Przy użyciu gumy chlebowej konserwatorzy czyszczą ściany i sklepienie prezbiterium bazyliki archikatedralnej obrządku łacińskiego w Przemyślu. Prace potrwają do października br.
– Rozpoczęte w czerwcu br. prace są kontynuacją tych zapoczątkowanych w roku ubiegłym – mówi ksiądz prałat Mieczysław Rusin, proboszcz tutejszej parafii archikatedralnej. – Wówczas objęty one[paywall] wejście do prezbiterium, jego początkową część. Obecnie konserwatorzy dojdą do końca, czyli, aż za ołtarz główny – dodaje.
Do usuwaniu brudu i różnego rodzaju naleciałości, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na polichromie specjaliści używają gumy chlebowej. Dzięki swoim właściwościom wchłaniania on cząsteczki materiału.
– Ostatni raz tego rodzaju renowację przeprowadzono około 40 lat temu – przypomina ks. Rusin. – Wówczas na sklepieniu prezbiterium odkryto zabytkową polichromię renesansową z połowy XVI wieku. Przy okazji obecnie wykonywanych czynności sprawdzane jest zachowanie tynków. Wstępnie można powiedzieć są w dobrym stanie – podkreśla.
Bazylika archikatedralna jest budowlą trzynawową o wystroju barokowym zespolonym z gotyckim prezbiterium. Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze