Reklama

Recytowali Miłosza i poezję patriotyczną [ZDJĘCIA]

01/12/2024 16:18

Wzruszający i na wysokim poziomie artystycznym przebieg szkolnego konkursu recytatorskiego w Medyce. Wiersze przeplatały piosenki o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów.

14 sierpnia br. obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci Czesława Miłosza – polskiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, i dyplomaty.


Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, oddając  w ten sposób hołd   jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów. W związku z rocznicą śmierci poety  – uznanego przez Senat jednym z patronów roku 2024 – w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Wójt gminy Medyka, Szkoła Podstawowa w Medyce, Gminna Biblioteka Publiczna w Medyce oraz Gminne Centrum Kulturalne w Medyce również włączyli się w obchody roku Czesława Miłosza i wspólnie postanowili ogłosić Gminny Konkurs poświęcony jego twórczości w dwóch kategoriach: klasy IV – VI  „Patriotyzm w poezji”, czyli wiersze o tematyce patriotycznej dowolnych autorów oraz kategorii przewidzianej dla klas 7 – 8, wiersze Czesława Miłosza. Pomysłodawcą konkursu była Małgorzata Chura-Kania, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Medyce, doradca metodyczny z języka polskiego dla szkół podstawowych.

Reklama

Wszyscy z nagrodami

Wraz z nauczycielkami języka polskiego, działającymi w sieci współpracy nauczycieli polonistów gminy Medyka, postanowiono przybliżyć młodym czytelnikom twórczość Czesława Miłosza. Podczas finału spośród 27 recytatorów zostało wybranych 6 zwycięzców, trzech w kategorii klasy 4 – 6 oraz trzech w kategorii klasy 7 – 8, a dokonało tego znamienite jury. W jego składzie znaleźli się: przewodniczący jury Dariusz Zięba – doktor nauk humanistycznych, kierownik Zespołu Nauczycieli Doradców Metodycznych w  Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Małgorzata Wilgucka – polonistka w II LO w Przemyślu, doradca metodyczny z języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych, Elżbieta Krupa – kierownik działu udostępniania zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu oraz Artur Wilgucki – redaktor naczelny  tygodnika „Życie Podkarpackie”. Organizatorzy przygotowali nagrody zarówno dla zwycięzców, jak i osób wyróżnionych. O poczęstunek dla uczestników konkursu zadbało Medyckie Koło Gospodyń, które przygotowało przepyszne zapiekanki.
(red)

Wyniki konkursu recytatorskiego:

W kategorii klasy 4 – 6:

Reklama

I miejsce – Antonina Fortuna (SP w Torkach),

II miejsce – Milena Halendy (SP w Siedliskach),

III miejsce – Milena Szczygielska (SP w Medyce).

 

W kategorii klasy 7 – 8:

I miejsce – Jakub Hawro (SP Torki),

II miejsce – Zuzanna Jakubowska (SP Medyka),

III miejsce – Maria Wasiewicz (SP Leszno).

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/12/2024 16:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama