Reklama

Siedem milionów, czyli co nam dał Owsiak

18/01/2020 17:26

Za nami 28. finał WOŚP. Jak co roku wydarzenie wywołało sporo kontrowersji i krytycznych komentarzy na temat organizatora akcji oraz jego fundacji. Wśród nich były też wątpliwości dotyczące liczby sprzętów przekazanych szpitalom. Postanowiliśmy sprawdzić, co nasze placówki opieki medycznej mają od Owsiaka.

Niewątpliwie największym beneficjentem owsiakowej zbiórki jest w naszym regionie Przemyśl. Z niespełna 7 mln 300 tys., jakie trafiło do szpitali powiatowych byłego przemyskiego, prawie 3 mln 800 tys. to zakupy dla przemyskich placówek. Najmniej, bo sprzętu za niespełna 880 tys., orkiestra przekazała[paywall] SP ZOZ w Lubaczowie.

Tu WOŚP przekazała równowartość 1 mln 225 tys., czyli więcej niż dla szpitali w Przeworsku i Lubaczowie, a nieznacznie mniej niż dla jarosławskiego COM. Dzięki orkiestrze do przemyskiej neonatologii trafiły m.in.: 2 urządzenia do badania słuchu, 2 inkubatory, 4 pompy infuzyjne, kardiometr, aparat RTG, aparat USG, lampy do fototerapii, leżanki, stanowisko resuscytacyjne, urządzenia wspomagające oddychanie. To oczywiście nie koniec listy zakupów. WOŚP wsparł jeszcze dziewięć oddziałów szpitala im. św. Ojca Pio oraz dwa szpitala na Słowackiego, m.in. chorób dzieci, chirurgii dziecięcej, intensywnej terapii, onkologiczny czy otolaryngologiczny. Kupowany sprzęt miał różnorakie przeznaczenie, oddział dziecięcy otrzymał pokaźny pakiet leżanek i łóżek młodzieżowych, inne oddziały otrzymywały aparaty USG, kardiomonitory, łóżka elektryczne, materace przeciwodleżynowe, a w 2002 szpital otrzymał nawet karetkę neonatologiczną wraz z wyposażeniem.

Reklama

W jarosławskim COM odebrano więc m.in.: urządzenia do badania słuchu, pompy infuzyjne, inkubatory, aparat USG, dwa stanowiska do resuscytacji, fotele do kangurowania, kardiomonitory i lampy do fototerapii. Z kolei do oddziału dziecięcego trafiły głównie łóżeczka i leżanki, ale także sprzęt specjalistyczny: aparat do USG czy aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych. Wsparcie otrzymał też Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej na Kościuszki, a konkretniej jego oddział psychogeriatrii. Tu trafiały przede wszystkim łóżka i materace przeciwodleżynowe – z pieniędzy WOŚP zakupiono też pionizator, wózki inwalidzkie, podnośnik elektryczny oraz inhalator.

Oczywiście orkiestra wsparła też oddziały dziecięce. Oddział neonatologiczny otrzymał od WOŚP dwa inkubatory, aparat USG, aparat EKG, lampy do fototerapii i urządzenia do badania słuchu, a oddział pediatryczny kolejny inkubator, 14 łóżek dziecięcych, 11 młodzieżowych, aparaty USG i EKG oraz 4 leżanki.

Reklama


fot.Barbara Chmura

ZOL ważniejszy od dziecięcych

Także w Lubaczowie najpoważniejsze inwestycje WOŚP to zakup sprzętu dla zajmującego się opieką nad osobami starszymi zakładu opiekuńczo-leczniczego działającego w strukturze SP ZOZ Lubaczów. Tu suma zakupów wyniosła 437 tys. zł. Podobnie jak w poprzednich oddziałach tego typu najczęściej kupowano łóżka elektryczne: w sumie 41 sztuk. Ponadto do ZOL trafiły materace przeciwodleżynowe, fotele kąpielowe, kilka wózków inwalidzkich i mobilny podnośnik, a także rotor i aparat EKG. Z kolei dla oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci WOŚP zakupiła dwa inkubatory, 5 pomp infuzyjnych, aparaty do restytucji i wspomagające oddychanie oraz 4 urządzenia do badania słuchu.

Reklama


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obserwator - niezalogowany 2020-01-18 17:58:24

    Tytuł artykułu jest błędny, gdyż pan Owsiak nikomu nie daje swoich "milionów"; na sprzęt składają się miliony ludzi w ramach zbiórki organizowanej przez fundację WOSP.  Pan Owsiak jedynie zarządza środkami …. cudzymi, co budzi niestety kontrowersje. Może warto byłoby to ostatecznie wyjaśnić, nieprawdaż? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kibic hokeja na rolkach - niezalogowany 2020-01-18 18:07:03

    Jeden krótki artykulik a tyle zamętu. 7 milonów to w jakim czasie? A ile tego poszło z budzetu? Wyliczenia jednej z imprez w jednej z gmin po podaniu danych przez wójta pokazują, że na opłaty, pracowników i wykonawców wydano więcej niż zebrano środkow. Ale to dar owsika. Gdyby gmina dała na swoj szpital powiatowy byłaby jasna sprawa. Ale nie byłoby wood STOCKA dla owsika

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lol - niezalogowany 2020-01-18 18:16:45

    Nic nie stoi na przeszkodzie żeby to Pan utworzył fundację i zbierał pieniądze na szczytny cel.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama