Reklama

Skandal z tablicami przy pomniku Orląt

18/10/2018 18:18

Za niecały miesiąc pod pomnikiem Orląt Przemyskich odbędą się rocznicowe uroczystości, w których jak zwykle wezmą udział delegacje harcerzy i Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Jakie miny będą oni mieli, kiedy zobaczą, że tablice poświęcone Szarym Szeregom i harcerzom zostały przeniesione w miejsce bardziej oddalone od pomnika?

– Jestem żołnierzem Armii Krajowej – mówi harcmistrz Roman Taworski. – Zaprojektowałem i wykonałem dwie tablice. Pierwszą, poświęconą harcerzom Szarych Szeregów, którzy[paywall] w latach tysiąc dziewięćset trzydzieści dziewięć – czterdzieści cztery, działając w konspiracji, oddali życie za ojczyznę, wmurowano siedemnaście lat temu. Wtedy pod nią, na pamiątkę, został umieszczony akt erekcyjny.

Druga tablica była poświęcona stuleciu Harcerstwa Polskiego w Przemyślu. Obie zostały wmurowane w panteonie chwały, w pierwszy pilaster po prawej stronie pomnika Orląt Przemyskich. Uważam, że ich treść nawiązuje do historii Przemyśla, a zwłaszcza do bohaterskich Orląt Przemyskich, bo przecież przemyscy harcerze, kiedy trzeba było, na zew Ojczyzny stanęli do walki, poświęcając swoje młode życie, tak jak ci w osiemnastym roku.

Kilka dni temu bardzo się zdziwiłem, kiedy zobaczyłem, że te dwie tablice zostały przeniesione na skrajny pilaster, daleko od pomnika, a na ich miejsce wmurowano tablicę poświęconą legionistom poległym w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku pod Zadwórzem, Horpinem i Dytiatynem. Uważam, że to skandal i afront dla przemyskich harcerzy, a zwłaszcza dla żyjących jeszcze członków Szarych Szeregów.

Od zawsze byłem patriotą i mam ogromny szacunek dla wszystkich, którzy w różnym okresie walczyli i ginęli, czy to na różnych frontach, czy działając w konspiracji. Podobnie jak ja uważają też inni członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Napisaliśmy w tej sprawie do prezydenta Przemyśla. Wyraziliśmy swoje ubolewanie z tego powodu, że nikt o tej zmianie nie powiadomił Komendy Szarych Szeregów, Stowarzyszenia Szarych Szeregów ani Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Przemyślu, ani nikt się z nami w tej kwestii nie konsultował.

Zaznaczyliśmy w piśmie, że to przejaw braku szacunku dla stuletniej historii przemyskiego harcerstwa. Zwróciliśmy się z prośbą o przywrócenie stanu pierwotnego, czyli powrotu tablic na pierwszy pilaster po prawej stronie pomnika, bo uważamy, że harcerze powinni być przy „Orlętach”. Zapytaliśmy też, gdzie dzisiaj znajduje się akt erekcyjny, który był umieszczony we wnęce pod tablicą.

Odpowiedział nam zastępca prezydenta Grzegorz Hayder, przepraszając za to, że nie zostaliśmy poinformowani o zmianach oraz wyjaśniając, że „po wnikliwej analizie stanowisko urzędu miasta nie uległo zmianie, gdyż pomnik jest wystarczającym upamiętnieniem wydarzeń z osiemnastego roku, a przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające naszych bohaterów. Jakakolwiek zamiana lub dołożenie byłaby zaburzeniem koncepcji Komisji Kultury, polegającej na zachowaniu chronologii”.

–Nie możemy się z tym pogodzić – kończy harcmistrz Taworski – i napisaliśmy w tej sprawie kolejne pismo do prezydenta.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-10-18 18:34:00

    Szare Szeregi to była kuźnia  walorów duchowych,moralnych ale także miłość do Ojczyzny dla której byli gotowi poświęcić wszystko.Dzisiaj pamięć o Takich spychana jest na pobocze oraz zapomnienie.Chwilową wartością dzisiaj są osoby o brudnych życiorysach starannie przerobionych na szlachetne wartości ludzkie i społeczne.I to im się należy reprezentacyjne miejsce nawet na cokole poświęconym młodzieży.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jarek - niezalogowany 2018-10-18 19:27:02

    A teraz jaka jest tablica? L. Kaczyńskiego?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Suzuka Nakamoto - niezalogowany 2018-10-18 19:55:21

    W sumie jakie to ma znaczenie. Zamiast pisać o takich małostkowych pierdołach, lepiej napiszcie o tej całej zieleni, która została tam w bestialski i bezmyślnie sposób eksterminowana, by postawić jakiś jeden głupi pomnik, co było bardzo głupie i niedorzeczne i teraz  wygląda gorzej niż przeszło by tamtędy stado kiboli. Ludzie chcę rekreacji i wypoczynku wśród życiodajnej i pięknej zieleni, a nie młotowatych pomników i jakichś innych bzdurnych tabliczek.ISTOTA ZIELENI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ - URBNEWS.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama