Reklama

Sołtys, mając zgodę, wyciął lipy. Urząd doniósł na... policję

Przyznać trzeba, że sytuacja, do której doszło w Chotyńcu w gminie Radymno zdecydowanie wykracza poza ramy zdrowego rozsądku. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto ma rację w tym absurdalnym sporze, ale faktem jest, że zabrakło najważniejszego, czyli dobrej woli i zwykłej, międzyludzkiej komunikacji.

Część mieszkańców Chotyńca, zwłaszcza rolników, dojeżdżających m.in. kombajnami czy ciągnikami do swoich pól, od dawna narzekało na nieuprzątnięte pobocza drogi gminnej w okolicach greckokatolickiej cerkwi. Zwłaszcza na coraz bardziej nachylające się nad drogę drzewa, rosnące tuż za rowem melioracyjnym. Zahaczali pojazdami o gałęzie, naruszając korzenie drzewostanu. O pomoc zwrócili się m.in. do Urzędu Gminy w Radymnie i sołtysa wsi Wiesława Koniecznego[paywall].

Sołtys zadziałał

Sołtys W. Konieczny jeszcze w marcu br. wyciął dwie lipy i jeden klon. To były samosiejki, które zagrażały kierowcom, bo w każdej chwili mogły runąć na jezdnię. Na miejscu był pracownik Urzędu Gminy w Radymnie i jeden z radnych. Ten pierwszy – zdaniem sołtysa – przywiózł z sobą zgodę na wycinkę. – Wielokrotnie o załatwienie tego problemu zwracali się do mnie sami mieszkańcy Chotyńca. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo. Drzewa przeznaczone do wycięcia były poznaczone, znajdowały się w pasie drogowym, w żadnym wypadku nie były to drzewa zabytkowe, jak teraz ktoś próbuje sugerować. Był przy tym pracownik urzędu, powiedział, że jest zgoda na wycinkę – wyjaśnił sołtys Konieczny. – Teraz okazuje się, że zrobił się wokół tego szum. Nie wiem, kto ma w tym interes. Nie wiem, komu mam wierzyć. Współpraca z gminą jest trudna i nieciekawa. Wydaje mi się, że ja komuś nie pasuję, bo na moim miejscu miał być ktoś inny. Nim wyciąłem te trzy drzewa, pięćdziesiąt metrów dalej runął na drogę potężny, spróchniały jesion. Kazali mi go za swoje pieniądze usunąć z drogi i porżnąć.

Reklama

Wójt oddał sołtysa do sądu

Władze gminy posądziły sołtysa Koniecznego o samowolkę. O nielegalnej ich zdaniem wycince  powiadomiły policję. – Sołtys wycina drzewa, gdzie chce i jak mu pasuje. Te były na terenie należącym do cerkwi. Wycinając je, niszczy architekturę i otoczenie – stwierdził wójt gminy Radymno Bogdan Szylar. – Absolutnie nie wydaliśmy na to zgody – dodał.

Tyle że się myli. We wrześniu 2015 roku Urząd Gminy w Radymnie zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Jarosławiu o wydanie zgody na usunięcie dwóch lip i czterech klonów. Tych samych drzew, które usunął sołtys Konieczny. – To prawda. Dokładnie prośba o wydanie zgody wpłynęła do nas 28 sierpnia ubiegłego roku, a zgoda została wydana właśnie we wrześniu. Gmina w zamian ma dokonać nowych nasadzeń. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę – poinformował kierownik Referatu Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarosławiu Janusz Burek.

Reklama

Pracownik może sobie gdybać...

– Wójt, mimo próśb ze strony mieszkańców, nie spieszył się z podjęciem konkretnych działań. Potem wysłał pracownika, aby wreszcie wyciąć drzewa, po czym doniósł na mnie na policję, że dokonałem samowolki. Czegoś tutaj nie pojmuję – twierdzi sołtys Konieczny.
Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu podkomisarz Marta Gałuszka: – Rzeczywiście, zawiadomienie otrzymaliśmy z Urzędu Gminy w Radymnie. Sołtys Chotyńca został już rozpytany na okoliczność tej sprawy, przesłuchani zostali również świadkowie.
– Rozmawiałem z policjantem, wyjaśniłem wszystko. Powiedział, że najpewniej umorzą sprawę. Podczas konfrontacji w urzędzie pracownik, który był przy wycince, stwierdził, że źle zrozumiałem, co miałem wyciąć. Przecież to śmieszne – powiedział sołtys Konieczny.
– Zgłosiliśmy sprawę na policję, bo doszło do nielegalnej wycinki. Owszem, na miejscu był pracownik urzędu, ale to nie on podejmuje decyzję. Ta należy do mnie. Pracownik może sobie tylko gdybać – wyjaśnił wójt Szylar.
Na pytanie, czy pracownik pojechał do Chotyńca, mając zgodę na wycinkę i które drzewa miały pójść pod piłę, odpowiedział, że te, na które on wyda zgodę.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Niezadowolona z władzy - niezalogowany 2016-05-10 18:32:37

    Poza ramy zdrowego rozsądku wykracza cała gmina Radymno i jej obecny zarząd, który nieszczy ludzi. Oby to się odwróciło w waszą stronę, doradcy, rządzący i pomocnicy i żebyście wy przechodzili to, co niektórzy porządni ludzie, których "zalatwiliście"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    oZZmAn - niezalogowany 2016-05-10 18:52:39

    YOUTUBE.COM - AUTYZM - PRZEPOWIEDIA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    OzzMaN - niezalogowany 2016-05-10 19:05:32

    KAŻDA WŁADZA ŻYĆ PRZESZKADZA !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama