu unijnego Polska-Ukraina-Białoruś został złożony wniosek dotyczący współpracy COM w Jarosławiu i szpitala w Żółkwi na Ukrainie wraz z innowacyjnym wyposażeniem, jako szansa na poprawę zdrowia publicznego w obszarach przygranicznych Polski i Ukrainy. Opiewa on na kwotę ponad 2, 6 mln euro, z czego prawie 1,5 mln euro ma być przeznaczone dla jarosławskiego szpitala. Projekt przeszedł pozytywnie pierwszy etap weryfikacji – przypomina starosta jarosławski, dodając, że liczy, iż prowadzone inwestycje pozytywnie wpłyną na jarosławski szpital.

Reklama

W czerwcu tego roku Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu zostało zaliczone do drugiego stopnia podkarpackich szpitali. Daje to gwarancję umowy z NFZ na 4 lata, a co za tym idzie –stabilizację finansowania do 2021 roku. Sieć obejmuje również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Z zapowiedzi i już realizowanych planów wynika, że COM rzeczywiście stanie się placówką spełniającą współczesne normy i oczekiwania pacjentów, przynajmniej pod względem infrastruktury i wyposażenia. Już wiosną przyszłego roku powinniśmy się przekonać, czy władze powiatu i szpitala nie przesadzały, obiecując tak radykalne i pozytywne zmiany w jakości leczenia i poprawie warunków dla pacjentów i personelu.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ele - niezalogowany 2017-11-02 08:39:02

    Niestety mentalnie i z jakością usług  dalej w XIX wieku :(

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PEPE - niezalogowany 2017-11-02 15:24:11

    Szpital nigdy nie wyjdzie z XIX wieku, jeżeli nadal leczyć tam będą stare niedouczone pierdziuchy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama