Reklama

Rzeżucha na świąteczny stół

29/03/2021 07:21

Wielkanoc tuż-tuż, dlatego w najbliższych dniach warto znaleźć czas na założenie domowej uprawy rzeżuchy.

Nie ma nic prostszego niż samodzielna uprawa rzeżuchy! Zakupione nasiona można wysiać zarówno w specjalnej kiełkownicy, jak i w sposób tradycyjny – na zwyczajnym talerzyku wyłożonym ligniną, watą lub gazą.

Jak to zrobić?

Zwilżone podłoże posypujemy nasionkami obficie i równomiernie, uważając, by na siebie nie nachodziły. Całość zraszamy wodą, najlepiej za pomocą spryskiwacza i ustawiamy w miejscu ciepłym i jasnym. Optymalna temperatura to 20 – 22 st. C. Codziennie doglądamy uprawy i regularnie ją podlewamy – rzeżucha jest bardzo wrażliwa na suszę i w takich warunkach szybko zamiera, dlatego podłoże powinno być non stop wilgotne. Dla pewności pojemnik można przykryć wcześniej podziurkowaną folią spożywczą. W ten sposób roślinki się ani nie zaparzą, ani nie zgniją, a szybciej urosną.

Reklama

Kiedy siać?

Wprawdzie nasiona rzeżuchy kiełkują już 2 – 3 dni po posianiu, jeśli jednak marzy nam się wielkanocny zielony kobierzec, warto poczekać jeszcze chwilę, aż podrosną. Do cięcia nadają się mniej więcej po tygodniu. Za wysiew warto zabrać się w Niedzielę Palmową, można to zrobić też 2 – 3 dni wcześniej – wówczas rzeżucha będzie wyższa, bardziej okazała, ale nie mniej smaczna! Najlepsze są mniej więcej 4- – 5-cm kiełki rzeżuchy. Po ścięciu można je przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż dobę.

Wskazówka na ostatnią chwilę

Reklama

Aby rzeżucha szybko wzeszła, warto namoczyć jej nasionka w letniej wodzie i wyłożyć na podłoże dopiero wtedy, gdy nieco napęcznieją i pokryją się śluzem.



jg


JG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama