Reklama

Samorządowcy mają zarabiać mniej. Przeciętnie o ok. 1,5 tys. zł

16/04/2018 19:03

O 20 procent mają się ulec obniżeniu wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów oraz ich zastępców. Na rękę da to przeciętnie ok. 1,5 tys. zł mniej. Samorządowcom ten pomysł nie przypadł do gustu, ale nie rozdzierają szat.

Zmiany w wysokości wynagrodzeń zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Są one pokłosiem afery z nagrodami, które dostali członkowie rządu Beaty Szydło. J. Kaczyński stwierdził, że partia wsłuchuje się w głos ludu, a lud chce większej skromności. I tak o 20 procent mniej mają zarabiać nie członkowie rządu, ale wszyscy posłowie oraz wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie oraz ich zastępcy[paywall].

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, wysokość wynagrodzenia wójta, czy burmistrza ustala rada gminy. Bardzo często od tego, czy większość radnych jest przychylna burmistrzowi, czy nie, jego pensja jest wyższa lub niższa. Rada musi się jednak trzymać ustalonych odgórnie widełek. Zgodnie z nimi wszystkie składniki pensji, czyli zasadnicza plus dodatki nie mogą być wyższe niż 7-krotność kwoty bazowej. Ta w bieżącym roku wynosi 1 789,42 zł, czyli szef gminy nie może zarobić więcej niż 12 525,94 zł brutto. Po obniżeniu kwota ta spadnie do ok. 10 020 zł.

Reklama

 

Choma straci najwięcej

Na początku kadencji na wniosek prezydenta Przemyśla rada miejska obniżyła mu pensję, a kilka miesięcy temu została ona z kolei podwyższona. Obecnie Robert Choma zarabia 12 445 zł brutto, co daje na rękę 8 677,40 zł. Ile będzie zarabiał po obniżce? To zależy od tego, czy ustawa obniży całe wynagrodzenie, czy np. tylko pensję zasadniczą. W pierwszym przypadku byłoby to ok. 10 000 zł brutto, w drugim 11 205 zł brutto. Licząc jednak najprościej, czyli obniżając całe wynagrodzenie, zarabiałby ok. 6941 zł, czyli o 1735 zł mniej. 

Reklama

– Konkretne wynagrodzenie włodarza gminy powinna ustalać rada, a faktyczne oszczędności w administracji samorządowej można osiągnąć dzięki dokończeniu reformy samorządowej, np. poprzez likwidację słabych, tak zwanych obwarzankowych gmin – uważa Robert Choma, mając na myśli gminy wiejskie, które mają swoją siedzibę w mieście. Takimi przykładami są gminy wiejskie Przemyśl, Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, które istnieją oprócz gmin miejskich. 

– Ktoś mądrze jednak zauważył, że ważne byłoby także doprecyzowanie roli prezydenta, burmistrza, czy wójta. Czy ma on być politykiem, czy menedżerem? Jeśli politykiem, to i na jego wynagrodzenie może mieć wpływ polityka. Jeśli jednak ma być menedżerem sprawnie zarządzającym kilkusetmilionowym, czy miliardowym budżetem i o wiele większym majątkiem, to powinien być on wynagradzany odpowiednio do swojej wiedzy, umiejętności i zaangażowania – mówi R. Choma.

Reklama

 

Paluch 1400 na minusie

Burmistrz Waldemar paluch zarabia 10 075 zł brutto, czyli na jego konto wpływa co miesiąc dokładnie 7 040,28 zł. Po obniżce zarobiłby więc 1408 zł mniej. – Wynagrodzenie burmistrzów i wójtów powinno być uzależnione w pierwszej kolejności od skali odpowiedzialności i budżetu gminy, jakim zarządzają. Trzeba pamiętać, że burmistrz odpowiada jednoosobowo za całą pracę urzędu. W przypadku małych gmin, ilość decyzji i obowiązków włodarza jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku dużych miast. Dlatego odgórne ustalanie wynagrodzenia uważam za niewłaściwe, gdyż porównywanie tych pensji jest błędne już na starcie – uważa.

Reklama

 

Lepiej równać do góry

Wójt gminy Orły w powiecie przemyskim Bogusław Słabicki zarabia niecałe 8 tys. zł netto. Straci więc ok. 1550 zł. – Niezręcznie komentować mi sprawę, która dotyczy mnie bezpośrednio. Moim zdaniem rada gminy ma na tyle duże pole manewru, że może ocenić na jakie wynagrodzenie zasługuje wójt i ewentualnie odpowiednio go mobilizować. Są tacy, którzy na pewno zasługują na maksymalne wynagrodzenie, a są i tacy, którzy nawet połowy tej kwoty nie powinni dostać – mówi. – Myślę, że rząd powinien skupiać się – i chyba to robi – przede wszystkim na tym, jak podnosić wynagrodzenia osób najmniej zarabiających – dodaje.

Reklama

Dr Tomasz Olejarz, politolog Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu ocenia, że pomysł J. Kaczyńskiego trafi w oczekiwania społeczeństwa, ponieważ różnice między wynagrodzeniami polityków a przeciętnymi w kraju są duże. Zauważa jednak, że pensje samorządowców nie są spektakularne, bo wielu menedżerów dużych prywatnych firm zarabia więcej. – Ten pomysł budzi sprzeciw innych partii, nie spodoba się też samorządowcom, ponieważ samorządy – jak sama nazwa wskazuje – chcą być samorządne i decydować samemu – mówi T. Olejarz.

 

Reklama

Trzeba było wybrnąć

– Pomysł jest związany z kampanią wyborczą i tym, że trzeba było wybrnąć z afery, która wybuchła po przyznaniu nagród w rządzie – dodaje.

Politolog nie ma obaw, że dobrzy fachowcy przestaną garnąć się do polityki, choć zaznacza, że istnieje ryzyko, iż jakość polityków się obniży. – Należy jednak zadać pytanie, czy idą tam głównie dla pieniędzy. Wielu z nich bowiem mogłoby znaleźć bardziej atrakcyjne pod względem płacowym propozycje. Po drugie trzeba zauważyć, że nawet po obniżce to wynagrodzenie nadal będzie stosunkowo wysokie – mówi dr Olejarz.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kość Niezgody - niezalogowany 2018-04-16 19:18:46

    Doskonała wiadomość. Zwłaszcza dla radnych Klubu PO, którzy byli przeciwni podwyżce cichaczem wykombinowanej dla prezydencika w ostatnich dniach roku. Więc te dwadzieścia  procent wróci do budżetu... Dopiero od tego powrócenia status quo, powinni odliczyć owe obecne ok. 1500 zł. Wtedy byłoby sprawiedliwie! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Janusz - niezalogowany 2018-04-16 19:31:22

    I bardzo dobrze, powinni pracować za darmo!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    BUL - niezalogowany 2018-04-16 21:15:42

    BRAWO WY OBY TAK DALEJ BEDZIE WOLNA AMERYKANKA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama