Według Światowej Organizacji Zdrowia, upały są jedną z najbardziej niebezpiecznych form ekstremalnej pogody. W związku ze zmianami klimatycznymi, liczba dni upalnych i ekstremalnie upalnych rośnie na całym świecie. W niektórych regionach może przekraczać nawet 50 stopni Celsjusza. Również w Polsce odczuwamy te zmiany. Coraz częściej mamy do czynienia zarówno z długo utrzymującymi się upałami, jak i zjawiskami powiązanymi – niebezpiecznymi burzami i trąbami powietrznymi.
Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, osób pracujących na zewnątrz, uprawiających sport, chorych przewlekle oraz seniorów po 65. roku życia. Jak sobie z nimi radzić? Należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach: schładzaniu się (przebywaniu w chłodnych pomieszczeniach, unikaniu kontaktu ze słońcem, noszeniu lekkiej, luźnej odzieży, braniu chłodzących pryszniców), nawadnianiu (piciu od 2 do 4 szklanek wody na godzinę – zwłaszcza wykonując pracę na zewnątrz, piciu elektrolitów i napojów bez cukru, unikaniu spożywania alkoholu) i zbieraniu informacji (sprawdzaniu na bieżąco lokalnych wiadomości oraz samopoczucia osób przebywających w otoczeniu).
Również Ministerstwo Zdrowia opracowało poradnik dotyczący tego, jak postępować przy upałach. Punktuje tam m.in. by, prócz tego co wymienione powyżej: nigdy nie zostawiać dzieci w samochodach, ubierać je w cienką, luźną odzież w jasnych kolorach, szukać natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli dziecko ma objawy przegrzania, stosować kremy do opalania, chronić głowę przed słońcem, robić częstsze przerwy w pracy w celu obniżenia temperatury ciała i nawodnienia, a gdy gdy to tylko możliwe, przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie polegać wyłącznie na wentylatorach czy innych prostych urządzeniach chłodzących, nie używać piekarnika ani kuchenki – to sprawia, że w mieszkaniu jest jeszcze cieplej; nie uprawiać sportu na zewnątrz – zwłaszcza około południa, ponieważ w tym czasie słońce świeci najmocniej, kontrolować tempo ćwiczeń, pamiętać o tym, że skurcze mięśni mogą być pierwszym objawem przegrzania, a nie tylko efektem wysiłku fizycznego.
Warto kontrolować temperaturę powietrza w pomieszczeniu (optymalnie, maksymalnie 32°C w dzień i 24°C w nocy), wietrzyć mieszkanie gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa, zasłaniać okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, wyłączać w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne, stosować zimne okłady, zakładać okulary przeciwsłoneczne, jeść warzywa i owoce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze