W grodzie nad Sanem po raz pierwszy przeprowadzono akcję „Pomóż dziecku widzieć lepiej”, której celem było zmotywowanie rodziców do diagnozowania wzroku swoich pociech.
Pod koniec lutego i na początku marca ortoptystka Magdalena Kurzydło z Kliniki Okulistycznej Jana Witkiewicza zbadała ponad setkę[paywall] podopiecznych Przedszkola nr 12 w Przemyślu. U kilkunastu maluchów wykryła dość poważne wady wzroku, które wymagają dalszej diagnostyki. Dzieci te nigdy nie były z rodzicami u okulisty. W ramach akcji specjalistów odwiedziły też pierwszoklasiści z Niepublicznej Szkoły im. Isaaca Newtona. Ortoptystka u dwójki spośród dziewiątki uczniów wykryła wadę wzroku.
– Bardzo często trafiają do nas dzieci, u których wady wzroku są już bardzo zaawansowane i wymagają poważnego leczenia. Takich sytuacji można uniknąć. Każde dziecko w pierwszych latach życia powinno być zbadane przez okulistę – zaznacza koordynatorka akcji Magdalena Fałta.
– Należy podkreślić, że dzieci często nie skarżą się na to, iż źle widzą. Uczą się z tym żyć, co może doprowadzić do poważnych dysfunkcji wzroku. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji pomożemy wielu dzieciom widzieć lepiej – zaznacza Magdalena Fałta. To była pierwsza tego typu akcja w Przemyślu. Na pewno będzie kontynuowana w przyszłości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze