Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że jeśli Polacy zbyt luźno zaczną podchodzić do nakazów mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, zniesione obostrzenia powrócą. A to, że niektórzy stracili rozsądek i wyraźnie się im przeciwstawiają, najlepiej widać na ulicach. Lekceważą obowiązek zakrywania ust i nosa.
16 kwietnia br. rząd wprowadził obowiązujący aż do odwołania obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach. Polska gospodarka od poniedziałku, 18 maja br., weszła w tzw. trzeci etap znoszenia restrykcji. Do pracy wrócili fryzjerzy i kosmetyczki. Przywrócona została działalność gastronomiczna (będzie można zjeść zarówno w ogródkach restauracyjnych, jak i w środku lokalu), jednak przy zastrzeżeniu, że będzie się ona odbywać jedynie z zachowaniem ścisłych wytycznych sanitarnych. Sukcesywnie „odmrażany” jest sport[paywall]. Od 25 maja br. ruszą zajęcia opiekuńcze w klasach I – III szkół podstawowych oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.
Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki (lub innego zakrycia ust i nosa) i zachowania dystansu społecznego. – Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami – przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem – powiedział kilka dni temu Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Paragraf 18. rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii stanowi, że: „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa”. Obowiązkiem nie jest noszenie maseczki, a zakrywanie ust i nosa przy pomocy wskazanych w przepisie przedmiotów. Samo założenie maseczki, która zasłania jedynie usta, bądź w ogóle szyję i brodę, w żaden sposób nie jest wywiązaniem się z obowiązku. Samo posiadanie maseczki, a nawet noszenie jej w okolicach twarzy nie oznacza, że obowiązek został spełniony. Niestosowanie się do rozporządzenia jest wykroczeniem. Podlega 500-złotowemu mandatowi lub karze grzywny do 5 tys. zł nakładanej przez sąd.
– Przecież nie zniesiono obowiązku noszenia maseczek! Wiele osób nie nosi ich nie tylko na ulicach, ale nawet w sklepach. Jeden z klientów zrobił awanturę o to, że ktoś zwrócił mu uwagę, że nie ma maseczki – powiedziała nam jedna z przemyślanek.
Nie można powiedzieć, że na ulicach naszych miast zapanowała zupełne rozprzężenie. Większość osób jest odpowiedzialnych. Tyle że przy tak zdradliwym i niewidzialnym wrogu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2, wystarczy kilka nierozsądnych osób, aby doszło do tzw. efektu domina.
Za egzekwowanie prawa w tym względzie odpowiedzialna jest policja. W tych wypadkach robi to delikatnie, zwracając uwagę i prosząc o zakrycie ust i twarzy. Jednak bardzo często spotyka się z agresją. Wyzwiskami i hejtem, takim jak choćby ten, który popłynął w stronę przemyskich policjantów na fanpage’u jednego z zasańskich osiedli. To było żenujące. Wulgaryzmy, groźby itp. znikły z Facebooka, ale policja posiada całą dokumentację.
– Każdego dnia, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, nasi policjanci wypełniają swoje obowiązki, z ogromnym poświęceniem służąc mieszkańcom naszego miasta
i powiatu. Prawo nakłada obowiązki, które są niezbędne, aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, a objęci nimi obywatele powinni mieć poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne – tłumaczy oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu podkomisarz Marta Fac.
Przemyscy funkcjonariusze za pomocą głośników umieszczonych w radiowozach czy też indywidualnie zwracają uwagę oraz przypominają mieszkańcom o wprowadzonych nakazach. W ten sposób apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Skutki nieprzestrzegania przez ludzi obowiązków były i są widoczne w innych krajach, jak np. Włochy, Hiszpania, Francja, w których odnotowano bardzo dużą ilość zakażeń oraz zgonów.
– Naszym głównym zadaniem jest informowanie i przypominanie o obowiązku zakrywania ust i nosa. W dużej mierze stosujemy pouczenia. Mandatu mogą się spodziewać osoby, które w sposób lekceważący podchodzą do obowiązujących przepisów. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające w związku z popełnionymi 17 wykroczeniami (art. 116. kodeksu wykroczeń – przyp. aut.) z tym związanymi – powiedziała podkom. M. Fac.
W ciągu ostatnich dwóch majowych weekendów policjanci nałożyli 9 mandatów karnych, w tym cztery w związku z grupowaniem się osób i pięć za niezakrywanie ust i nosa. 20 osób pouczyli.
– Apelujemy o rozsądek, bo na każdym z nas ciąży obowiązek odpowiedzialności za zdrowie drugiego człowieka. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że największym darem jest życie i zdrowie ludzkie. Te słowa w czasie pandemii znaczą jeszcze więcej. Pamiętajmy, że każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez hejt czy też mowę nienawiści, groźby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów, którzy z narażeniem życia wypełniają na co dzień swoje obowiązki. Nikt z nas nie ma w naturze poddawania się pewnym ograniczeniom i zapewne dla każdego z nas jest to pewien dyskomfort, ale nie oznacza to, że swój sprzeciw wobec osób, które powołane są do dbania o respektowanie prawa wyraża się w formie hejtu w internecie. Powyższe obowiązki nakłada na nas państwo, a w tym przypadku rozporządzenie. Skuteczna walka z wirusem możliwa jest jednak tylko poprzez mobilizację nas wszystkich. Przestrzeganie obowiązujących zasad i nakazów jest obowiązkiem, ale i głosem zdrowego rozsądku – podsumowała oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu.
Kto nie musi zakrywać ust i nosa?
Zwolnione z tego nakazu są: dzieci do lat czterech, osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoba z całościowymi zaburzeniami rozwoju, osoba z zaburzeniami psychicznymi, osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Rząd wskazał w rozporządzeniu, że orzeczenia lub zaświadczenia o stanie zdrowia nie są wymagane. Co oznacza w praktyce, że lekarze nie muszą pacjentom wystawiać zaświadczeń o ich chorobach, na potrzeby ewentualnego wylegitymowania się nimi w razie kontroli policji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Trele morele nie wiadomo z której strony panu ministrowi zdrovit wiatr zawieje była zapowiedzi o noszeniu maseczek nawet przez dwa lata aż do wyprodukowania szczepionki a może się okazać że za dwa tygodnie je zdejmiemy w wolnej przestrzeni
YOUTUBE.COM - JACKOWSKI OSTRO MINISTRZE SZUMOWSKIM: TO JEST SKANDAL ! KTO PANU DAŁ PAPIERY MEDYKA?CHINY. UCZNIOWIE ZMARLI PODCZAS LEKCJI WF-U. WŁADZE ZAKAZUJĄ NOSZENIA MASECZEK - WIADOMOSCI.GAZETA.PLPRECZ Z MASECZKAMI! CHCEMY ODDYCHAĆ NORMALNIE! METODA NA ROZSZERZENIE ZAKAZEŃ! - AVAAZ.ORG
JAK NIE ZADBACIE O SWOJĄ ODPORNOŚC MASECZKI NIE POMOGĄ - GAZETAKRAKOWSKA.PL
UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PLCHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL
YOUTUBE.COM - LEKARZ Z KATOWIC OSTZREGA POLAKÓW PRZED SZCZEPIONKAMI NA KORONAWIRUSA6 CZERWCA W WARSZAWIE: IV MIĘDZYNARODOWY PROTEST PRZECIW PRZYMUSOWI SZCZEPIEŃ - POLITYKAPOLSKA.EU
Nie stracili zdrowy rozsądek tylko zmądrzeli. Te syfiaste maseczki nic nie dają. Tu chodzi tylko o zbicie kasy na maseczkach..
Trele morele nie wiadomo z której strony panu ministrowi zdrovit wiatr zawieje była zapowiedzi o noszeniu maseczek nawet przez dwa lata aż do wyprodukowania szczepionki a może się okazać że za dwa tygodnie je zdejmiemy w wolnej przestrzeni
YOUTUBE.COM - JACKOWSKI OSTRO MINISTRZE SZUMOWSKIM: TO JEST SKANDAL ! KTO PANU DAŁ PAPIERY MEDYKA?CHINY. UCZNIOWIE ZMARLI PODCZAS LEKCJI WF-U. WŁADZE ZAKAZUJĄ NOSZENIA MASECZEK - WIADOMOSCI.GAZETA.PLPRECZ Z MASECZKAMI! CHCEMY ODDYCHAĆ NORMALNIE! METODA NA ROZSZERZENIE ZAKAZEŃ! - AVAAZ.ORG
JAK NIE ZADBACIE O SWOJĄ ODPORNOŚC MASECZKI NIE POMOGĄ - GAZETAKRAKOWSKA.PL