W poczekalni na oddziale noworodków Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu pojawiły się ulotki nawołujące do nieszczepienia noworodków przeciwko chorobom zakaźnym. Dyrekcja placówki zdecydowanie odcina się od tego, nazywając sprawę „bulwersującą”.
Kilka lat temu dotarł do Polski nurt antyszczepionkowy, propagujący i nakłaniający rodziców noworodków do odstąpienia od obowiązkowych szczepień przeciwko np. odrze, śwince, różyczce czy krztuścowi. Jak tłumaczą fachowcy, szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym nie powstały dlatego, że komuś zachciało się zrobić dobry interes, ale dlatego, że co roku łącznie zabijały miliony osób[paywall]. „Paradoksalnie przestajemy szczepić dzieci, bo właśnie dzięki szczepieniom zapomnieliśmy już, z czym walczymy. Zapomnieliśmy, jak groźne mogą być choroby, na które ludzkość tak długo szukała sposobu” – stwierdził jeden z lekarzy.
Spory sprzeciw lekarskich środowisk wzbudził cykl programów na antenie telewizji publicznej, dotyczący właśnie tej sprawy. Po wyemitowaniu kolejnego o wyraźnym antyszczepionkowym przekazie prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował list otwarty do społeczeństwa polskiego. Można było w nim przeczytać m.in.: „(...) Celem kolejnego programu było wywołanie w społeczeństwie lęku przed szczepieniami. Na taki cel wskazywał przede wszystkim sposób prowadzenia programu, uniemożliwiający przedstawienie racjonalnych przesłanek za szczepieniem, dopuszczający do obrażania obecnych w studio autorytetów medycznych (...)”.
– Część rodziców, gdy docierają do nich tego typu informacje, rezygnuje ze szczepień z obawy przed działaniami ubocznymi, które są propagowane przez wszelkiego rodzaju ruchy przeciwne szczepieniom. Przekazywanie zakłamanych informacji może doprowadzić do tego, że coraz mniej rodziców będzie szczepić swoje dzieci, narażając je tym samym na możliwość nie tylko zachorowania, ale i ewentualnych poważnych powikłań chorób zakaźnych. Tego można uniknąć właśnie poprzez szczepienia. Żadne z dotychczasowych prawidłowo przeprowadzonych badań epidemiologicznych w wielu krajach nie potwierdziło takich doniesień, jak chociażby związek szczepień z autyzmem, który stał się sztandarowym przykładem niepożądanych działań poszczepiennych propagowanych przez osoby o poglądach antyszczepionkowych – powiedział M. Hamankiewicz.
Na Podkarpaciu zdecydowany wzrost odmów przez rodziców szczepień noworodków notowany jest od 2015 r. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, wówczas odnotowano rekordową liczbę odmów – 16 tys. 689. To o ok. 4 tys. więcej niż w 2014 r. Niestety, ten trend utrzymuje się do dzisiaj.
Fakt pojawienia się ulotek przeciwko szczepieniom maluchów w przemyskim szpitalu na Monte Cassino tylko potwierdza, że przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych cały czas działają.
– Kiedy przyszedłem do poczekalni na oddziale noworodków szpitala na Monte Cassino, na stoliku rozrzucone były te ulotki. Każdy mógł je sobie wziąć. Przypuszczam, że rozrzucił je jakiś idiota, ale ktoś może sobie pomyśleć, że to szpital propaguje te ruchy – usłyszeliśmy od jednego z naszych Czytelników, który odwiedził niedawno szpital wojewódzki.
Zapytaliśmy więc dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu o stanowisko w tej sprawie. – Są niestety takie grupy. Niedawne porwanie noworodka ze szpitala tylko po to, aby nikt go nie zaszczepił to jeden z wielu przykładów ich działalności. Te grupy twierdzą, że na skutek działania szczepionki mogą występować pewne objawy uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Oczywiście jako szpital uważamy, że jedynym skutecznym sposobem rozszerzania się chorób zakaźnych jest szczepienie. To nie ulega żadnej dyskusji – wyjaśnił zastępca dyrektora ds. medycznych przemyskiego szpitala Marek Zasadny. – Absolutnie nie promujemy tego typu rzeczy. Trudno nam jednak monitorować każdą osobę, która wchodzi do szpitala. To niekontrolowany zbieg okoliczności – dodał.
– To bulwersująca sprawa. Rozkładanie tych ulotek na oddziale, abstrahując już od strony merytorycznej, jest głęboko nieetyczne. Inaczej mówiąc, to zastraszanie rodziców. Uważam jednak, że polemika z tymi ruchami musi być bardzo wyważona, w żadnym wypadku nie prześmiewcza, bo to tylko drugą stronę konsoliduje. Postaramy się bardziej kontrolować, kto co wnosi na teren szpitala. – zapewnił dyrektor placówki Piotr Ciompa.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.YOUTUBE.COM - KONTROLA UMYSŁU POPRZEZ SZCZEPIONKI I TECHNOLOGIĘ 5G - EWA PAWELA
Gratulacje, im większa świadomość tym zdrowsze dzieci bez alergii i innych.....
Każdy powinien mieć mozliwość dowiedzenia sie o tym co mogą powodować szczepionki. Nietstety lekarze o tym nie informują więc muszą robić to osoby, które już mają tę świadomość ... w przeciwieństwie do lekarzy za ich pracę związaną z roznoszeniem ulotek zapewne nikt im nie zapłacił, możliwe nawet że sfinansowali to z własnych środków. Powinno coś to komuś dać do myślenia...
Ania, a może ruch jest finansowany przez gigantów którzy tylko liczą na powrót chorób na których można zarobić?
... Czytał Pan/Pani kiedyś jaki jest skład szczepionek? Pewnie nie, bo nie pisałby Pan/Pani takich bzdur. To nie szczepienia spowodowały zanik chorób, tylko higiena, wprowadzenie kanalizacji, dostęp do czystej wody, środków czystości, antybiotyków i żywności. Jest wiele chorób na które nigdy nie było szczepień, a które same znikły. Trzeba pomyśleć skąd dziś mamy wysyp dzieci ze spektrum autyzmu, padaczkami, alergiami, adhd, różnymi nowotworami i innymi.
Brawo dla świadomych rodziców! Lekarze sami nie szczepią swoich dzieci bo wiedzą jaki syf ( thiomersal, aluminium, DNA dzieci pochodzacych z aborcji itp.) się w nich znajduje, a sami każą szczepić innym... Jakby szczepienia nie powodowały powikłań to i ruchów antyszczepionkowych by nie bylo... Niestety powikłań jest dużo wiecej niż w statystykach... ale jak Lekarze mówią NIEŚWIADOMYM rodzicom że tak ma być i że przejdzie a rodzice wierzą im to niestety później nie można mieć do nich pretensji a rodzice nie wiaża chorób swoich dzieci ze szczepieniami tylko z nieszcześliwym losem... Na prosty rozum: na Zachodzie w Niemczech Holandi Anglii nie ma obowiazku szczepień i dużo wiecej ludzi nie szczepi niż w Polsce... mimo tylu imigrantów z Afryki czy są tam epidemie?? Nie ma!!! Epidemie są w Polsce ale tylko medialne żeby ludzi straszyć... Dzisiejszymi epidemiami w Polsce są Alergie, Astmy, Padaczki, AUTYZM, ASPERGER... a szczepień najwiecej w Europie... DAJE DO MYŚLENIA
alergia była już dawno dawno. Moja pra babka ją miała a nie była szczepiona. Nie chodzi aby szczepić typowymi mixami w strzykawce, chodzi o to aby szczepić swiadomie. Bez szczepień mogą powstać epidemie/pandemie.Po drugie dzieci się szczepi jak są W PEŁNI ZDROWE!!! nie może być ani osłabione , ani katarek ani zmian skórnych (uczulenie, zadrapań). Sama mam azs, alergie i astmę ina 90% chorób nie byłam szczepiona bo lekarz zabronił, pomimo nakazu szkoły, że musze! Siłą zaciągali mnie do gabinetu aby szczepić, dopiero interwencja samego lekarza pomogła. Pisze o tym, aby zwiekszyć wiadomość, że szczepienia są ważne ale trzeba RACJONALNIE do nich podchodzić.
Brawo dla Redaktora, który wbrew oficjalnej linii gazety (promowanie szamanów i działaczy antyszczepionkowych na okładkach) próbuje walczyć o zdrowy rozsądek w naszym społeczeństwie!
Przecież te ulotki nie nawołują do nieszczepienia, tylko do zdobywania rzetelnej wiedzy w kwestii szczepień.
Mam nie szczepic, bo jakiś nawiedzony humanista po filozofii opłacany przez koncerny farmaceutyczne tak napisał bez podpisania się na forum internetowym podrzędnej gazety? Czy ten ruch antyszczepionkowy jest aż tak głupi? Rozumiem że jak przeczytam skład parówki zawiniętej w ciasto francuskie to już nigdy nie zjem hot doga z biedronki? Zaraz napiszcie, że pasteryzowane mleko też jest nie dobre ? A może niech Pani przeczyta skład antybiotyku albo mydła... A wie Pani co znajduje się w czystej wodzie w kranie ? Że rury gdzie nie gdzie są np. Azbestowe? Proszę nie mówić innym co mają robić, nie chce się szczepu dzieci? Wasz wybór... ale póki jest taki obowiązek to nie chciałbym aby nawiedzenie rodzice pchali te dzieci do szkół publicznych... publicznych czyli takich gdzie dzieci zgodnie z przepisami powinny być szczepioneNajwiększą zaletą ale i wadą jest to, że każdy może się wypowiadać bez ograniczeń. Zarówno Ci mądrzy jak i niestety ruch antyszczepionkowy
Serio? Chcesz powiedzieć, że w tych ulotkach znajdują się informacje o tym, jakie choroby wyeliminowaliśmy dzięki szczepieniom? I o tym, które z tych chorób powracają w wyniku mody na nieszczepienie? I o tym jakie mogą być powikłania tych chorób dla nieszczepionych dzieci? I o tym, że leki stosowane w przypadku rozmaitych chorób też mogą mieć działania niepożądane, jeśli ktoś jest na nie podatny? I że taka podatność na działania niepożądane, czy to szczepionek, czy to innych leków jest sprawą jednostkową, a nie powszechną? I o tym, że nie szczepiąc dziecka (o ile nie ma w danym przypadku indywidualnych przeciwwskazań) naraża się na ciężkie choroby nie tylko to dziecko, ale też inne osoby w okolicy? I o tym, że...
YOUTUBE.COM - KONTROLA UMYSŁU POPRZEZ SZCZEPIONKI I TECHNOLOGIĘ 5G - EWA PAWELA
Gratulacje, im większa świadomość tym zdrowsze dzieci bez alergii i innych.....
Każdy powinien mieć mozliwość dowiedzenia sie o tym co mogą powodować szczepionki. Nietstety lekarze o tym nie informują więc muszą robić to osoby, które już mają tę świadomość ... w przeciwieństwie do lekarzy za ich pracę związaną z roznoszeniem ulotek zapewne nikt im nie zapłacił, możliwe nawet że sfinansowali to z własnych środków. Powinno coś to komuś dać do myślenia...