Reklama

Seniorze, zadbaj o siebie w upały!

Według Światowej Organizacji Zdrowia, upały są jedną z najbardziej niebezpiecznych form ekstremalnej pogody. W związku ze zmianami klimatycznymi, liczba dni upalnych i ekstremalnie upalnych rośnie na całym świecie. W niektórych regionach może przekraczać nawet 50 stopni Celsjusza. Również w Polsce odczuwamy te zmiany. Coraz częściej mamy do czynienia zarówno z długo utrzymującymi się upałami, jak i zjawiskami powiązanymi – niebezpiecznymi burzami i trąbami powietrznymi.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, osób pracujących na zewnątrz, uprawiających sport, chorych przewlekle oraz seniorów po 65. roku życia. Jak sobie z nimi radzić? Należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach: schładzaniu się (przebywaniu w chłodnych pomieszczeniach, unikaniu kontaktu ze słońcem, noszeniu lekkiej, luźnej odzieży, braniu chłodzących pryszniców), nawadnianiu (piciu od 2 do 4 szklanek wody na godzinę – zwłaszcza wykonując pracę na zewnątrz, piciu elektrolitów i napojów bez cukru, unikaniu spożywania alkoholu) i zbieraniu informacji (sprawdzaniu na bieżąco lokalnych wiadomości oraz samopoczucia osób przebywających w otoczeniu).

Poradnik

Również Ministerstwo Zdrowia opracowało poradnik dotyczący tego, jak postępować przy upałach. Punktuje tam m.in. by, prócz tego co wymienione powyżej: nigdy nie zostawiać dzieci w samochodach, ubierać je w cienką, luźną odzież w jasnych kolorach, szukać natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli dziecko ma objawy przegrzania, stosować kremy do opalania, chronić głowę przed słońcem, robić częstsze przerwy w pracy w celu obniżenia temperatury ciała i nawodnienia, a gdy gdy to tylko możliwe, przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie polegać wyłącznie na wentylatorach czy innych prostych urządzeniach chłodzących, nie używać piekarnika ani kuchenki – to sprawia, że w mieszkaniu jest jeszcze cieplej; nie uprawiać sportu na zewnątrz – zwłaszcza około południa, ponieważ w tym czasie słońce świeci najmocniej, kontrolować tempo ćwiczeń, pamiętać o tym, że skurcze mięśni mogą być pierwszym objawem przegrzania, a nie tylko efektem wysiłku fizycznego.

Reklama

Co ponadto?

Warto kontrolować temperaturę powietrza w pomieszczeniu (optymalnie, maksymalnie 32°C w dzień i 24°C w nocy), wietrzyć mieszkanie gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa,  zasłaniać okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, wyłączać w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne, stosować zimne okłady, zakładać okulary przeciwsłoneczne, jeść warzywa i owoce.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/07/2024 19:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama