Reklama

Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot składki ZUS

15/05/2020 14:10

Przedsiębiorcy, którzy opłacili składki ZUS za marzec, a spełniają warunki do zwolnienia z opłacania składek, mogą wnioskować o zwrot nadpłaty.

Tzw. tarcza antykryzysowa, która weszła w życie na początku kwietnia, dała prawo niektórym firmom do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.  Wielu przedsiębiorców zapłaciło jednak składki za marzec[paywall]. Jedni zrobili to przez pomyłkę, a inni świadomie – obawiając się zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz można wnioskować o zwrot tej składki.

– Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja i jednocześnie opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Jest tylko jeden warunek: należy złożyć wniosek najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień, czyli przed 10 lub 15 maja – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Reklama

Aby uzyskać zwrot składki za marzec, firma nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

– Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to nadpłata za marzec rozliczy się na składki za kwiecień, a  za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone – zaznacza W. Dyląg.

Wypełniając wniosek, należy zwrócić uwagę na prawidłowość danych oraz podać numeru telefonu, który ułatwi kontakt w przypadku pojawienia się wątpliwości. Wzór wniosku można pobrać ze strony www.zus.pl (wniosek RZS-P). Może być on złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EZS-P), wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS.


bor
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    konrad - niezalogowany 2020-05-15 15:28:28

    Ciężko nadążyć ,w pierwszej tarczy była mowa o braku limitu dochodów ,teraz w trzeciej, o siedmiu tyś w marcu .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2020-05-15 16:11:05

    URZĘDASY  z ZUS-u   oraz te rządowe mnożące tony papierowych bzdur w których już nikt praktycznie się nie orientuje o co chodzi ,  to bez żadnych składanych wniosków przez przedsiębiorców  powinniście to zrobić  automatycznie zwracając tym ludziom pieniądze   .Dzięki  tym przedsiębiorcom macie co miesiąc płaconą pensję bo to ONI mają największy wpływ na wysokość polskiego  PKB ,a nie zachodnie korporacje i supermarkety .PO CO wam następny papierek od przedsiębiorcy - BIUROKRATYCZNA  hydro? Wszystko macie w swoich urzędniczych komputerach!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama