Za nami 28. finał WOŚP. Jak co roku wydarzenie wywołało sporo kontrowersji i krytycznych komentarzy na temat organizatora akcji oraz jego fundacji. Wśród nich były też wątpliwości dotyczące liczby sprzętów przekazanych szpitalom. Postanowiliśmy sprawdzić, co nasze placówki opieki medycznej mają od Owsiaka.
Niewątpliwie największym beneficjentem owsiakowej zbiórki jest w naszym regionie Przemyśl. Z niespełna 7 mln 300 tys., jakie trafiło do szpitali powiatowych byłego przemyskiego, prawie 3 mln 800 tys. to zakupy dla przemyskich placówek. Najmniej, bo sprzętu za niespełna 880 tys., orkiestra przekazała[paywall] SP ZOZ w Lubaczowie.
Tu WOŚP przekazała równowartość 1 mln 225 tys., czyli więcej niż dla szpitali w Przeworsku i Lubaczowie, a nieznacznie mniej niż dla jarosławskiego COM. Dzięki orkiestrze do przemyskiej neonatologii trafiły m.in.: 2 urządzenia do badania słuchu, 2 inkubatory, 4 pompy infuzyjne, kardiometr, aparat RTG, aparat USG, lampy do fototerapii, leżanki, stanowisko resuscytacyjne, urządzenia wspomagające oddychanie. To oczywiście nie koniec listy zakupów. WOŚP wsparł jeszcze dziewięć oddziałów szpitala im. św. Ojca Pio oraz dwa szpitala na Słowackiego, m.in. chorób dzieci, chirurgii dziecięcej, intensywnej terapii, onkologiczny czy otolaryngologiczny. Kupowany sprzęt miał różnorakie przeznaczenie, oddział dziecięcy otrzymał pokaźny pakiet leżanek i łóżek młodzieżowych, inne oddziały otrzymywały aparaty USG, kardiomonitory, łóżka elektryczne, materace przeciwodleżynowe, a w 2002 szpital otrzymał nawet karetkę neonatologiczną wraz z wyposażeniem.
W jarosławskim COM odebrano więc m.in.: urządzenia do badania słuchu, pompy infuzyjne, inkubatory, aparat USG, dwa stanowiska do resuscytacji, fotele do kangurowania, kardiomonitory i lampy do fototerapii. Z kolei do oddziału dziecięcego trafiły głównie łóżeczka i leżanki, ale także sprzęt specjalistyczny: aparat do USG czy aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych. Wsparcie otrzymał też Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej na Kościuszki, a konkretniej jego oddział psychogeriatrii. Tu trafiały przede wszystkim łóżka i materace przeciwodleżynowe – z pieniędzy WOŚP zakupiono też pionizator, wózki inwalidzkie, podnośnik elektryczny oraz inhalator.
Oczywiście orkiestra wsparła też oddziały dziecięce. Oddział neonatologiczny otrzymał od WOŚP dwa inkubatory, aparat USG, aparat EKG, lampy do fototerapii i urządzenia do badania słuchu, a oddział pediatryczny kolejny inkubator, 14 łóżek dziecięcych, 11 młodzieżowych, aparaty USG i EKG oraz 4 leżanki.

Także w Lubaczowie najpoważniejsze inwestycje WOŚP to zakup sprzętu dla zajmującego się opieką nad osobami starszymi zakładu opiekuńczo-leczniczego działającego w strukturze SP ZOZ Lubaczów. Tu suma zakupów wyniosła 437 tys. zł. Podobnie jak w poprzednich oddziałach tego typu najczęściej kupowano łóżka elektryczne: w sumie 41 sztuk. Ponadto do ZOL trafiły materace przeciwodleżynowe, fotele kąpielowe, kilka wózków inwalidzkich i mobilny podnośnik, a także rotor i aparat EKG. Z kolei dla oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci WOŚP zakupiła dwa inkubatory, 5 pomp infuzyjnych, aparaty do restytucji i wspomagające oddychanie oraz 4 urządzenia do badania słuchu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tytuł artykułu jest błędny, gdyż pan Owsiak nikomu nie daje swoich "milionów"; na sprzęt składają się miliony ludzi w ramach zbiórki organizowanej przez fundację WOSP. Pan Owsiak jedynie zarządza środkami …. cudzymi, co budzi niestety kontrowersje. Może warto byłoby to ostatecznie wyjaśnić, nieprawdaż?
Jeden krótki artykulik a tyle zamętu. 7 milonów to w jakim czasie? A ile tego poszło z budzetu? Wyliczenia jednej z imprez w jednej z gmin po podaniu danych przez wójta pokazują, że na opłaty, pracowników i wykonawców wydano więcej niż zebrano środkow. Ale to dar owsika. Gdyby gmina dała na swoj szpital powiatowy byłaby jasna sprawa. Ale nie byłoby wood STOCKA dla owsika
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby to Pan utworzył fundację i zbierał pieniądze na szczytny cel.
Budżet to owszem ale traktują jak dojna krowę organizacje "charytatywne" gdzie głównym organizatorem jest nasz Kościół Katolicki.Za swoje "charytatywne "usługi każe sobie płacić niewyobrażalne kwoty z których przed nikim się nie rozlicza.Pierwszy z brzegu to Caritas gdzie obowiązuje zasada.Dostaliśmy miliony.Wydaliśmy miliony.Kto nie wierzy ten jest głupi.A Pana Owsiaka Kościół oraz wszyscy jego funkcjonariusze nienawidzą co widać na każdym kroku,ze zbiera taką kasę od ludzi i całą kasę przeznacza dla ludzi czyli czyni niewyobrażalne dobro.Takiego zdania są również wierni Kościoła.Dzisiaj już bardzo wyraźnie widać,ze funkcjonariusze Koscioła to tylko przybudówka partyjna za wielką kasę.Może już czas powalczyć o wolny kościół wolny od ideologii partyjnej a opartej na wierze w Boga i tylko w Boga.
Dziękuję za radę, ale forma pomagania poprzez fundację, zwłaszcza w stylu WOSP, budzi u mnie wątpliwości moralne. Nie mógłbym czerpać z takiej działalności korzyści materialnych wykorzystując do tego szczodrość i dobroć innych. Dziś można docierać z pomocą bezpośrednio do potrzebujących bez kosztów dodatkowych, sztabu ludzi czy całego show.
MAMY REKORD! PRZEZ 6 LAT BLISKO 50 MILIONÓW DO PODZIAŁU DLA RODZINY OWSIAKÓW! - FRONDA.PLYOUTUBE.COM - OWSIAK KŁAMIE
Owsiaka należy zamknąć w pierdlu i to na długie lata . Wówczas to w WSOP będzie zostawać więcej pieniędzy dla ludzi potrzebujących . Na przykład czy ktoś z was widział na własne oczy rozliczenie księgowe WSOP ?
Tak prawdę powiedziawszy to Watykan i WOŚP grają do tej samej bramki.YOUTUBE.COM - FINAŁ WOŚP TEATR DLA GOJÓW! 26 RAZ DYMAMY WAS! PRZKAŻ DALEJ
YOUTUBE.COM - POLITYCZNIE NIEPOPRAWNY JAROMI - OWSIAK! POKAŻ FAKTURY!
Raczej powinno się napisać, ile daliśmy Owsiakowi ? a ile przekazał naszych pieniędzy potrzebującym ? to zasadnicza różnica.
3 mln 800 tys. przez tyle lat ? 4 mln to remont zielonego rynku w Przemyślu kosztuje, a ile miasto wydało na organizację wszystkich dotychczasowych światełek do nieba, ktoś policzył ?
Problem jest w tym,ze kwoty na WOŚP co roku rosną co cieszy zwykłych mieszkańców Chojność jest coraz większa co też cieszy,ze potrafimy się zjednoczyć w dobrym celu.W naszym regionie obecne władze służbę zdrowia niszczą na różne sposoby,likwidując szpitale,zmiejszając liczbę łużek szpitalnych,ograniczając wynagrodzenie szczególnie dla białego personelu,chcą zlikwidować wolne związki zawodowe pracowników szpitalnych.Zadłuzając szpitale do granic możliwości,zamykając bez powodu przyjęcia do szpitali itd.A Owsiak mimo tego ratuje służbę zdrowia wyposażając w sprzęt,który nasze władze nigdy by do szpitali nie kupili.Dzisiaj bodajże ogólnopolski protest w szpitalu Nr2 w Rzeszowie .Najciekawsze jest to,ze najmniej na służbę zdrowia władze przeznaczaja na regiony wschodniej ściany. Owsiak jest prawdziwym Archaniołem dla ludzi potrzebujących i biednych,których nikt by nie leczył szczególnie w naszym regionie
Bez pisich troli to już żadna dyskusja się nie odbędzie w tym kraju. Fundacja WOŚP na pewno składa sprawozdania do sądu corocznie z rozliczeniem swojej działalności, A pod siedzibą Caritas przy Piotra Skargi osobiście widziałem nowiutkie BMW serii 7, do czego służy? do podwożenia owieczek?
Do Olo, przecież nikt Ci nie każe dawać
ale ty głupi jesteś, pokaż mi te sprawozdania. Co do aut, zobacz sobie całą flotę WOŚPu i wtedy porozmawiamy.
W 2018 rząd na opieke ambulatoryjną przeznaczył 20% mniej niż w 2017.Na jednego mieszkańca przysługuje w naszym kraju na jeden rok 550zł.Ale w takiej rumuni,Bułgarii czy też litwie na jednego mieszkańca przeznacza sie nie mniej niz 1050 zł.A w takich Czechach już 1950 zł.W wyniku zaniedbań ze stronu rząd umiera u nas niepotrzebnie rocznie nie mniej niż 20 000 ludzi.To juz budzi grozę.Każda złotowka na służbę zdrowia od WOŚP to dla Polaków dar niebios.Tak dla ciekawości na potrzeby Koscioła Katolickiego rocznie rząd w różnej formie najczęściej ukrytych wydatków przeznacza 740 zł od każdego mieszkańca.Jakie to są pieniądze sami sobie policzcie.A wszystko to można znaleźć w oficjalnym raporcie INFARMA za 2018r.
Gdzie jesteś niejaki,, johny5,, że jeszcze riposty nie dałeś Tadeuszowiże głupi. Mój poziom inteligencji oceniłeś w ciągu godziny.
Koszty działalności administracyjnej nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych. "Na koszty działalności administracyjnej składają się: koszty wynagrodzeń i świadczeń socjalnych osób zatrudnionych w biurze Fundacji, koszty utrzymania biura i środków transportu, usługi bankowe, pocztowe i telekomunikacyjne, prawne, kurierskie i przewozowe, materiałów biurowych, zużycie energii, czynsze, podatki i opłaty, ubezpieczenia itp. Koszty administrowania biura staramy się utrzymywać na jak najniższym poziomie. Koszty organizacji Pol'and'Rock Festival i częściowo Finału - tak jak koszty działalności administracyjnej – również nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz dzięki sponsorom, o których Fundacja każdorazowo zabiega."https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczeniahttps://static.wosp.org.pl/trunk/uploaded/sended/files/strony/rozliczenia/sprawozdanie_wosp_2018.pdfNie jestem ekonomistą ale kilka rzeczy rzuciło misie w oczy ,np: to że koszty administracyjne pokrywa się min darowizn rzeczowych i celowych oraz z odsetek a one wyniosły : w 2017 r - 1.516.350 zł w 2018 r - 1.835.335złprzychody z darowizn rzeczowych i celowych w 2018 r przyniosły 7.305.664 zł.zastanawiają tez wysokie koszty organizacji finału WOŚP - blisko 3miliony zł oraz koszt rozdysponowania zbiórki- 1.378 tys zł.Kto umie czytać niech czyta i niech daje świadomie na WOŚP,nie mam nic przeciwko.Może jest tu na forum ekonomista który zechce objaśnić bardziej szczegółowo sprawozdanie.
-misie, literówka" winno być "mi się "- kwoty podane przy rocznikach 2017-2018 to przychody z pozyskanych odsetek,zainteresowanych przepraszam za niezbyt precyzyjny opis.
Rozumiem,ze straciłeś kilka lat swojego życia chodząc do szkoły.A wystarczyło tylko uważac co mówią mądrzejsi nauczyciele by chociaż zrozumiec co inni napiszą w miare prostym językiem bez żadnych zawiłosci.
Owsiak jest na tyle transparentny, że akcja pomocy w której uczestniczą miliony Polaków jest jak najbardziej efektywna i chwalebna. Chciałbym aby Caritas "pochwalił" się sprawozdaniem i kosztami funkcjonowania.
Jakoś Rydzyka i jego radio Maryja nie chcesz rozliczać więc i tu nie pchają swojego nosa
Zaznaczamy że nagonkę na Owsiaka podrzega kościół ponieważ nic ale to nic z tego nie ma. Nie ważne czy był by to Jan Kowalski czy Luśka Paciaciakowa każda organizacja dobroczynna która przerasta koscioł jest wrogiem którego trzeba zniszczyć. Wielu ludzi nie dostrzega tego bo wieżą...bardziej w księży jak w Boga.
Nie nazywaj się Język (IP Ci się powtarza) bo Twój język polski kuleje. Radzę zainwestować w słownik ortograficzny
https://caritas.pl/wp-content/uploads/2019/07/rozliczenie-finansowe-2018.pdfkoszty ogólnego zarządu za 2018 r - 6.395.203 zł Nie sądzę aby kościół nadmiernie zwalczał WOŚP Owsiaka,niszcząc konkurenta niszczy też ofiarność ludzi względem siebie.A obie firmy żyją z ludzkich pieniędzy. Mogą co najwyżej wykorzystywać formę pozyskiwania kasy poprzez konflikt/ to co robią partie polityczne zwłaszcza Po i PiS/, dzieląc społeczeństwo pozyskują swoich stronników czy darczyńców. Owsiak już od kilku lat wykorzystuje politykę nakręcając przed każdym finałem niechęć zwolenników PiS-u a pozyskując więcej od jego przeciwników. Są też ludzie którzy dają dla samej zasady uważając że warto ze względu na cel zbiórki.Podsumowując, kto chce niech daje, dobrze by było aby tylko mieć choćby podstawową świadomość jak funkcjonują takie instytucje.
Chodziłem wystarczająco długo do szkoły aby zrozumieć zasady i cel działania propagandzisty V kolumny.
Jak będzie któryś grzyb leżał w szpitalu niech odmówi badania sprzętem WOŚP i niech się bada tym z krzyżykami
Tytuł artykułu jest błędny, gdyż pan Owsiak nikomu nie daje swoich "milionów"; na sprzęt składają się miliony ludzi w ramach zbiórki organizowanej przez fundację WOSP. Pan Owsiak jedynie zarządza środkami …. cudzymi, co budzi niestety kontrowersje. Może warto byłoby to ostatecznie wyjaśnić, nieprawdaż?
Jeden krótki artykulik a tyle zamętu. 7 milonów to w jakim czasie? A ile tego poszło z budzetu? Wyliczenia jednej z imprez w jednej z gmin po podaniu danych przez wójta pokazują, że na opłaty, pracowników i wykonawców wydano więcej niż zebrano środkow. Ale to dar owsika. Gdyby gmina dała na swoj szpital powiatowy byłaby jasna sprawa. Ale nie byłoby wood STOCKA dla owsika
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby to Pan utworzył fundację i zbierał pieniądze na szczytny cel.