Reklama

Sprawa wielkiej wagi. Jak walczyć z otyłością?

O otyłości – jednej z chorób cywilizacyjnych, która niesie ze sobą nie tylko problemy natury estetycznej, ale i jest początkiem wielu poważnych schorzeń – rozmawiamy z Katarzyną Fortuną – magistrem fizjoterapii z Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

Otyłość jest nazywana chorobą XXI wieku. To cywilizacyjne schorzenie może dotknąć nas wszystkich – bez względu na wiek i płeć.
– Obecnie otyłość czy też nadwaga stanowią coraz większy problem wśród społeczeństwa. Ludzie prowadzą coraz mniej aktywny tryb życia, a czas wolny wolą spędzać przed telewizją, komputerem czy wpatrując się w ekran telefonu.  Niestety oprócz braku ruchu, dużą rolę odgrywają także pośpiech i złe nawyki żywieniowe. Wśród pacjentów niejednokrotnie spotykamy się z tym schorzeniem. Wielu z nich ma problemy z poruszaniem się, co stanowi dużą barierę w kwestii prowadzenia jakiejkolwiek aktywności, a także utrudnia samoobsługę w środowisku pacjenta. Jednakże trzeba zauważyć otaczający nas wszystkich szeroki wachlarz wiedzy, dzięki któremu mamy możliwość uchronienia się przed rozwojem otyłości oraz znalezienia sposobu, by sobie pomóc, jeśli już się z nią borykamy.

To znaczy?
– Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak żyjemy, ile czasu dziennie poświęcamy na to, aby wprowadzić swoje ciało w jakąś aktywność. Warto więc się zastanowić się nad tym, co możemy zrobić i spróbować robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu przez co najmniej 30 – 45 min, a najlepiej codziennie. Może to być zarówno rekreacyjna przejażdżka na rowerze, jak i: bieganie, joga, spacer i zabawa z psem lub dla nieco starszych nordic-walking), taniec, gimnastyka czy pływanie. Jeśli ktoś jest mocno ograniczony ruchowo, zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą, który dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Aby dowiedzieć się, czy problem nadwagi lub otyłości nas dotyczy, możemy wspomóc się obliczeniem swojego BMI.

Reklama

Czym jest BMI?
– To wskaźnik masy ciała podany w kilogramach, który dzielimy przez kwadrat wysokości podany w metrach. Wynik takiego działania wskaże nam, w jakim miejscu w tabeli aktualnie się znajdujemy. Przybliżę ten sposób na sobie. Obecnie przy wzroście 1,63 metrów ważę 50 kilogramów.  Kilogramy dzielę na kwadrat mojego wzrostu w metrach (5: [1,63 x 1,63] 50: [1,63x1,63]). Mój wynik to 18,9. Moje BMI zatem mieści się w normie. Jeśli wynosi poniżej 18,5 – mamy do czynienia z niedowagą, od 18,5 do 25 – normą, od 25 do 30 – nadwagą. BMI powyżej 30 wskazuje na otyłość.  

Dlaczego warto dbać o  sprawność w otyłości?
– O sprawność fizyczną warto dbać w każdym wieku, a szczególnie u osób starszych, u których mobilność ciała jest coraz mniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy fizjoterapia, a dokładniej – kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Ćwiczenia fizyczne zapewniają naszemu organizmowi poprawę ruchomości stawów, wzmocnienie i uelastycznienie mięśni, wzmocnienie wytrzymałości i wydolności organizmu, wzmocnienie wydolności serca i wydolności oddechowej, redukcję masy ciała. To wszystko przekłada się również na poprawę jakości snu, wydziela się w organizmie więcej endorfin. Fizjoterapia u osób otyłych jest również zalecana w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej serca, która polega na niedostatecznym ukrwieniu mięśnia sercowego.

Reklama

– Jeśli zaufany swojemu fizjoterapeucie i przestawimy mu nasze oczekiwania względem współpracy, możemy liczyć na duże wsparcie i pomoc w realizacji planów – mówi Katarzyna Fortuna z Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

Jakie są przeciwwskazania rehabilitacji w przypadku mierzenia się z otyłością?
– Należą do nich niewyrównana niewydolność krążenia, niestabilna choroba wieńcowa czy też niewydolność oddechowa.  Są to jednak sporadyczne przypadki. W Centrum Rehabilitacji wiemy, jak zacząć przygodę z fizjoterapią, żeby nie zniechęcić pacjenta do podejmowania aktywności. Staramy się dobrać zabiegi tak, żeby ich intensywność była akceptowana przez możliwości pacjenta, a następnie powoli wyrabiamy wydolność organizmu do coraz większego wysiłku fizycznego.

Reklama

Czy metody rehabilitacji różnią się czymś w przypadku osób z nadwagą i otyłością?
– Metody rehabilitacji zarówno u osób z prawidłową masą ciała, jak i osób z otyłością są te same. Różnią się jedynie intensywnością. U osób z otyłością bądź nadwagą, mięśnie i stawy muszą wykonać większą pracę, aby wykonać jakieś ćwiczenie, dlatego ilość powtórzeń będzie mniejsza albo dane zadanie będziemy wykonywać w innej pozycji.

Jakie cele można osiągnąć przy współpracy z fizjoterapeutą?
– Jeśli zaufany swojemu fizjoterapeucie i przestawimy mu nasze oczekiwania względem współpracy, możemy liczyć na duże wsparcie i pomoc w realizacji planów. Współpraca na pewno powinna się opierać na szczerości i niezatajaniu własnego samopoczucia przed, w trakcie oraz po ćwiczeniach. Pacjent nie powinien się wstydzić swoich możliwości. Daje to wtedy gwarancję, że zabiegi są wykonywane świadomie i w poczuciu bezpieczeństwa, a nie z przymusu i ponad siły. Dzięki temu możemy zyskać nie tylko lepszą sylwetkę, ale również polepszyć ogólny stan zdrowia. Zmniejszamy dolegliwości bólowe, wynikające z przeciążenia i zyskujemy większą niezależność w codziennym życiu.

Reklama

W niektórych przypadkach pacjenci korzystają z operacji bariatrycznych. Co to oznacza?
– Potocznie zwane „zmniejszenie żołądka” jest wykonywane tylko wtedy, kiedy inne metody zmniejszenia masy ciała zawiodły, pacjent jest skrajnie otyły, a jego BMI mieści się w przedziale od 35 do 40, a dodatkowo występuje choć jedna choroba towarzysząca, która może zagrażać jego życiu. Jeśli już jednak ma dojść do takiej operacji, na pewno dobrym początkiem będzie skorzystanie z fizjoterapii. Pozwoli ona przygotować układ krążenia i układ oddechowy do znieczulenia ogólnego, będzie to również profilaktyka przeciwzakrzepowa i przeciwzatorowa. Zmniejszymy również masę ciała do zalecanej przez chirurga, która pozwoli bezpiecznie przeprowadzić zabieg. Fizjoterapia jest też nieodłącznym elementem pozabiegowym. Ma na celu wspomóc organizm w regeneracji, usprawnić pacjenta w samopionizacji i zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym. Stosowane są wtedy ćwiczenia oddechowe, czynne w pozycji leżącej, siedzącej oraz stojącej, a także spacery.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/03/2024 09:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama