Reklama

Przybliżali codzienny trud rolników [ZDJĘCIA]

29/08/2015 07:42

Pięknie udekorowane wieńce, przygotowane z tegorocznych plonów, przynieśli do kościoła w Rudce wieńczarze z gminy Sieniawa. Miały przypomnieć o trudzie, który każdego dnia podejmują rolnicy.

W niedzielne popołudnie (23 bm.) w Rudce odbyły się gminne dożynki. Po mszy św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny korowód dożynkowy przemaszerował na miejsce ceremoniału. Wszystkie wieńce zostały zaprezentowane zgromadzonej publiczności, a sołtysowie wsi[paywall] skierowali w stronę wieńczarzy słowa uznania i wdzięczności. Para starostów dożynkowych – Alicja Karwan i Rafał Radawiec – przekazała poświęcony chleb na ręce wiceburmistrza miasta i gminy Sieniawa Janusza Świta oraz przewodniczącej rady miasta Danuty Król. Chleb sprawiedliwie podzielono między mieszkańców gminy. – Dożynki to dla każdego rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku, święto radości, dziękczynienia i odpoczynku po ciężkiej pracy. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Służy podkreśleniu takich wartości, jak przywiązanie do ziemi, szacunek do przyrody, wola kultywowania polskich obyczajów – mówił wiceburmistrz Janusz Świt. 

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in.: wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz poseł Marek Rząsa. –Mam to szczęście, że należę do pokolenia, które pamięta jeszcze stare rolnictwo, z kosą, kosiarką, snopowiązałką. Dzisiaj rolnictwo jest zupełnie inne, ale jest jedna rzecz, która te dwie historie łączy – człowiek. To się dalej nie zmieniło, dalej najważniejszą osobą na polskiej ziemi jest polski rolnik – podkreślił poseł.

Reklama

Obchody święta plonów nie obyłyby się bez występów lokalnych artystów. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Rudce rozpoczęli część artystyczną dostojnym polonezem. Następnie były śpiewy i tańce. Na scenie pojawiły się również reprezentacje: kół gospodyń eiejskich w Rudce i Czerwonej Woli oraz  stowarzyszenia „Aktywni w Sieniawie”, które zaprezentowały repertuar biesiadny. Na koniec wystąpił kabaret Big Baby z Leżachowa, a po nim Koło Gospodyń Wiejskich z Wylewy. 


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama