Sierpień to intensywny czas dla ogrodników, pełen zbiorów i przygotowań do przyszłego sezonu. Oto, co warto zrobić w ogrodzie i na działce w tym miesiącu.
W warzywniku
W pierwszych dniach sierpnia zbieramy ogórki, paprykę, cebulę, pomidory, cukinię, fasolkę szparagową i dynię. Na pustych grządkach po zbiorach możemy posiać rośliny poplonowe: rzodkiewkę, rukolę, słonecznik, gorczycę czy rzepak ozimy. W połowie miesiąca zbieramy wiosenny czosnek, a na jego miejsce sadzimy kapustę pekińską, która dojrzeje za kilka tygodni, lub siejemy czosnek i cebulę na kolejny rok.
W sadzie
Sierpień to także czas na zbiory jabłek, gruszek, moreli, brzoskwiń i śliwek. Owoce te doskonale nadają się na konfitury i inne przetwory. Zanim jednak oddasz się kuchennym eksperymentom, zadbaj o drzewa i krzewy owocowe - przytnij suche gałęzie oraz usuń wszystkie wilki (tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo ze starszych konarów). Nie zapominaj o krzewach! Usuń starsze pędy malin, jeżyn, agrestu i porzeczek. W drugiej połowie miesiąca zadbaj o winorośl - przycinając zbyt długie pędy zapewnisz dojrzewającym owocom dostęp światła słonecznego, niezbędnego do prawidłowego wybarwienia i pełni smaku.
Nie zapominaj o regularnym usuwaniu chwastów, ochronie roślin przed szkodnikami i chorobami gleby. Dzięki temu twoja działka pozostanie w dobrej kondycji do przyszłego sezonu, zapewniając zdrowe i smaczne plony przez kolejne miesiące.
AM
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze