Reklama

Prezbiterium archikatedry spowite w rusztowaniach

12/07/2016 15:30

Przy użyciu gumy chlebowej konserwatorzy czyszczą ściany i sklepienie prezbiterium bazyliki archikatedralnej obrządku łacińskiego w Przemyślu. Prace potrwają do października br.

– Rozpoczęte w czerwcu br. prace są kontynuacją tych zapoczątkowanych w roku ubiegłym – mówi ksiądz prałat Mieczysław Rusin, proboszcz tutejszej parafii archikatedralnej. – Wówczas objęty one[paywall] wejście do prezbiterium, jego początkową część. Obecnie konserwatorzy dojdą do końca, czyli, aż za ołtarz główny – dodaje.

Do usuwaniu brudu i różnego rodzaju naleciałości, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na polichromie specjaliści używają gumy chlebowej. Dzięki swoim właściwościom wchłaniania on cząsteczki materiału.

Reklama

– Ostatni raz tego rodzaju renowację przeprowadzono około 40 lat temu – przypomina ks. Rusin. – Wówczas na sklepieniu prezbiterium odkryto zabytkową polichromię renesansową z połowy XVI wieku. Przy okazji obecnie wykonywanych czynności sprawdzane jest zachowanie tynków. Wstępnie można powiedzieć są w dobrym stanie – podkreśla.

Bazylika archikatedralna jest budowlą trzynawową o wystroju barokowym zespolonym z gotyckim prezbiterium. Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości