Wzruszający i na wysokim poziomie artystycznym przebieg szkolnego konkursu recytatorskiego w Medyce. Wiersze przeplatały piosenki o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów.
14 sierpnia br. obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci Czesława Miłosza – polskiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, i dyplomaty.
Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, oddając w ten sposób hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów. W związku z rocznicą śmierci poety – uznanego przez Senat jednym z patronów roku 2024 – w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Wójt gminy Medyka, Szkoła Podstawowa w Medyce, Gminna Biblioteka Publiczna w Medyce oraz Gminne Centrum Kulturalne w Medyce również włączyli się w obchody roku Czesława Miłosza i wspólnie postanowili ogłosić Gminny Konkurs poświęcony jego twórczości w dwóch kategoriach: klasy IV – VI „Patriotyzm w poezji”, czyli wiersze o tematyce patriotycznej dowolnych autorów oraz kategorii przewidzianej dla klas 7 – 8, wiersze Czesława Miłosza. Pomysłodawcą konkursu była Małgorzata Chura-Kania, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Medyce, doradca metodyczny z języka polskiego dla szkół podstawowych.
Wraz z nauczycielkami języka polskiego, działającymi w sieci współpracy nauczycieli polonistów gminy Medyka, postanowiono przybliżyć młodym czytelnikom twórczość Czesława Miłosza. Podczas finału spośród 27 recytatorów zostało wybranych 6 zwycięzców, trzech w kategorii klasy 4 – 6 oraz trzech w kategorii klasy 7 – 8, a dokonało tego znamienite jury. W jego składzie znaleźli się: przewodniczący jury Dariusz Zięba – doktor nauk humanistycznych, kierownik Zespołu Nauczycieli Doradców Metodycznych w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Małgorzata Wilgucka – polonistka w II LO w Przemyślu, doradca metodyczny z języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych, Elżbieta Krupa – kierownik działu udostępniania zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu oraz Artur Wilgucki – redaktor naczelny tygodnika „Życie Podkarpackie”. Organizatorzy przygotowali nagrody zarówno dla zwycięzców, jak i osób wyróżnionych. O poczęstunek dla uczestników konkursu zadbało Medyckie Koło Gospodyń, które przygotowało przepyszne zapiekanki.
(red)
W kategorii klasy 4 – 6:
I miejsce – Antonina Fortuna (SP w Torkach),
II miejsce – Milena Halendy (SP w Siedliskach),
III miejsce – Milena Szczygielska (SP w Medyce).
W kategorii klasy 7 – 8:
I miejsce – Jakub Hawro (SP Torki),
II miejsce – Zuzanna Jakubowska (SP Medyka),
III miejsce – Maria Wasiewicz (SP Leszno).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze