Pierwszy raz się zdarzyło, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu rady gminy Żurawica. Takie sytuacje zdarzają się w samorządach rzadko i kilku radnych nie kryło zdziwienia z tego powodu. Wójt uspokajał, że błąd został poprawiony i nie ma powodu do niepokoju i ekscytacji. Przestrzegał też, że problem ze spięciem budżetu będzie się ponawiał.

fot.Paweł Bugira
Marek Jaremczuk (1 z lewej) stwierdził, że w budżecie powinny znaleźć się inwestycje, które przełożą się na obniżenie ceny wody.
Krzysztof Jaroch (w środku): – Dwie opinie negatywne – tego nigdy nie było. Były podwyżki dla niektórych z państwa, dlatego myślałem, że będzie większy nadzór nad zadaniami.
– Jest to po raz pierwszy i nie będzie po raz ostatni. Jeżeli nie zrobimy czegoś z edukacją, będziemy mieli coraz większe problemy – zaznaczył wójt Tomasz Szeleszczuk, mówiąc o negatywnej opinii RIO i problemach ze zbilansowaniem budżetu.
60 mln zł dochodów, przy 66 mln zł wydatków planują władze gminy Żurawica w budżecie na obecny rok. Wśród inwestycji dominują remonty dróg, budowa chodników i wykonanie oświetlenia w niemal wszystkich miejscowościach. Wśród większych należy natomiast wymienić modernizację stadionu[paywall] LKS Żurawianka Żurawica za 1,3 mln zł, zakup samochodu dla OSP Maćkowice za 250 tys. zł oraz budowę sieci kanalizacyjnej w różnych miejscowościach (łącznie 871 tys. zł).
Na sesji uwagi radnych dotyczyły zbyt niskiego ich zdaniem wkładu na ich miejscowości oraz negatywnych opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektu budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej.
Ostro skrytykował ten fakt Krzysztof Jaroch. – Dwie opinie negatywne – tego nigdy nie było. Jest mi po prostu wstyd za niektórych. Kadencja ruszyła z kopyta, były podwyżki dla niektórych z państwa, a dla jednego pana bardzo duże, dlatego myślałem, że będzie większy nadzór nad zadaniami. Nie oskarżam pana skarbnika, bo nie wierzę, że to jest jego wina, tylko ktoś mu to podyktował. Uważam, że skoro były podwyżki na początku, to powinien być większy nadzór i dyscyplina – mówił. Stwierdził też, że jego okręg został pominięty w budżecie.
Radnego skrytykował z kolei przewodniczący rady Maciej Gałuszka. – Przed rozpoczęciem dyskusji prosiłem, żeby nie prowadzić dyskusji ad personam, to znaczy skierowanej do wójta, skarbnika czy do poszczególnych radnych, bo to nie o to chodzi – powiedział.
Z kolei Marek Jaremczuk stwierdził, że w budżecie powinny znaleźć się inwestycje, które przełożą się na obniżenie ceny wody. – Mam na myśli magistralę Wyszatyce – Żurawica, która była planowana przez poprzedniego wójta i poprzednią radę. Nie ma mowy na ten temat w tym budżecie. Nie ma też mowy na temat ujęcia wody Orzechowce-Barszczałówka, gdzie jest zrobiony projekt, a woda jest bardzo dobra – powiedział.
Wskazywał też na potrzebę pilnego remontu budynku filii szkoły podstawowej w Żurawicy na osiedlu Wiarus. Mówił też o konieczności modernizacji oczyszczalni ścieków w Wyszatycach, a „jeśli się ją prześpi”, trzeba będzie płacić kary środowiskowe.
Negatywne opinie RIO wynikały z tego, że planowane wydatki bieżące były wyższe niż dochody bieżące, co jest niezgodne z prawem. – Projekt budżetu był przygotowywany w listopadzie i nie zakładał jeszcze podwyżek związanych z gospodarką odpadami – powiedział skarbnik gminy Robert Winiarski.
Do sprawy odniósł się wójt Tomasz Szeleszczuk. – Jako organ przedkładający projekt budżetu, ponoszę za to pełną odpowiedzialność. Te rzeczy zostały naprawione. Pan skarbnik konsultował się już z panią z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Opinie RIO traktuję jako cenną wskazówkę – stwierdził. – Nie ma powodów do jakiejś egzaltacji czy ekscytacji – dodał. Wyjaśniał, że do zbilansowania budżetu gmina musiała znaleźć 440 tys. zł, co odbyło się głównie kosztem samej Żurawicy.
Zaznaczył, że „jest to po raz pierwszy i nie będzie po raz ostatni”. – Jeżeli nie zrobimy czegoś z edukacją, będziemy mieli coraz większe problemy. To jest pierwszy zwiastun, że źle się dzieje – przestrzegał. Argumentował, że szkoły pochłaniają coraz więcej pieniędzy i z roku na rok będzie coraz gorzej.
Odnosząc się do uwag radnych na temat oczekujących inwestycji, odparł, że wynika to z ograniczonych środków oraz braku odpowiednich działań w poprzednich latach. M. Jaremczuk z kolei stwierdził, że w poprzedniej kadencji wykonano inwestycji na 30 mln zł, przy ściągnięciu 16 mln zł z zewnątrz. – Problemy nie znikają. Co nie zostało zrobione, to czeka nas. Jeśli nie zostało zrobione wcześniej, to zróbmy to teraz – zaapelował.
Za przyjęciem budżetu zagłosowało 12 radnych, a 2 było przeciwnych.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.PiS prowadzi nas w dobrym kierunku.Inflacja jest wyższa jak 4,4%Jest wyższa jak na Ukrainie.A kłopoty z budżetem to dopiero poczatek to dopiero poczatekhttps://kresy.pl/wydarzenia/inflacja-w-polsce-przekroczyla-4-proc-jest-juz-wyzsza-niz-na-ukrainie/
PiS widocznie Panu i mnie wczoraj pokazał palcem posłanki Lichockiej, co myśli o społeczeństwie. Zamiast na szczytne cele, kasa leci na utrzymanie Kurskiego i TVPiS. A mongolstwo podkarpackie, które nie rozumie, za czyją kasę latał były marszałek Sejmu i tak po kazaniu pogoni głosować na Dudę. Już 10 maja.
może trzeba ograniczyć zatrudnienie a napewno wynagrodzenia pracowników Gminy czyli wylęgarni plotek i nieróbstwa
Więcej PISoBOLSZEWICKIEGO fiskalizmu i miliardów na reżimową szczujnię.
Masz racje ! te pisobolszewiki prowadza nas w przepasc !!!
Polecam, zanim zagłosujeciehttps://www.facebook.com/100000883822482/videos/2825375424168557/
Są problemy ale po byłych władzach gminy z ostatniej kadencji trzeba sprzątać
Same jadowite żmije piszą plując jadem , a żadna nic dobrego nie zrobiła tylko czeka na gotowe
Po jaką cholerę wam ten stadion , pytam ?
No jasne lepiej jak za PO pozwalać różnym vatowskim oszustom rozkradać kraj. Daj złodziejowi dalej zarabiać.
Nie jestem mieszkańcem Gminy Żurawica. Ale gołym okiem widać że przy obecnym wójcie gmina Żurawica ma szanse na skok cywilizacyjny. I nie ma dla mnie znaczenia jaką partię człowiek reprezentuje
śmieszy mnie coraz bardziej temat budżetu, władze samorządów przypisują sobie pieniądze z ministerstwa na świadczenia socjalne, podejrzewam że 25 % tych budżetów to są środki nie do ruszenia a do dalszego przekazania, w większości gmin radni na start przyznali sobie najwyższą dietę jaka mogli ustawowo(1350 zł dla gmin do 15 tys mieszkańców)...a co robią nic , a ile kosztują ...
Gołym okiem widać że wójt to twój kolega.
Czas redukować rozbuchaną administrację. Brakuje pieniędzy, a urzędy otwierają kolejne filie i wynajmują budynki, bo w starych się nie mieszczą.
A powiedzcie co poprzedni wójt zrobił ?? Tylko się ładnie uśmiechał udając dobrego a zero inwestycji we wioskach ZERO !!!!
Inwestycji było za ponad 30 milionów. Jeśli tego nie widzisz, to znaczy że nie umiesz czytać budżetów za poprzednie lata, ani zauważyć inwestycji po wioskach. Twoje wypowiedzi to nic innego jak przykrywanie aktualnych podwyżek za wywóz śmieci (największych w regionie), ponownej dopłaty z budżetu gminy do ZWK, brak większych inwestycji, plany likwidacji szkół, a przede wszystkim brak inwestycji realizowanych ze środków unijnych. Dodam, że kontynuacja kanalizacji Kozienice, Maćkowice to projekt złożony przez poprzedniego wójta.
I jeszcze jedno. Hejt dot. poprzedniego wójta ma odwrócić uwagę od niechlujnie zrobionego budżetu. To talent zrobić i podpisać budżet, który się nie bilansuje. To szkolny bląd. Brawo wy!
Ciekawe ja do budżetu ma się nie oczekiwana podwyżka cen wody jaką gminie zurawica zagwarantował PWiK. Ciekawie stąd wzięła się podwyżka o 1 zł ciekawe skąd prezes piwku wziął takie wyliczenia. Pewnie ta podwyżka podyktowana jest tym że trzeba ratować MZK i nie tylko mieszkańcy miasta Przemyśl będą płacić za ratowanie tz trupa ale gminy oscienne także. Ciekawy mnie ile w mieście pan prezes podniesie wodę i ścieki aż strach się bać. Panie prezydencie Bakuna ratując MZK za wszelką cenę tym samym zadluzasz inne spółki. Posłuchaj inny ludzi mądrzejszych doświadczonych jak wyjść z tego problemu a nie patrz tylko na swój czubek noś i na swoje ego jak to ja jestem nie omylny. Prowadzenie urzędu miasta to nie prowadzenie budki na zielonym rynku.
Oglądałem sesje z posiedzeń Rady Gminy Żurawica. Tylko dwóch panów tj Jaroch i Jarmenczuk nadają się na radnych. Reszta to niemowy, oraz niemoty z którymi Wojt Szeleszczuk i Przewodniczący Rady Gminy Gałuszka robią co chcą. Atmosfera na tych sesjach rodem jak za Stalina.Ludzie kogoś my wybrali. Najgorsze jest to ,że wszelkie niedociągnięcia zwala się na poprzedniego wójta. Zarzuca mu się nawet to ,że uśmiechał się i witał z mieszkańcami gminy. Wstyd mi za ten cyrk jaki prezentowany jest na tych sesjach. Jednym słowem , żenada wywołująca wspomnienia obrad w PZPR .
Ma się tak, że skoro wiadomo było, że umowa z PWIK-iem wygasała 31 grudnia 2019 to należało wcześniej dogadać warunki nowej umowy, a nie być zdziwionym, że PEWIK podyktował swoje warunki wiedząc, że Żurawica i tak musi je przyjąć. A swoją drogą dlaczego nie buduje się magistrali (która miała uniezależnić Żurawicę od PWIK), tylko pomimi gotowych planów wywalono inwestycję. Mądry gospodarz przewiduje, planuje, szuka różnych możliwości.
Oczywiście tu racja że jak umowa się kończy to trzeba zadbać o to aby rozmawiać ze stronami. Ale nastawienia obecnych władz miasta jak i prezesa piwku jest bardzo nastawione na szybko zysk. Ciekawie czy drodzy mieszkańcy zdają sobie sprawę za jak gminy z redukują zużycie wody z Przemyśla to miasto zostanie z dużymi stratami tylko na własnym podwórku i wtedy mieszkańcy miasta będą się modlić żeby podwyżka skończyła się na 1 zł. Mądry zarządca miasta i spółki inaczej rozwiązuje taki problem. Ale PWiK ma super menadżera więc napewno wie jak to zrobić :-) na obecną chwilę wszystko idzie w przeciwną stare gratulacje dla prezesa i prezydenta że wybrał takiego menadżera
zgadzam się, pracowników w gminie jest za dużo, no ale gdzies przecież musza pracować wszyscy krewni i znajomi krolika ;)
Nie tylko gołym okiem widać, że facet ma głowę na karku a nie tylko aplikuję jak jego poprzednik i gówno z tego.
O czym piszesz 30miljonów inwestycji za poprzedniej o wójta ,tak ale to dokończenie inwestycji zrealizowanych przez jeszcze wcześniejszego wójta. Ten nie zrobił kompletnie nic a odsuwając go od władzy kąsa jak ci od POlitycznej eskapady. Nie potrafią odejść z podniesionym czołem. Tak jest też podobno w Buszkowiczkach . Ale , który nauczyciel czy niby dyrektor nadaje się do władzy. Mimo wykształcenia to jednak bardzo prosty element tej luckości.
Jagódki droga, skoro nie ogarniasz ortografii, to również i innych rzeczy, w tym ekonomii i finansów. Jeśli zaś chodzi o szczucie, to akurat było i jest o 180 stopni inaczej niż piszesz. Na nienawiści i kłamstwie to nie byłego wójta kampania była oparta. Zresztą zwróć uwagę, że wpisy krytyczne wobec obecnego wójta są merytoryczne, natomiast wasze pełne jadu, ale bez argumentów
Bronek , Ja, stuknij się przecież jesteś ten sam namierzam ciebie, zobacz ip jak wiesz o co chodzi
Radny R to porazka demokracji nic nie zrobił a już jest 2 kadencje. Zna się na propagandzie bo walka o tron trwa na opozycji. A opinia komisji rewizyjnej pozytywna! Duza gadają A miętką faje mają . Jedyny prawdziwy Kusman u nas w Wyszatycach to nasz radny z pięknym akcentem
Jak się przetargi ustawia to budżet tak wychodzi.
PiS prowadzi nas w dobrym kierunku.Inflacja jest wyższa jak 4,4%Jest wyższa jak na Ukrainie.A kłopoty z budżetem to dopiero poczatek to dopiero poczatekhttps://kresy.pl/wydarzenia/inflacja-w-polsce-przekroczyla-4-proc-jest-juz-wyzsza-niz-na-ukrainie/
PiS widocznie Panu i mnie wczoraj pokazał palcem posłanki Lichockiej, co myśli o społeczeństwie. Zamiast na szczytne cele, kasa leci na utrzymanie Kurskiego i TVPiS. A mongolstwo podkarpackie, które nie rozumie, za czyją kasę latał były marszałek Sejmu i tak po kazaniu pogoni głosować na Dudę. Już 10 maja.
może trzeba ograniczyć zatrudnienie a napewno wynagrodzenia pracowników Gminy czyli wylęgarni plotek i nieróbstwa