Reklama

Radni zdecydowali o przyszłości straży miejskiej

02/05/2018 20:03

Komisja Spraw Socjalnych i Komunalnych nisko oceniła wyniki pracy straży miejskiej i wyraziła swoje niezadowolenie. Komendant jednostki argumentował, że funkcjonariuszy jest mało, a do interwencji muszą jeździć prywatnymi samochodami.


fot.Paweł Bugira
O powodach „niewidoczności” strażników mówił komendant Zdzisław Hołowacz.

Temat straży miejskiej powracał ostatnio na sesje rady miejskiej w Lubaczowie regularnie. Głównie za sprawą radnego Józefa Kołodzieja. Najpierw postulował on o doposażenie strażników: zakup samochodu służbowego i zwiększenie zatrudnienia. Argumentował, że w obecnym stanie funkcjonariusze są niewidoczni i nieefektywni. Gdy jego głos wydawał się nie być słyszalny, zasugerował, że straż miejską należałoby zlikwidować. – Przeznaczamy około 168 tysięcy złotych na utrzymanie straży miejskiej, a w zamian otrzymujemy około dwóch tysięcy złotych w mandatach. Nie stać nas na taką rozrzutność – mówił.

Reklama

 

363 pouczenia, 6 mandatów

Takiego wariantu nie wykluczał burmistrz Krzysztof Szpyt. Na naszych łamach mówił, że funkcjonariusze nie stracą pracy, tylko zostaną zatrudnieni w urzędzie miejskim. – Zawsze będą potrzebni ludzie, którzy pełnią pewną kontrolną funkcję. Mamy różne obszary, gdzie trzeba wysyłać od czasu do czasu ludzi na kontrole i zwykle nie są to urzędnicy – powiedział.

Na zwiększenie budżetu dla tej jednostki nie dawał szans. – Jest to kwestia wielkości miasta – wyjaśniał.

W związku z tym na marcowej sesji J. Kołodziej złożył wniosek o likwidację Straży Miejskiej w Lubaczowie. Swoje stanowisko podtrzymał na ostatniej, kwietniowej sesji. Nim jednak doszło do głosowania, dyskutowano nad pracą strażników.

Reklama

Swoją opinię przedstawiła Komisja Spraw Socjalnych i Komunalnych Rady Miejskiej. Według sprawozdania za 2017 r. straż miejska udzieliła 363 pouczeń, wydała 6 mandatów na kwotę[paywall] 650 zł, 98 razy konwojowała ważne dokumenty, zabezpieczała 22 imprezy, odbyła 46 wspólnych patroli z policją i wzięła udział w „Akcji Znicz”. Z takich wyników pracy komisja była niezadowolona i oceniła je „na niskim poziomie”. Zawnioskowała przy tym o poprawę realizacji zadań powierzonych SM.

Przewodniczący komisji Marek Małecki zaznaczył jednak, że nie można powiedzieć, iż straż nic nie robi i nie można oceniać jej pracy tylko przez pryzmat wystawionych mandatów. – Nasza opinia jako komisji jest taka, że bez straży też by było źle – powiedział.

Reklama

 

Jeżdżą własnymi samochodami

Komendant Zdzisław Hołowacz argumentował, że w ciągu roku funkcjonariusze pracują przez 90 sobót i niedziel, a potem za te dni trzeba oddać wolne w tygodniu, dlatego często ich nie widać. Zauważył również, że jednostka nie ma samochodu służbowego i często funkcjonariusze muszą jechać do interwencji autami prywatnymi.

Rację komendantowi przyznał J. Kołodziej. Powtórzył jednak swój postulat, że straż będzie efektywna tylko wtedy, gdy zostanie wzmocniona. W przeciwnym razie należy ją rozwiązać. – To nie życzenie moje, ale mieszkańców, żebyście byli widoczni – powiedział.

Reklama

O roli straży miejskiej mówił też komendant powiatowy policji nadkomisarz Grzegorz Błaszczyk. – Dla mnie każda służba jest zbawienna. Jestem tutaj dwa lata. W pierwszym roku wspólnych patroli odnotowaliśmy 10, a w kolejnym ponad 40. Z mojego punktu widzenia współpraca idzie w dobrym kierunku – mówił.

Ostatecznie radni zdecydowali, że straż miejska pozostanie. Za jej likwidacją zagłosował 1 radny, 9 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    HWST - niezalogowany 2018-05-02 20:21:18

    zlikwidowac w h... niech zaczną w koncu zarabiać pracą na swoje wynagrodzenie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    karl - niezalogowany 2018-05-02 20:55:07

    ja widziałem takie terenowe auto, a w nim dwóch strażników.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-05-02 22:26:24

    6 (sześć) mandatów za cały rok! - dobrzy są.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama