27 stycznia br. ogłoszony został konkurs z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach tzw. subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Mówiąc prościej: na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych, popualrnych SOR-ów. Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Placówki medyczne z naszego regionu, z: Jarosławia, Przemyśla i Lubaczowa otrzymały na ten cel prawie 40 mln zł.
Fundusz Medyczny powołany został kilka lat temu z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. W jego ramach w ciągu najbliższych 10 lat do dyspozycji będzie ok. 40 mld zł. Oczywiście do podziału na wszystkie placówki medyczne w Polsce, te, które złożą odpowiednie wnioski w ogłaszanych konkursach. Jeden z nich ruszył 27 stycznia br. Na złożenie wniosku i jego rozpatrzenie było kilka miesięcy. Niedawno minister zdrowia Katarzyna Sójka ogłosiła wyniki. Podczas konferencji prasowej mówiła o dostępności do szybkiego i bezpiecznego leczenia. W ramach konkursu na modernizacje SOR-ów rozdysponowano 1,5 mld zł na szpitalne oddziały ratunkowe[paywall].
– Dobrze działające i nowoczesne SOR-y to jest to, co jest potrzebne pacjentom, którzy trafiają w pierwszej kolejności w sytuacjach trudnych do szpitalnego oddziału ratunkowego. To informacja dobra informacja dla 152 jednostek szpitalnych oddziałów ratunkowych szpitali, które posiadają szpitalny oddział ratunkowy. Otrzymają środki finansowe na modernizację, na przebudowę i na zagospodarowanie
Reklama
– powiedziała K. Sójka. Dodała, że do konkursu zgłosiło się 207 placówek, z których 152 przeszły pozytywną ocenę.
Wśród nich znalazło się pięć z Podkarpacia, w tym trzy z naszego regionu. Wojewódzki Szpital im. św. ojca Pio w Przemyślu na przebudowę, modernizację i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego otrzymał 14 mln 694 tys. 900 zł. To najwięcej spośród owych trzech. Niewiele mniej, bo 14 mln 650 tys. zł, dostało Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (modernizacja i wyposażenie SOR). Natomiast do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie (modernizacja i doposażenie SOR) trafiło 10 mln 399 tys. 131 zł. Oprócz placówek z Przemyśla, Jarosławia i Lubaczowa, pieniądze na SOR-y otrzymały szpitale w Lesku i Sanoku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze