Jesienią ubiegłego roku informowaliśmy na naszych łamach o planowanej przy budynku Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich ciekawej inwestycji, która ma być przestrzenią otwartą dla mieszkańców i turystów. Całkiem niedawno doczekała się realizacji.
Pozytywne zmiany w otoczeniu Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich były możliwe dzięki umowie na odnowienie ogrodu, podpisanej przez starostwo jarosławskie z Fundacją Leroy Merlin Polska. Jak mówi dyrektor placówki Konrad Sawiński, utworzenie parku kieszonkowego było od lat wielkim marzeniem muzealników. Mecenat Fundacją Leroy Merlin Polska pozwolił na urzeczywistnienie tego pomysłu. Tu warto dodać, że kieszonkowy ogród nie jest pierwszym efektem wsparcia fundacji dla muzeum. W 2023 roku pomogła ona w remoncie sali wystaw czasowych.
Pierwsze prace przy tworzeniu ogrodu wystartowały jeszcze w ubiegłym roku. W pierwszej kolejności został opracowany projekt, którego autorką jest Anna Olkis z Pracowni Architektury Krajobrazu „Dobra Przestrzeń”. W początkowym etapie teren dziedzińca musiał też zostać uporządkowany, o co jesienią ubiegłego roku zadbali pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu. Kolejnym krokiem były nasadzenia, z którymi musiano czekać do maja, ze względu na późną w tym roku wiosnę. W ogrodzie przylegającym do mieszczącego się w renesansowej kamienicy Orsettich muzeum wysadzono łącznie 700 sadzonek roślin.
Projekt ogrodowej zieleni nawiązuje do stylistyki ogrodów renesansowych z charakterystycznymi parterami haftowymi.
„Regularne, geometryczne formy roślinne i kwietniki zostaną skomponowane z tradycyjnych gatunków roślin, tak aby odzwierciedlić ducha epoki i harmonijnie współgrać z architekturą patio” – można było przeczytać w jego opisie.
Tych założeń się trzymano. – Podczas prac nad projektem ogrodu najbardziej[paywall] zależało mi na stworzeniu przestrzeni, która będzie łączyć dziedzictwo kulturowe, estetykę i zrównoważony rozwój – mówi jego autorka, architektka krajobrazu Anna Olkis.
– Ogród pełen jest odniesień do ogrodów renesansowych, widocznych zwłaszcza w warstwie roślinnej. Wkrótce będzie można podziwiać tu także artefakty z muzealnych zbiorów, które zostaną wyeksponowane na murach i ścianach ogrodu w formie lapidarium – dodaje. Specjalna strefa, będąca miejscem prezentacji artefaktów i rzeźb, wydzielona ma zostać na patio.
Założeniem dyrekcji jarosławskiego muzeum jest, by zielona przestrzeń była nie tylko ładna, ale też funkcjonalna i by odbywały się w niej wydarzenia kulturalne, plenerowe seanse filmowe, lekcje muzealne i warsztaty adresowane do najmłodszych.
Uroczyste otwarcie ogrodu planowane jest jeszcze w tym roku i będzie ono punktem programu jubileuszowego, związanego z przypadającym w roku 2025 100-leciem istnienia jarosławskiej instytucji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze