Reklama

Przyszło „odmrożenie”. Niektórzy stracili rozsądek. Przestali zakrywać usta i nos

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że jeśli Polacy zbyt luźno zaczną podchodzić do nakazów mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, zniesione obostrzenia powrócą. A to, że niektórzy stracili rozsądek i wyraźnie się im przeciwstawiają, najlepiej widać na ulicach. Lekceważą obowiązek zakrywania ust i nosa.

16 kwietnia br. rząd wprowadził obowiązujący aż do odwołania obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach. Polska gospodarka od poniedziałku, 18 maja br., weszła w tzw. trzeci etap znoszenia restrykcji. Do pracy wrócili fryzjerzy i kosmetyczki. Przywrócona została działalność gastronomiczna (będzie można zjeść zarówno w ogródkach restauracyjnych, jak i w środku lokalu), jednak przy zastrzeżeniu, że będzie się ona odbywać jedynie z zachowaniem ścisłych wytycznych sanitarnych. Sukcesywnie „odmrażany” jest sport[paywall]. Od 25 maja br. ruszą zajęcia opiekuńcze w klasach I – III szkół podstawowych oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.

Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki (lub innego zakrycia ust i nosa) i zachowania dystansu społecznego. – Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami – przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem – powiedział kilka dni temu Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Reklama

Nie ma obowiązku noszenia maseczek...

Paragraf 18. rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii stanowi, że: „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa”. Obowiązkiem nie jest noszenie maseczki, a zakrywanie ust i nosa przy pomocy wskazanych w przepisie przedmiotów. Samo założenie maseczki, która zasłania jedynie usta, bądź w ogóle szyję i brodę, w żaden sposób nie jest wywiązaniem się z obowiązku. Samo posiadanie maseczki, a nawet noszenie jej w okolicach twarzy nie oznacza, że obowiązek został spełniony. Niestosowanie się do rozporządzenia jest wykroczeniem. Podlega 500-złotowemu mandatowi lub karze grzywny do 5 tys. zł nakładanej przez sąd.

Wyzwiska, wulgaryzmy, hejt

– Przecież nie zniesiono obowiązku noszenia maseczek! Wiele osób nie nosi ich nie tylko na ulicach, ale nawet w sklepach. Jeden z klientów zrobił awanturę o to, że ktoś zwrócił mu uwagę, że nie ma maseczki – powiedziała nam jedna z przemyślanek.

Reklama

Nie można powiedzieć, że na ulicach naszych miast zapanowała zupełne rozprzężenie. Większość osób jest odpowiedzialnych. Tyle że przy tak zdradliwym i niewidzialnym wrogu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2, wystarczy kilka nierozsądnych osób, aby doszło do tzw. efektu domina.

Za egzekwowanie prawa w tym względzie odpowiedzialna jest policja. W tych wypadkach robi to delikatnie, zwracając uwagę i prosząc o zakrycie ust i twarzy. Jednak bardzo często spotyka się z agresją. Wyzwiskami i hejtem, takim jak choćby ten, który popłynął w stronę przemyskich policjantów na fanpage’u jednego z zasańskich osiedli. To było żenujące. Wulgaryzmy, groźby  itp. znikły z Facebooka, ale policja posiada całą dokumentację.

Reklama

– Każdego dnia, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, nasi policjanci wypełniają swoje obowiązki, z ogromnym poświęceniem służąc mieszkańcom naszego miasta
 i powiatu. Prawo nakłada obowiązki, które są niezbędne, aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, a objęci nimi obywatele powinni mieć poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne – tłumaczy oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu podkomisarz Marta Fac.

Były pouczenia, mandaty

Przemyscy funkcjonariusze za pomocą głośników umieszczonych w radiowozach czy też indywidualnie zwracają uwagę oraz przypominają mieszkańcom o wprowadzonych nakazach. W ten sposób apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Skutki nieprzestrzegania przez ludzi obowiązków były i są widoczne w innych krajach, jak np. Włochy, Hiszpania, Francja, w których odnotowano bardzo dużą ilość zakażeń oraz zgonów.

Reklama

– Naszym głównym zadaniem jest informowanie i przypominanie o obowiązku zakrywania ust i nosa. W dużej mierze stosujemy pouczenia. Mandatu mogą się spodziewać osoby, które w sposób lekceważący podchodzą do obowiązujących przepisów. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające  w związku z popełnionymi 17 wykroczeniami (art. 116. kodeksu wykroczeń – przyp. aut.) z tym związanymi – powiedziała podkom. M. Fac.

W ciągu ostatnich dwóch majowych weekendów policjanci nałożyli 9 mandatów karnych, w tym cztery w związku z grupowaniem się osób i pięć za niezakrywanie ust i nosa. 20 osób pouczyli.

Reklama

Każdy ma swoje obowiązki

– Apelujemy o rozsądek, bo na każdym z nas ciąży obowiązek odpowiedzialności za zdrowie drugiego człowieka. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że największym darem jest życie i zdrowie ludzkie. Te słowa w czasie pandemii znaczą jeszcze więcej. Pamiętajmy, że każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez hejt czy też mowę nienawiści, groźby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów, którzy z narażeniem życia wypełniają na co dzień swoje obowiązki. Nikt z nas nie ma w naturze poddawania się pewnym ograniczeniom i zapewne dla każdego z nas jest to pewien dyskomfort, ale nie oznacza to, że swój sprzeciw wobec osób, które powołane są do dbania o respektowanie prawa wyraża się w formie hejtu w internecie. Powyższe obowiązki nakłada na nas państwo, a w tym przypadku rozporządzenie. Skuteczna walka z wirusem możliwa jest jednak tylko poprzez mobilizację nas wszystkich. Przestrzeganie obowiązujących zasad i nakazów jest obowiązkiem, ale i głosem zdrowego rozsądku – podsumowała oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu.

 

Reklama

Kto nie musi zakrywać ust i nosa?
Zwolnione z tego nakazu są: dzieci do lat czterech, osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoba z całościowymi zaburzeniami rozwoju, osoba z zaburzeniami psychicznymi, osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Rząd wskazał w rozporządzeniu, że orzeczenia lub zaświadczenia o stanie zdrowia nie są wymagane. Co oznacza w praktyce, że lekarze nie muszą pacjentom wystawiać zaświadczeń o ich chorobach, na potrzeby ewentualnego wylegitymowania się nimi w razie kontroli policji.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miecio - niezalogowany 2020-05-21 22:31:46

    Trele morele nie wiadomo z której strony panu ministrowi zdrovit wiatr zawieje była zapowiedzi o noszeniu maseczek nawet przez dwa lata aż do wyprodukowania szczepionki a może się okazać że za dwa tygodnie je zdejmiemy w wolnej przestrzeni

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-05-22 00:06:41

    YOUTUBE.COM - JACKOWSKI OSTRO MINISTRZE SZUMOWSKIM: TO JEST SKANDAL ! KTO PANU DAŁ PAPIERY MEDYKA?CHINY. UCZNIOWIE ZMARLI PODCZAS LEKCJI WF-U. WŁADZE ZAKAZUJĄ NOSZENIA MASECZEK - WIADOMOSCI.GAZETA.PLPRECZ Z MASECZKAMI! CHCEMY ODDYCHAĆ NORMALNIE! METODA NA ROZSZERZENIE ZAKAZEŃ! - AVAAZ.ORG

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-05-22 00:10:38

    JAK NIE ZADBACIE O SWOJĄ ODPORNOŚC MASECZKI NIE POMOGĄ - GAZETAKRAKOWSKA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama