Reklama

Problemy rowerzystów na szlaku rowerowym Green Velo

27/09/2021 17:12

Sezon rowerowy trwa. Wielu rowerzystów z powiatu przemyskiego decyduje się na dłuższe wycieczki trasą Green Velo. Niestety stan techniczny oraz oznakowania na wspomnianej trasie potrafią rozczarować niejednego doświadczonego wycieczkowicza.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to jedna z bardzo istotnych inwestycji, która na celu ma promocję Polski wschodniej i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu na rowerze w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie.

Ma ponad 2 tys. km długości, z których około 300 km stanowią nowe i przebudowane drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe, a blisko 150 km to wyremontowane drogi gruntowe. Szlak przebiega przez 5 województw o zróżnicowanych walorach krajoznawczych.

Realizacja inwestycji kosztowała 274 mln zł. Jej szlak biegnie między[paywall] innymi przez powiaty: przemyski, jarosławski oraz lubaczowski. Wielu mieszkańców na wspomnianej trasie spotykają niemiłe niespodzianki.

Gdzie teraz?

Dosyć częstym problem, z którym spotykają się amatorzy turystyki rowerowej, jest oznaczenie trasy. Często mają z tym kłopot osoby poruszające się na odcinku Przemyśl – Horyniec-Zdrój, chcące dojechać do uzdrowiska. Brak tabliczek o kontynuacji trasy stanowi dla nich niemały problem.

– Jeżdżąc rekreacyjnie niedaleko mojego miejsca zamieszkania, wielokrotnie spotykałam na trasie zagubionych rowerzystów, chcących dojechać do Horyńca-Zdroju ścieżką Green Velo. Musiałam tłumaczyć im, gdzie jechać dalej, bo nie mogli zrozumieć oznaczeń lub w ogóle ich nie widzieli – mówi pani Teresa, mieszkanka gminy Stubno.

– Wyruszając z Przemyśla, nie napotkałem żadnych trudności, aż do miejscowości Chotyniec. Tutaj szlak rowerowy się urwał. Gdyby nie mapa na stronie internetowej Green Velo, nie wiedziałbym, gdzie dalej jechać – mówi pan Mateusz z Przemyśla. Rowerzysta zwraca uwagę na brak oznakowań przy skrzyżowaniach.

– Przy przecięciu tras rowerowych z innymi drogami powinny być postawione stosowne oznaczenia informujące, gdzie jechać, czy skręcić, czy podążać prosto – mówi. – Chcąc jechać trasą Green Velo, trzeba mieć w zanadrzu mapę lub aplikację na telefonie, bo nie wszędzie są tabliczki i można się pogubić.

Reklama

Rowerzysta jest również rozczarowany niektórymi fragmentami drogi. Jego zdaniem nawierzchnie nieasfaltowane i drogi gruntowe są zaniedbane i nieprzygotowane do bezpiecznego użytkowania. – Na wycieczkę wybrałem się dobrych kilka dni po opadach deszczu. Podczas przejazdu drogą leśną musiałem się przeprawiać przez wielkie błotniste kałuże. Do Horyńca dojechałem, ale cały w błocie. Liczyłem na trasę bez przeszkód.

Kto za to odpowiada?

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się całej inwestycji i w styczniu br. opublikowała raport. Wykazano szereg zaniedbań dotyczących właściwego utrzymania stanu technicznego dróg i mostów, po których przebiega szlak, a także braki w jego oznakowaniu.

Z raportu wynika, że problem na trasie Green Velo jest rzeczywisty i to nie tylko na Podkarpaciu. Wykazano również problem na odcinku Przemyśl – Horyniec-Zdrój i stwierdzono, że przejazd drogą leśną na tej trasie jest dużym wyzwaniem rowerzystów i może stanowić dla nich kłopot.

Zalecenia pokontrolne nie zostały zrealizowane w pełni. Tuż po opublikowaniu wyników kontroli usunięto tabliczki, które kierowały rowerzystów na trasę o dużym natężeniu ruchu. Niestety w ich miejsce nie wstawiono nowych, kierujących rowerzystów na nowo wytyczony szlak, który jest dla nich bezpieczniejszy.

NIK stwierdziła, że zainteresowanie szlakiem skończyło się na pozyskaniu unijnych funduszy i wybudowaniu infrastruktury. Za szlak w naszym województwie odpowiada Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że w latach 2017-2019 województwo podkarpackie wydało 212,7 tys. zł na jego promocję, w tym m.in. na wydarzenia promujące i eventy.

Mimo próby kontaktu do czasu ukazania się tego numeru ŻP nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na e-maila w tej sprawie, skierowanego do PZDW w Rzeszowie.


JD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama