Reklama

Przemyśl w stalinowskich czasach

Może nie w świetle jupiterów, trochę na uboczu, ale w trakcie trzydniowych uroczystości związanych ze świętem miasta, czyli popularną Wincentiadą, odbyło się kilka imprez towarzyszących. Bez wątpienia wartą zauważanie była promocja książki profesor Jolanty Kamińskiej-Kwak Powojenny Przemyśl i jego mieszkańcy, 1944 – 1956.

– To nowa, ale bardzo ważna publikacja dotycząca dziejów Przemyśla. Chodzi o okres, który dotąd rzadko zaprzątał uwagę badaczy, mianowicie czasy stalinowskie. Tę lukę postarała się uzupełnić profesor Jolanta Kamińska-Kwak swoją monografią Powojenny Przemyśl i jego mieszkańcy, 1944 – 1956 – wyjaśnił J. Polaczek.

Spotkanie autorskie połączone z prezentacją książki odbyło się[paywall] w sali obrad przemyskiego magistratu. Oprócz autorki monografii wzięli w nim udział m.in.: dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” Renata Nowakowska, prof. Tadeusz Budzyński, Katarzyna Harasimowicz-Gąska, która dokonała wyboru i opracowania fotografii archiwalnych autorstwa Franciszka Zalewskiego wykorzystanych w tej publikacji oraz Marcin Duma – jedna z osób, które udostępniły inne fotografie archiwalne. Spotkanie prowadził dr Janusz Polaczek, który opracował projekt graficzny całości oraz reprodukcje obrazów Mariana Strońskiego i fotografie współczesne.

Publikacja prof. Kamińskiej-Kwak ukazała się wspólnym wysiłkiem Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Jak podkreślił cytowany już dr Polaczek, wnikliwą analizę dziejów społecznych, gospodarczych i politycznych powojennego Przemyśla uzupełnia część albumowa, na którą się składają fotografie oraz rysunki satyryczne jednego z najwybitniejszych działających w naszym mieście na przełomie lat 50. i 60. XX wieku fotografików i rysowników – Franciszka Zalewskiego. Materiały do publikacji udostępniła jego wnuczka Katarzyna Harasimowicz-Gąska. Z kolei dzięki prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie możliwe stało się zaprezentowanie malarskiego portretu miasta pędzla Mariana Strońskiego. Chodzi przede wszystkim o obrazy, które zdobiły do niedawna salę obrad przemyskiego magistratu.

Reklama

– Warto dodać, że ta sama autorka przygotowuje już kolejny tom monografii Przemyśla, tym razem dotyczący lat 1957 – 1975. Natomiast profesor Jerzy Motylewicz pracuje nad dziejami Przemyśla epoki renesansu i baroku. Ukażą się one w tej samej formie edytorskiej – podsumował J. Polaczek.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama