Reklama

Strażacy „wylali gorzkie żale”, czyli emerytura z pompą! [WIDEO, ZDJĘCIA]

17 września zastępca dowódcy JRG w Przeworsku mł. bryg. Mirosław Kolano pełnił ostatnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Przeworsku. Niebawem przechodzi na emeryturę. Koledzy postanowili uczcić to nietypowo, za to z przytupem.

Kilka metrów nad ziemią – przy użyciu podnośnika SHD – i w strugach wody ze strażackich wężów. Tak młodszy brygadier świętował zakończenie służby.

– Pomysł narodził się spontanicznie. Nigdy wcześniej nie organizowaliśmy podobnego wydarzenia. Do głowy by nam nie przyszło, by starszym kolegom sprawić takiego śmigusa-dyngusa w innym miesiącu niż kwiecień. Dowódca zaproponował, by[paywall] urządzić dla Mirka coś wyjątkowego. Chcieliśmy, by było wesoło, ale z głową. Na pomysł „wylewania gorzkich żali”, jak żartobliwie określiliśmy polewanie dowódcy wodą z samochodu, wpadli chłopcy ze zmiany. Mężczyźni są zawsze kreatywni w szerszym gronie, przez całe życie takie duże dzieci. Sam adresat był bardzo zaskoczony, ale poddał się łatwo – śmieje się bryg. Tomasz Dzień, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP.

Reklama

– Byłem bez szans, mieli przewagę liczebną, więc opór był daremny – żartuje mł. bryg. Mirosław Kolano. – Jestem mile zaskoczony i dumny! Takiego ciepłego pożegnania nie pamiętam, bardzo za nie kolegom dziękuję i serdecznie ich pozdrawiam – dodaje. 

Wysłużył 23 lata

Pan Mirosław w 1997 roku zaczął szkołę aspirantów w Krakowie, gdzie uzyskał stopień strażaka. W 1999 r. dołączył do szeregów JRG w Przeworsku, z którą związał swoją karierę. Służył w podziale bojowym, więc przez lata wyjeżdżał do zdarzeń. W 2014 r. został zastępcą dowódcy.

– Będzie mi brakować służby, na razie do końca to do mnie nie dociera, ale jeszcze kilka dni i nie będzie powrotu. Zatęsknię za życiem strażackim, za wspólną służbą, wyjazdami. Pracujemy wtedy, gdy komuś dzieje się krzywda, trafiamy na niebezpieczeństwa, a to bardzo spaja ludzi. Strażacy to druga rodzina. Na pomysł zostania strażakiem wpadłem za młodu, ale jestem z tego zadowolony i dumny. Pozwoliło mi to pracować na rzec ludzi, nieść pomoc, a to zaszczytny przywilej – mówi M. Kolano.

Reklama

1 października mł. bryg. Mirosław Kolano oficjalnie przejdzie na emeryturę. Co będzie robił? – Będę żył! Samo się wyklaruje, ale na pewno zachowam kontakt z kolegami. Strażacy kolegują się bliżej lub dalej, dopóki żyją albo do momentu, aż dojdzie do zmiany pokoleniowej w jednostce i jeden drugiego przestaje pamiętać. Na początek więc zapiszę się do strażackiego związku emerytów. Przynależność do straży pożarnej naprawdę jest na całe życie – podkreśla M. Kolano.

JRG Przeworsk ma dziś 3 zmiany służbowe, jej szeregi zasila 36 strażaków. 


san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości